मनै लोभ्याउने मार्दी बेसक्याम्प (भिडियो पनि)हात तान्यो भने छुन सकिएला झैँ गरी आँखा अगाडि उभिएका हिमशृंखला । फूलको थुँगा फक्रिए झैँ देखिने सूर्योदय । हिउँले छपक्कै छोपिएका सेता पहाड, हरिया वन जङ्गल, सुन्दर डाँडाकाँडा, बाटो वरिपरि ढकमक्क फूलेका लाली गुराँस । लोकल बस्तीहरू र स्थानीयले देखाउने आत्मीयता । यस्तो अवसर मार्दी हिमाल पदयात्रा गर्नेलाई मात्र प्राप्त हुन्छ ।

एउटै यात्राबाट कुमारी माछापुच्छ्रेसहित मार्दी, अन्नपूर्ण साउथ, हिमचुली, अन्नपूर्ण प्रथम, गङ्गापूर्ण, गन्धर्व चुलीलगायत आधा दर्जनभन्दा बढी हिमाल नियाल्ने अवसर मिल्ने भएकाले यस पदयात्रा मार्गमा बाह्य तथा आन्तरिक पर्यटकको आकर्षण पछिल्लो समय बढेको छ। कास्कीको माछापुच्छ्रे गाउँपालिका ९ मा रहेको मार्दी हिमाल सबैका लागि सहज हिमाली संसार हो । विश्वमै प्रख्यात पदमार्ग अन्नपूर्ण सर्किटभित्रको एक हो मार्दी हिमाल बेसक्याम्प रुट । हिउँले सजिएको मार्दी हिमालका दृश्यहरू निकै मनमोहक देखिन्छन् ।

भिडियो :

विभिन्न सङ्घसंस्था तथा समूहमा मिलेर पदयात्रा गर्नेको सङ्ख्यासमेत अहिले यहाँ उत्तिकै छ । केही वर्षअघि यहीँ सम्पन्न भएको अल्ट्रा म्याराथनको विश्वकपले समेत यसलाई अन्तर्राष्ट्रिय क्षेत्रमा चिनाएको छ । सडक यातायातको अहिलेसम्म पहुँच पुग्न नसकेकाले पनि आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकको रोजाइमा पर्ने गरेको छ । हालसम्म आरोहण खुला नभएको कुमारी माछापुच्छ्रेसँगको मार्दी हिमालको आधार शिविरसम्म पुग्न सकिने भएकाले यसलाई मार्दी हिमाल पदयात्रा मार्गको रूपमा विकास गरिएको छ ।

पोखराबाट २२ किमी दूरीमा रहेको माछापुच्छ्रे गाउँपालिकाको धम्पुस तथा अन्नपूर्ण गाउँपालिकाको काँढेबाट समेत पोथना, अष्ट्रेलियन क्याम्प, प्रितम देउराली, फरेष्ट क्याम्प हुँदै लो क्याम्पसम्म पुग्न सकिन्छ । लो क्याम्पबाट बादलडाँडा, हाइक्याम्प, ‘भ्यु पोइन्ट’ हुँदै चार हजार ५०० मिटर उचाइको मार्दी हिमाल आधार शिविर पुगिन्छ ।

अधिकांश पर्यटक मार्दी हिमाल बेसक्याम्प पुगेर, घलेल, क्यानोनिङ हुँदै चिया गाउँको रूपमा परिचित ल्वाङ हुँदै पोखरा फर्कने गर्दछन् । यस पदयात्रा गर्न राजधानी काठमाडौँदेखि करिब एक हप्ताको समय छुट्याउनु पर्दछ ।

भिडियो :

यो पनि…
बाहुबली झरनाको उपमा ‘भांगे झरना’ (भिडियो पनि)
यात्रा खयर भारानीको (भिडियो पनि)

धार्मिक सहिष्णुता र सांस्कृतिक विविधताले सम्पन्न धारापानी (भिडियो पनि)
धार्मिक तथा ऐतिहासिक महत्व बोकेको ताकमकोट (भिडियो पनि)
सुन्दर मच्छिम गाउँ (भिडियो पनि)...
квартира на сутки в Минске

I read this post fully regarding the resemblance of latest and preceding technologies, it's awesome article. снять квартиру на сутки в Минске

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

If some one desires to be updated with most up-to-date technologies then he must be visit this website and be up to date daily. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Hey I am so thrilled I found your blog page, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome jo. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя

This is the right website for anybody who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Great stuff, just great! Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

This post is priceless. How can I find out more? Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
infoda4nik.ru

great post, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! infoda4nik.ru

...
indexation url

Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you've got here on this post. I will be coming back to your site for more soon. indexation site

...
indexation backlinks

Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results. indexation page

...
чек на проживание в гостинице купить

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks где можно сделать чеки на гостиницу

...
ogorodkino.ru

Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment, since this this website conations truly good funny stuff too. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

great issues altogether, you just won a logo new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any sure? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there to all, it's actually a nice for me to pay a visit this web site, it consists of helpful Information. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки куплю

Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers сделать чеки на гостиницу

...
sadovoe-tut.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it! sadovoe-tut.ru

...
купить чек на гостиницу в москве

Hello! I've been following your web site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job! сделать гостиничные чеки

...
гостиничные чеки с подтверждением москва

Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! сделать чек на гостиницу

...
agrosadovnik.ru

Hello, just wanted to say, I liked this article. It was funny. Keep on posting! agrosadovnik.ru

...
agrosadovnik.ru

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. agrosadovnik.ru

...
agrosadovnik.ru

Great goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too fantastic. I really like what you've acquired here, really like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website. agrosadovnik.ru

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Great article, exactly what I needed. химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка дивана смолевичи

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you. химчистка диана цены на услуги жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. химчистка диана цены на услуги в борисове

...
химчистка мебели жодино

If you desire to take a great deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won blog. химчистка мебели в жодино

...
химчистка мягкой мебели смолевичи

Hey! I could have sworn I've been to this site before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often! чистка подушек жодино

...
чистка диванов смолевичи

Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. химчистка мебели борисов

...
химчистка дивана в борисове

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. чистка дивана на дому цена в борисове

...
bezogoroda.ru

I'm not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for fantastic information I used to be in search of this information for my mission. bezogoroda.ru

...
www xxxx video vom

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you www zoo xxx video

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार