प्राकृतिक, सांस्कृतिक तथा धार्मिक महत्त्व बोकेको भकुण्डे (भिडियो पनि)एउटा पर्यटकीय गन्तब्य बन्नका लागि धेरै कुराको मेल हुन आवश्यक हुन्छ । सहज पहुँच, प्राकृतिक र भौतिक संरचना, धार्मिक तथा सांस्कृतिक पक्ष र दृश्यावलोकन । यी नै कुराले सम्पन्न छ बागलुङ नगरपालिका १० स्थित भकुण्डे । मगर जातिको बाहुल्य रहेको भकुण्डेमा यानीमाया, सालैजो, झ्याउरे पञ्चेबाजालगायत लोक सङ्गीतको मनोरञ्जनसमेत लिन सकिन्छ ।

यस्तै भकुण्डेमा ताल देखि भ्यूटावर सम्म र सङ्ग्रहालय देखि उद्यान सम्म छ । भकुण्डेको मध्य भागमा छ सुन्दर बराह ताल छ । बराह तालको बीचमा रहेका आकर्षक रुखहरूले तालको थप सुन्दरता थपेका छन्, र थप आश्चर्यचकित पारेका छन्। बराह तालमा पर्यटकको माग अनुसार डुङ्गा समेत शयर गर्न पनि सकिन्छ । तालको छेउबाटै बागलुङ बजारको दृश्य समेत अवलोकन गर्न सकिन्छ । करिब सात रोपनी क्षेत्रफलमा फैलिएको यस ताल पहिले अलि माथि रहेको र खेत रोप्ने क्रममा २२ हल गोरु र बाउँसेहरुसँगै भासिएर ताल तल सरेको किंवदन्ती रहेको स्थानीय सोम बहादुर थापा मगरले बताए । तालको सिरानमा बराह मन्दिर पनि छ, त्यहाँको बराह देवताले मनोकामना पुरा गरिदिने जनविश्वास रही आएको छ ।

भकुण्डे स्थित मुलावारीमा हिराताल समेत छ । सोही तालको शिरमा भकुण्डे भ्यू टावर छ । समुन्द्री सतहदेखि दुई हजार दुई सय ५० मिटर उचाइमा रहेको भ्यू टावरबाट देखिने सूर्योदयले थप आकर्षण थपेको छ । टावरबाट धौलागिरि, गुर्जा, निलगिरि, अन्नपूर्ण, माछापुच्छ्रे लगायत दर्जनौँ हिमशृङ्खलाका साथै बागलुङ बजार, पर्वतको कुस्मा र म्याग्दीको बेनीको दृश्य समेत देख्न सकिन्छ। भकुण्डेबाट केही बेरको पदयात्रामै बागलुङको वलेवामा रहेको प्रसिद्ध कालभैरव मन्दिरको दर्शन समेत गर्न सकिन्छ ।

प्राकृतिक, धार्मिक, सांस्कृतिक तथा ऐतिहासिक महत्त्वले सम्पन्न भकुण्डेमा पछिल्लो समय आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकको संख्या बढेको छ । यहाँ जानको लागि काठमाडौँदेखि पोखरासम्म २०० किमीको यात्रा गर्न सकिन्छ भने पोखरादेखि बागलुङ बजार ७२ किमीको यात्रापश्चात् पुगिन्छ । बागलुङ बजारबाट जिप वा बाइकमा करिब एक घण्टाको यात्रामा सजिलै भकुण्डे गाउँ पुग्न सकिन्छ। त्यस्तै बागलुङ बजारदेखि सालबोट, सिमलपात, आरुपात हुँदै करिब दुई घण्टाको पैदल यात्रामा भकुण्डे बराह ताल पुग्न सकिन्छ । यहाँ बस्नको लागि होम स्टेहरूको व्यवस्था छ ।


भिडियो :

यो पनि…
मनमोहक नारच्याङ झरना (भिडियो पनि)
मनै लोभ्याउने बराह ताल (भिडियो पनि)
रारा कि अप्सरा (भिडियो पनि)
यात्रा मुगुस्थित ‘पुलु गाउँ’को ! (भिडियो पनि)
मनै लोभ्याउने मार्दी बेसक्याम्प (भिडियो पनि)
बाहुबली झरनाको उपमा ‘भांगे झरना’ (भिडियो पनि)
यात्रा खयर भारानीको (भिडियो पनि)

धार्मिक सहिष्णुता र सांस्कृतिक विविधताले सम्पन्न धारापानी (भिडियो पनि)
धार्मिक तथा ऐतिहासिक महत्व बोकेको ताकमकोट (भिडियो पनि)
सुन्दर मच्छिम गाउँ (भिडियो पनि)...
חשפניות

Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail. חשפניות

...
снять квартиру на сутки в Минске

It's great that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at this place. квартира на сутки

...
how much is a sphynx cat

Hi, I check your blogs daily. Your writing style is awesome, keep doing what you're doing! sphynx cats for sale

...
снять квартиру в Минске на сутки

I know this web site provides quality dependent articles or reviews and additional stuff, is there any other web site which provides these stuff in quality? снять квартиру на сутки

...
חשפניות

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. חשפניות

...
חשפניות

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the largest changes. Thanks for sharing! חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

I visited several sites except the audio quality for audio songs present at this website is actually wonderful. квартира на сутки Минск

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

This excellent website truly has all of the information I wanted about this subject and didn't know who to ask. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Nice blog here! Also your site quite a bit up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Link exchange is nothing else except it is only placing the other person's webpage link on your page at appropriate place and other person will also do same for you. Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Currently it seems like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

great issues altogether, you just won a logo new reader. What might you suggest in regards to your submit that you made a few days ago? Any sure? Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Very soon this website will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it's pleasant posts Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

I want to to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

I like what you guys are up too. Such clever work and coverage! Keep up the good works guys I've added you guys to blogroll. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Hi mates, nice piece of writing and good arguments commented here, I am really enjoying by these. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this web site is really pleasant. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

If some one needs to be updated with newest technologies then he must be visit this site and be up to date every day. Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя

I wanted to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I've got you book marked to check out new stuff you post Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
infoda4nik.ru

My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking over your web page yet again. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Greetings! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way! infoda4nik.ru

...
link indexing url

I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've you guys to our blogroll. link indexer page

...
link indexing url

Hey very interesting blog! how to speed up link indexing

...
free link indexer url

indexation backlinks

...
ogorodkino.ru

Does your site have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time. ogorodkino.ru

...
чеки на гостиницу в москве с подтверждением

What's up friends, good piece of writing and pleasant arguments commented here, I am in fact enjoying by these. где можно сделать чеки на гостиницу

...
ogorodkino.ru

Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you a million and please continue the rewarding work. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's awesome to go to see this website and reading the views of all friends about this post, while I am also keen of getting knowledge. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Great article, exactly what I wanted to find. ogorodkino.ru

...
сделать гостиничные чеки

Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! гостиничные чеки с подтверждением москва

...
где можно заказать гостиничные чеки в москве

It's truly very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I only use web for that purpose, and take the most recent news. гостиница с отчетными документами

...
чеки гостиницы с подтверждением

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. гостиничные чеки купить в москве

...
sadovoe-tut.ru

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I always used to read article in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back from now on. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I feel that you could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is great blog. An excellent read. I'll definitely be back. sadovoe-tut.ru

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

Currently it looks like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? химчистка диана цены на услуги борисов

...
химчистка дивана на дому борисов

Post writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write or else it is complex to write. чистка подушек жодино

...
химчистка дивана на дому смолевичи

I always spent my half an hour to read this blog's posts every day along with a cup of coffee. химчистка матраса жодино

...
химчистка мебели в борисове

It's an remarkable article designed for all the web viewers; they will get benefit from it I am sure. химчистка матраса в жодино

...
химчистка мягкой мебели в борисове

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays. химчистка дивана на дому смолевичи

...
чистка диванов в борисове

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays. химчистка дивана на дому смолевичи

...
чистка диванов в жодино

We stumbled over here from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to exploring your web page yet again. химчистка мягкой мебели в борисове

...
чистка подушек смолевичи

I always spent my half an hour to read this website's articles every day along with a cup of coffee. чистка подушек борисов

...
химчистка диана цены на услуги жодино

Hi there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you've got here on this post. I'll be coming back to your website for more soon. химчистка матраса в борисове

...
чистка диванов в смолевичах

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers! чистка подушек смолевичи

...
bezogoroda.ru

I think the admin of this site is really working hard in favor of his web site, since here every stuff is quality based information. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन