यात्रा खयर भारानीको (भिडियो पनि)म्याग्दी जिल्लाको अन्नपूर्ण गाउँपालिका ५ स्थित पाउद्वारको शिरमा रहेको खयर भारानी प्रसिद्ध धार्मिक तथा पर्यटकीय स्थलको रूपमा परिचित छ । समुद्री सतहदेखि ४ हजार ६ सय ६० मिटरको उचाइमा रहेको खयर भारानीमा प्रत्येक वर्ष जनै पूर्णिमाको दिन खयर भारानी देवीको पूजा र भाकल गर्न देशका विभिन्न ठाउँहरूबाट भक्तजन जाने गर्छन्।

यसलाई खोप्रा पदमार्ग पनि भनिनछ । खयर भारानीमा पुग्न सदरमुकाम बेनी नजिकैको पाउद्वार गाउँदेखि २ दिन उकालो पदयात्रा गर्नुपर्छ। पाउद्वारबाट हिँडेर पहिलो दिनको बास बस्न खोप्रा डाँडा पुगिन्छ। खोप्रामा सामुदायिक लज छन्। त्यहाँ खान र बस्नको सुविधा छ। ३ हजार ६ सय ६० मिटरको उचाइमा रहेको खोप्रा पुगेपछि त्यहाँबाट देखिने मनोरम प्राकृतिक दृश्यले दिनभर हिँडेको थकान बिर्साइदिन्छ । त्यहाँबाट अन्नपूर्ण साउथ हिमाल आँखै अगाडि देखिन्छ । खयर भारानी खोप्रा लेकबाट १ हजार मिटर उचाइमा रहेकाले हिमाली क्षेत्रको उकालो हिँड्नुपर्छ।

खोप्रा बाट नौलो वन हुँदै भेडिगोठ पुगिन्छ । त्यहाँ कुनै पनि होटेलको व्यवस्था छैन, तर जनपूर्णिमाको अवसरमा भारानी दर्शन गर्न आउने तिर्थालुको लागि खयर भारानी थान तथा क्षेत्र संरक्षण कोष र स्थानीयले खाना बस्नको सुविधा सहितको छाप्रो बनाउँछन् । त्यहाँ बास बसेर जनै पूर्णिमाको दिन राति २ बजेदेखि नै खयर भारानी जान भक्तजनको चहलपहल सुरु हुन्छ। बली चढाउने भेडाका साँड र बोका लिएर भक्तजन खयर भारानी देखि केही तल रहेको धोती खोलामा राति नै पुगिसकेका हुन्छन्। त्यहाँ रहेको

भारानीको दर्शन गर्न जाँदा बाटोमा चौतारीपिच्छे दर देउता भेटिन्छन् । उडिन ढुङ्गाको चौतारो, ढुङ्गा गाडेको मण्डली, कामधेनु गाइको फाल, ढुङ्गा उचाल्ने देउराली, ढोकादारी सिद्ध लगायतका २० वटा दर देवता बाटोमा छन् । जहाँ कतै नछुटाई धुँप धजा चढाउनु पर्ने हुन्छ । ४ हजार ६ सय ३० मिटर उचाइमा रहेको ताल र ताल परिसरको खयर भारानी माताको थानमा पूजा गरेमा मनोकाङ्क्षा पूरा हुने जनविश्वास रहिआएको छ। पुगेपछि त्यहाँ पुजारीले‚ ‘हे देवी भक्तको मनोकाङ्क्षा पुयारइर्दिनू’ भन्दै तालबाट हिलो माटो, ढुङ्गा आदि झिकेर भक्तजनलाई दिने गर्छन्। भक्तालुले एउटा मात्र वर माग्नुपर्ने हुन्छ । त्यहाँ वर मागिसकेपछि ढोकादारी सिद्ध हुँदै तल खोलासम्म पछाडि नफर्कीकन र नबोलीकन फर्किनुपर्छ भन्ने जनविश्वास छ । खयर भारानी ताल र मन्दिरमा नरिवल र भेडाका साँडले पूजा गर्ने परम्परा छ। प्रसादका लागि भेटी चढाई धजा लिने गरिन्छ।

किंवदन्तीअनुसार वाराही माईका ९ बहिनीमध्ये जेठी खयर भारानी, ताल वाराही देवी माइली, पेरीभारानी साहिँली, मणिभारानी काहिँली, गोर्सेभारानी ठाहिँली, कालीभारानी राहिँली, श्रीभारानी ठूली कान्छी, किमोबटकी भारानी अन्तरी कान्छी र नाकाजीभारानी कान्छी हुन् भन्ने किंवदन्ती छ ।

मनसुनको समयमा पदयात्रा गर्न उपयुक्त यस ठाउँमा वरपरका हिमशृङ्खला, हरियाली पाखा, विभिन्न प्रजातिका रङ्गीबिरङ्गी फूल, झुन्ड झुन्डमा देखिने भेडाका बथान, आकाशमा देखिने सफा सेतो बादल, एकान्त ठाउँबाट स्वच्छ हावामा स्पर्श गर्दै उडेका पक्षी देख्दा मनै प्रफुल्ल हुन्छ। ढुङ्गा छापेर बनाएको फराकिलो र सहज उक्त पदमार्गमा राजधानी काठमाडौँदेखि एक हप्ताको समय र करिब १५ हजार लागतमा प्रकृतिसँग फूलै फूलको पैदल यात्रा गरेर फर्किन सकिन्छ ।

भिडियो :

यो पनि…
आहा ! सडकमा फुलेका फूलहरू (फोटो फिचर)
फूलहरूलाई के हिउँद के बर्खा (फोटो फिचर)...
חשפניות

This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for looking for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks חשפניות

...
квартиры на сутки

Very rapidly this web site will be famous among all blogging and site-building users, due to it's nice articles or reviews снять квартиру в Минске на сутки

...
חשפניות

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers חשפניות

...
חשפניות

Woah! I'm really loving the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog! חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it ;) I will return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people. квартиры на сутки в Минске

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please continue the gratifying work. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Fantastic web site. A lot of useful information here. I'm sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort! Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Hi mates, how is everything, and what you want to say about this post, in my view its really remarkable in favor of me. Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

I always used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web. Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, as this this web site conations in fact pleasant funny data too. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to swap strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

Saved as a favorite, I really like your site! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks! Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days. Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

This is the right site for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been written about for decades. Excellent stuff, just great! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I've had this happen before. Cheers Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a challenge that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

It's in fact very complex in this busy life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose, and take the most up-to-date news. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I may I want to suggest you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it! Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
infoda4nik.ru

Every weekend i used to pay a visit this website, because i want enjoyment, since this this site conations in fact nice funny stuff too. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now ;) infoda4nik.ru

...
гостиничные чеки куплю

I do accept as true with all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post. чек на проживание в гостинице купить

...
linkindexer page

I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next! indexation page

...
ogorodkino.ru

Thanks for one's marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back sometime soon. I want to encourage that you continue your great job, have a nice weekend! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Heya! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I'm completely new to blogging but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web site is in fact nice. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there, I found your website by means of Google at the same time as searching for a comparable topic, your web site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Quality articles or reviews is the key to attract the viewers to visit the web site, that's what this web site is providing. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% ogorodkino.ru

...
чеки на гостиницу в москве

Every weekend i used to pay a visit this web site, because i want enjoyment, since this this website conations truly good funny stuff too. гостиничные чеки мск

...
ogorodkino.ru

Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site. ogorodkino.ru

...
купить чеки на гостиницу в москве

I am curious to find out what blog system you are utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions? где можно сделать чеки на гостиницу

...
купить гостиничный чек в москве

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I'll definitely be back. документы на гостиницу в москве

...
sadovoe-tut.ru

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I'd genuinely appreciate it. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

We stumbled over here from a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to going over your web page yet again. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

For most up-to-date news you have to pay a visit world wide web and on world-wide-web I found this web site as a most excellent web site for most recent updates. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Ahaa, its pleasant discussion regarding this article here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

This is a topic that's close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thanks for sharing such a good thought, piece of writing is nice, thats why i have read it fully sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Why users still use to read news papers when in this technological world everything is available on net? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

My spouse and I stumbled over here different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

I think this is one of the such a lot significant information for me. And i'm satisfied reading your article. However want to remark on few basic things, The website taste is great, the articles is in point of fact nice : D. Good activity, cheers sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана на дому в борисове

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work! химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Outstanding quest there. What occurred after? Good luck! химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. химчистка дивана в борисове

...
чистка подушек жодино

An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but usually people don't discuss such subjects. To the next! Many thanks!! чистка диванов в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели в жодино

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I'd truly appreciate it. химчистка дивана на дому в смолевичах

...
химчистка матраса в жодино

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content! химчистка матраса борисов

...
химчистка мебели борисов

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your web site is fantastic, let alonewell as the content! чистка дивана на дому цена смолевичи

...
химчистка дивана на дому в борисове

What i do not realize is if truth be told how you're now not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly on the subject of this matter, produced me in my opinion consider it from so many various angles. Its like men and women aren't fascinated unless it's something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. Always take care of it up! химчистка матраса жодино

...
химчистка матраса борисов

Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time. химчистка матраса смолевичи

...
химчистка матраса борисов

Hello there, simply become aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. Lots of folks might be benefited from your writing. Cheers! химчистка дивана в смолевичах

...
чистка диванов в жодино

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers! химчистка дивана в жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept чистка подушек смолевичи

...
чистка диванов в борисове

I was able to find good info from your blog articles. чистка диванов в жодино

...
bezogoroda.ru

Appreciation to my father who told me regarding this weblog, this blog is really awesome. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन