धार्मिक तथा ऐतिहासिक महत्व बोकेको ताकमकोट (भिडियो पनि)पश्चिम म्याग्दीको धौलागिरि गाउँपालिका वडा नम्बर ७ स्थित ताकमकोट मन्दिरमा भव्य पूजाआजाका साथ कालरात्रि मनाइन्छ । जगन्नाथ–अन्नपूर्ण शक्तिपीठ हुन् । यहाँ अन्नपूर्ण जगन्नाथ, नर्सिङ्ग, ओदान, ठेलो, ढाल तरबार, आलम, कलङ्की, भुवानी, श्री जयन्ती, राजभूमे, राज बराह, देवी, कालिका मालिका, जाल्पा, नाग नगिनी, खलङ्गा, दिम्ब गरी करिब २२ वटा देवीदेवताको पूजा गरिन्छ । यहाँ राँगा, बोका, साँध, परेवा र फर्सीको पञ्चबली दिने चलन छ । विशेषतः यहाँ बडा दसैँ र शनिवार तथा मङ्गलवार भिड लाग्छ ।

ताकमकोटमा सबभन्दा शक्तिपीठ भएको ओदान देवतालाई मानिन्छ । त्यहाँ गएर भाकल गरेमा मनले चिताएको कुरा पूरा हुने जनविश्वास छ । आलम देवता– आलम भनेको झन्डा हो । तत्कालीन राजाले पुरोहितलाई राखेर आफूलाई सुहाउने रङ्ग र ढाँचाअनुसार झन्डा निर्माण गरे । उक्त झन्डालाई विधिवत रूपबाट मच्छिमेलले ठडाउने र काफल डाँडालाई स्याहार्ने जिम्मा दिइएको छ । देशभरमा दुर्गा माताको विधिवत पूजा ताकमकोटमा नै हुने स्थानीयहरूको दाबी छ ।

ताकमकोटमा थापा राजाहरूले तीन सय वर्ष लामो राज्य चलाएका थिए । थापा राजाभन्दा अघि रंगु राजाहरूले राज्य चलाउँथे । रंगु राजा पुन मगरहरू थिए, जसका पुस्ताहरूलाई अहिले रङ्के पुन मगर भनिन्छ । ताकमको धुरीबोट भन्ने ठाउँमा मुख्य दरबार थियो । यहाँको फाँटमा थापा राजाको सैनिकहरू तालिम र अभ्यास गर्दथे । त्यहाँ दरबारका अवशेष र राजाको पालामा खनिएका सुरुङ अझै पनि छन् । प्राचीन इतिहास झल्काउँछ ताकमकोटले। यहाँको एक भवनमा पुराना हतियारहरू ढाल, तरबार, तोप र छेलो राखिएको छ भने बाहिर खुला आकाशमुनि ओदान छ ।

थापा राजाले राज्य चलाउनुको पनि छुट्टै किंवदन्ती छ । रङ्गु राजाले राज्य चलाउँदै गर्दा केही अशुभ हुँदै गएपछि ज्योतिषलाई हेराएपछि ज्योतिषले ‘पश्चिम दिशामा राजा खोज्न जानु त्यहाँ तीन जना मान्छे सुतेका हुनेछन्, बीचमा टाउको माथि सर्काएर सुतेको मान्छेलाई तानेर ल्याउनु राज्यमा शुभ हुनेछ,’ भने । सोही बमोजिम खोजेर ल्याएका राजा थापा राजा थिए भन्ने किंवदन्ती छ ।

विसं १८४३ असोज १४ गते काजी अमरसिंह थापा, योगनारायण मल्ल, दामोदर पाण्डे र जीव शाह नेतृत्वको गोरखाली फौजले ताकमलाई नेपाल राज्यमा एकीकृत गरेको थियो । नेपाल राज्यमा विलीन हुनु अघि थुम ताकम राज्यले सेरोफेरोका गाउँमा शासन गर्थ्यो ।

प्राकृतिक हिसाबले समेत ताकमकोट मनमोहक छ । त्यहाँबाट गुर्जा, चुरेन, धौलागिरि, मानापाथीदेखि अन्नपूर्ण हिमालसम्मको मनमोहक दृश्यावलोकन गर्न सकिन्छ । साथै ताकम हुँदै ढोरपाटन सिकार आरक्ष, धौलागिरि राउन्ड, गुर्जा र गुरिल्ला पदमार्गको यात्रा गर्न पनि सकिन्छ ।

धार्मिक तथा ऐतिहासिक महत्व बोकेको ताकमकोट पुग्न काठमाडौँ–पोखरा–बेनी २८८ किमी, बसमा ९ घण्टाको यात्रा गर्नुपर्दछ । बेनीबाट पश्चिम ३२ किमीमा ताकम गाउँ पुगिन्छ । ताकमबाट ३ किमी उकालो चढेपछि ताकमकोट पुग्न सकिन्छ । खान बस्नका लागि ताकममा सामुदायिक होमस्टे सञ्चालन गरिएको छ ।

भिडियो :

यो पनि…
यात्रा खयर भारानीको (भिडियो पनि)
धार्मिक सहिष्णुता र सांस्कृतिक विविधताले सम्पन्न धारापानी (भिडियो पनि)...
sphynx kittens for sale

I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions? hairless cat for sale

...
sphynx kitten

What i do not realize is actually how you're not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly when it comes to this matter, produced me individually believe it from numerous numerous angles. Its like men and women don't seem to be fascinated unless it's something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs nice. Always care for it up! how much do sphynx cats cost

...
חשפניות

Appreciate the recommendation. Will try it out. חשפניות

...
חשפניות

Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job! חשפניות

...
חשפניות

I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i'm glad to express that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot indisputably will make certain to don?t put out of your mind this web site and give it a look on a constant basis. חשפניות

...
חשפניות

I will right away clutch your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe. Thanks. חשפניות

...
חשפניות

Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write otherwise it is difficult to write. חשפניות

...
חשפניות

Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. חשפניות

...
חשפניות

Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Appreciate it! חשפניות

...
חשפניות

I am extremely inspired with your writing talents and alsowell as with the format on your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays.. חשפניות

...
חשפניות

It's remarkable for me to have a web site, which is valuable designed for my experience. thanks admin חשפניות

...
hairless cat for sale

Very soon this site will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it's good articles or reviews sphynx kittens for sale

...
חשפניות

Pretty portion of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing on your augment or even I achievement you get right of entry to persistently rapidly. חשפניות

...
חשפניות

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is also very good. חשפניות

...
חשפניות

Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! חשפניות

...
sphynx cat price

Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site. how much is a sphynx cat

...
how much is a sphynx cat

Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site! sphynx kittens for sale

...
חשפניות

Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =) חשפניות

...
חשפניות

Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site! חשפניות

...
חשפניות

If you are going for most excellent contents like I do, only visit this web site every day because it gives quality contents, thanks חשפניות

...
חשפניות

I really like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll. חשפניות

...
חשפניות

I love it when people come together and share thoughts. Great website, keep it up! חשפניות

...
חשפניות

Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested. חשפניות

...
квартиры на сутки в Минске

Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thank you! снять квартиру в Минске на сутки

...
חשפניות

Excellent blog you've got here.. It's hard to find quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!! חשפניות

...
חשפניות

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog! חשפניות

...
квартира на сутки в Минске

Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! снять квартиру на сутки в Минске

...
снять квартиру на сутки

These are truly great ideas in about blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting. квартиры на сутки Минск

...
חשפניות

This is a topic that is close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though? חשפניות

...
חשפניות

Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. חשפניות

...
квартиры на сутки

I love reading a post that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment! аренда квартиры на сутки

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unexpected feelings. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

I don't even know the way I stopped up here, however I thought this post used to be good. I don't realize who you are however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hi there to all, it's actually a pleasant for me to go to see this web site, it contains valuable Information. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider concerns that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Please let me know if you're looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Kudos! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this issue? Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

It's remarkable in favor of me to have a web site, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

After checking out a few of the blog articles on your website, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know how you feel. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions? Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Right now it sounds like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? Доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

You really make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I am looking forward on your next publish, I will try to get the hang of it! Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Hi there I am so grateful I found your web site, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent jo. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thanks a lot Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
infoda4nik.ru

Hurrah! At last I got a blog from where I know how to in fact get useful information regarding my study and knowledge. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

I enjoy, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye infoda4nik.ru

...
indexation page

Inspiring quest there. What occurred after? Thanks! link indexer page

...
чек на проживание в гостинице купить

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thanks for sharing! гостиничные чеки купить

...
ogorodkino.ru

I am extremely inspired with your writing talents and alsosmartly as with the format on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it's rare to peer a nice blog like this one these days.. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

you are actually a good webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent process in this topic! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This article will help the internet viewers for building up new blog or even a blog from start to end. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I'm now not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for great information I used to be in search of this information for my mission. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there friends, how is all, and what you desire to say concerning this piece of writing, in my view its actually awesome for me. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there to all, as I am truly keen of reading this blog's post to be updated regularly. It contains nice information. ogorodkino.ru

...
чек на проживание в гостинице купить

Heya! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a massive amount work? I'm completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! сделать чек на гостиницу

...
чеки на гостиницу в москве с подтверждением

Hey very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out so many useful information here in the publish, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . гостиничные чеки мск

...
гостиница с отчетными документами

Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good portion of other folks will leave out your magnificent writing due to this problem. сделать чек на гостиницу

...
sadovoe-tut.ru

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your website for more soon. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I'm trying to create my own website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I don't even understand how I stopped up here, however I thought this post was good. I don't understand who you're however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in quest of more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

My spouse and I stumbled over here from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page yet again. sadovoe-tut.ru

...
чистка подушек в жодино

I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any fascinating article like yours. It's lovely value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will probably be much more useful than ever before. химчистка дивана на дому жодино

...
химчистка мебели в жодино

The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! химчистка матраса в борисове

...
химчистка мебели в борисове

What i do not realize is if truth be told how you're not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in terms of this topic, produced me for my part consider it from so many various angles. Its like men and women don't seem to be fascinated until it's something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. All the time care for it up! химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка диана цены на услуги жодино

Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice holiday weekend! чистка диванов жодино

...
чистка подушек в жодино

I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? химчистка мебели борисов

...
химчистка мебели в смолевичах

My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! химчистка диана цены на услуги жодино

...
чистка подушек борисов

My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This post actually made my day. You cann't consider just how so much time I had spent for this information! Thank you! чистка подушек смолевичи

...
химчистка матраса в смолевичах

I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm hoping to create my very own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Cheers! чистка дивана на дому цена борисов

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

Wonderful post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos! чистка дивана на дому цена в жодино

...
химчистка дивана в борисове

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! чистка диванов в жодино

...
химчистка диана цены на услуги борисов

If you wish for to increase your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most up-to-date news posted here. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка мягкой мебели смолевичи

This is my first time pay a visit at here and i am actually happy to read all at one place. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

I visited several sites but the audio quality for audio songs present at this website is actually excellent. химчистка дивана борисов

...
bezogoroda.ru

Howdy very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to find numerous useful information here in the post, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।