मानविय प्रेमले नयाँ दृष्टि र नयाँ ज्योति दिन्छमानविय स्वतन्त्र समाज मानव मर्यादाभित्र रहेको स्वतन्त्र व्यक्ति र सार्वभौम मानिस बन्नका लागि समाजको विचार, समाजको बनौट, देशको परिस्थिति, परिवेश मानिसबाट मानिसलाई अलग गर्ने मानसिक, राजनीतिक, सामाजिक, आर्थिक, सांस्कृतिक दासताको आचार, व्यवहार, रहनसहन कस्तो छ त्यसले नै दिशा निर्देश गर्दछ । मानव–अस्मिता, मानवको गरिमा स्पर्स गरेको देश, समाज भए मात्र सबै किसिमको स्वतन्त्रतासहित सार्वभौम मानिसको कल्पना गर्न सकिन्छ । मानविय प्रेमले मानवलाई नयाँ दृष्टि र नयाँ ज्योति दिन्छ ।

म हुर्केको समाज, मेरो देशका राजनीतिक अवस्था,आर्थिक असमानताले सगरमाथा छोएको बेला, संवेदनहिन परिवारवादमा हुर्केको सांस्कृतिक, सामाजिक, र राजनीतिक चरित्रका कारण लाख कोशिसका बाबजुद सार्बभौम मानिस बन्न दिएको छैन । अहंकार, इष्र्या, द्वेष, आफन्तवादको साँघुरो घेरामा मन मस्तिष्कमा जरा गाढेर दास बनाएको छ । उम्किन खोजे एक्लो त्यो पनि समाजमा अटाउन नसक्ने हुँदो रहेछ । एक्लो प्रयासलाई संघवादी, समूहबादी, दुनिया जिर्ण जिर्ण बनाउने सामाजिक व्यवस्था कायम छ । लड्नु त कसैले छ नै जसले स्वतन्त्र समाज, स्वतन्त्र व्यक्ति, सार्वभौम मानिसको अवधारणा लिएर ।

मार्क्सले स्वतन्त्रता खोजे मजदुरको अधिनायकत्वको सामाजिक राजनीतिक व्यवस्था बुद्धले तृष्णा र दुःखको संंसार भनेर परिवर्तनका लागि निर्वाणको माध्यमबाट खोज्न खोजे संसार लगभग उस्तै रह्यो । माओले चिनियालाई सार्वभौम,स्वतन्त्र राष्ट्रको पहिचान दिंदै साम्राज्यरुपी राष्ट्रहरुलाई पराजय गरी पहिचान दिए । सांस्कृतिक क्रान्तिको नाममा लालमोहरले विश्व न्यायप्रेमीमा शंकाको घर बसायो र नरसंहार पनि थुप्रै भयो । नायकहरु सधै एकरुपतामा हिड्दैनन् भन्ने उनी नै काफी छ ।

सन् २०१० को नोवेल पुरस्कार विजेता लियुझियाओवो चीनका नागरिक हुन् । त्यहाँ उनले लोकतन्त्रको आवाज उठाएका थिए । तर लोकतन्त्रको आवाज उठाउँदा भनेका थिए मेरो शत्रु छैन, मसंग घृणा छैन । कडा सुरक्षाबीच अस्पतालमा उपचाररत् रहेकैबेला क्यान्सरबाट उनको मृत्यु भएको थियो । इराक, अफगानिस्तानमाथी आक्रमण गर्ने अमेरीकी लगायतको लोकतन्त्र पनि तिनै राष्ट्रको स्वार्थसँग गाँसिएको लोकतन्त्रको परिभाषा हो । चीन सहमत छ,छैन लियूसँग त्यो चीनको सरोकारको विषय हो । लियूको आफ्नै पाराको लोकतन्त्रको परिभाषा छ । लोकतन्त्र भनेको चुनाव जित्नु, सरकार बनाउने, घोषणा पत्रको घोषणा पत्र पक्कै होइन । लोकतन्त्रले स्वतन्त्र समाज छाडा भयो भन्न खोजिएको होइन ।

मानविय मर्यादाभित्र रहेको प्रकृतिप्रेमी समाज बन्न कति सहयोग गर्यो, के दिशा निर्देश गर्यो ? त्यसका नायकत्वको आचरण र व्यवहारले के देखाएको छ ? त्यो पनि खोज्नु पर्ने महत्वपूर्ण बिषय हो । त्यो स्वतन्त्र समाजमा बस्ने स्वतन्त्र व्यक्ति जिवनको बुझाई, जिवनको भोगाईमा सहयोग,सद्भाव,प्रेमभाव वातावरणमा हुर्किन कति लोकतन्त्रले सहयोग गर्यो र बाटो देखायो ? यो पनि उत्तिकै महत्वपूण सवाल हो । सार्वभौम मानिस भोट दिन मात्र,बोल्नेमात्रले सार्वभौम बन्दैन उसका निश्चित अधिकार कार्यान्वयन हुनुपर्छ । सेता कागजमा लेखेर केही हुँदैन ।

दलतन्त्र नै बहुदलीय लोकतन्त्र हो । दलतन्त्रलाई मुठ्ठीमा कसेर राख्ने दलका नेताहरु नै कागमा लेखिएको कुरा कागजमै राख्न तल्लिन छन् । नत्र उनीहरुको विरासत जोगिदैन । स्वतन्त्र समाज, स्वतन्त्र मानिस, सार्वभौम मानिस भएमा दास नहुने हुँदा राजनीति मार्फतको रोटी सेकाई नहुने हुँदा, दलतन्त्रका नायकहरु नै उक्त समाज निर्माण गर्ने मुख्य बाधक बनेका छन् । उनीहरुलाई साथ त छँदै छ, सामन्ती सोच साहु–महाजनहरुको सद्भावमा उनीहरु बाँचेका छन् । हाम्रो लोकतन्त्रको त्रासदी के पनि छ भने सही र ठिक व्यक्ति सामुन्ने आउने बित्तिकै उसका पछाडी, पार्टी, दल, सत्ता, पढेलेखेका व्यक्तिहरु हाथ धोएर पछाडी लाग्छन् । उसको पतनको खाडल खनिन्छ ।

लोकतन्त्रको बिरुद्ध होइन, बहुल समाजको बिरुद्ध होइन,पार्टी प्रणाली विरुद्ध होइन होला हर्क साम्पाङ्गहरुको जेहाद, नेतृत्व पंक्तीप्रति र दास मनोवृत्तिमाथी स्वतन्त्र अभिव्यक्ति र व्यवहार हो । तर स्वतन्त्रको नाममा भित्रि तेल ठोकेको बाँधाहरुको पनि स्वतन्त्र नाटक मञ्चन भैरहेको छ । ईश्वरीय सत्ताबाट कलियुगमा राजनीति चल्दैन, जनताको नियतिको परिवर्तन सूत्रपात राजनीतिबाटै हुन्छ । यो पनि सत्य हो, राजनीति सत्ताको माध्यमबाट चलेको हुन्छ । राजनीति मुर्दा हुदैन । मरेछ भने फेरी अर्को राजनीतिको जन्म हुन्छ । भोटको राजनीति कति महत्वपूर्ण हुन्छ भने कलकत्तामा बंगलादेशी तसलीमा नसरीनको मुस्लिम समुदायको पर्दाप्रथा र पुरातनपन्थीको विरुद्ध लेखे वापत निर्वासित भएर बसेकी थिइन । तिब्बतको धर्मगुरु भनिने दलाई लामालाई स्वागत गरी बसोबासको व्यवस्था मिलाउने भारत सरकार र पश्चिम बंगालको माक्र्सवादी सरकारले भारतबाट खेद्यो तसलिमा नसरीनलाई । विश्वको सबैभन्दा ठूलो लोकतन्त्र भनिने देशले खेद्यो–कम्युनिष्टहरुले खेदेको कारण भारत र बंगालको मुस्लिम भोटका लागि । हुन त आदर्शको कुरो हुन्छ लोकतन्त्रमा म मेरो लागि स्वतन्त्रता, समानता, सम्मानको माग गर्छु भने अर्काको लागि सोही विषयमा कति लोकतन्त्रवादी छु भन्ने कुरा पनि असली लोकतन्त्रले खोजेको हुन्छ ।

विचार र कर्मको स्वतन्त्रता, जिन्दगीको विकास र समृद्धिको एक मात्र शर्त हो । जहाँ त्यो स्वतन्त्रता हुदैन त्यहाँ मनुष्य, नश्ल र राष्ट्रको पतनको दिशा तिर जान्छ ।

लोकतन्त्रको नेतृत्व अहंकारी, दम्भी, कोटरीको, गुटको मात्र भएमा लोकतन्त्र र जीवनमा दुवैमा समस्या आउछ । अहंकार लोकतन्त्रको ठूलो समस्या हो । अहंकारले मन असुद्ध हुन्छ, बुद्धि अस्पष्ट हुन्छ, सकारात्मक पक्ष धुमिल हुन्छ भन्छन् तत्वज्ञानीहरु । अहंकार शक्तिशाली हुन्छ, यसले वदला मात्र लिन खोज्छ, प्रतिशोधमा आनन्दीत हुन्छ । अहंकारको कुशल व्यवस्थापन भएन भने जिन्दगी र लोकमा जटिलता आउछ । त्यही जटिलतामाथी अहंकार मुस्कुराउछ र आफुलाई महान भन्छ । विश्वको राजनीति परिदृश्यमा अहंकारी राजनेताहरुको कोलाहल रुपमा भरिएको भिड छ ।

लोकतन्त्रको बाटो गलत भए गर्भमै मर्छ, जन्मिए पनि लुलो, लंङ्गडो, पक्षघाती हुन्छ । असली लोकतन्त्र मानविय जिवनका लागि एक तिर्थ यात्रा हो । लोकतन्त्रको नकाब पहिरिएर राजनीतिले जब सपना देखाउँछ प्रेमको, करुणाको, समरसताको, सुन्दर सार्थक जिवनको । तर जब विपनामा राजनीति हिँड्छ क्रुर यमराजझै बनेको जीवन्त इतिहास भोगेका थियौ, भोगेका छौ र भोगिरहेका छौ । चाहिएको सार्थक जीवन्त स्वतन्त्र समाज, स्वतन्त्र व्यक्ति, सत्यरुपी सार्वभौम मानिस र समरसतामाको बाँचेको राष्ट्र तर वर्तमान हेर्दा म पनि मौन साक्षी भएकोले उत्तिकै दोषी छु, जति नेतृत्व दोषी छन् । प्रायश्चित गर्ने क्रममा छौ कि छैनौ ? छु, छुइन मभित्र त्यसको ज्वालामुखी फुटीरहेका छन् ? फुट्नु पनि सायद परिवर्तनको दिशा होला ।

भारतका प्रख्यात हिन्दु सन्त विवेकानन्दको भनाइ राख्दै बिट मार्न चाहन्छु । उनले भनेका छन्, ‘विचार र कर्मको स्वतन्त्रता, जिन्दगीको विकास र समृद्धिको एक मात्र शर्त हो । जहाँ त्यो स्वतन्त्रता हुदैन त्यहाँ मनुष्य, नश्ल र राष्ट्रको पतनको दिशा तिर जान्छ ।’

पार्टीको दास, नेताको दास, विचारको दासताले पार्टिको क्याडर धेरै होलान्, नेताको दासले नेता देवताभै पूजिएलान,विचारको दासले जिवनको इन्द्रेणीलाई खण्डहर बनाउछ । विचारको बहुलताभित्र डुबुल्की लगाउदै सकारात्मक कर्मको व्यवहारले मर्यादित स्वतन्त्र मानिसभै जिन्दगीको विकास र समृद्धिको मानविय स्वतन्त्रताको शर्तलाई पूरा गर्छ ।

यो पनि…
मान्छेले बाँचेको आजको परिवेश
म र मेरो मध्यमवर्गीय भ्रमको आलाप...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

It's going to be end of mine day, except before end I am reading this impressive article to increase my experience. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Thank you for any other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a project that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

What's up mates, good piece of writing and good arguments commented here, I am truly enjoying by these. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Actually no matter if someone doesn't understand then its up to other viewers that they will help, so here it occurs. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
infoda4nik.ru

I've read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create one of these fantastic informative site. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Fantastic site. Lots of useful information here. I'm sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you for your effort! infoda4nik.ru

...
отчетные документы за проживание москва

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their websites. чеки на гостиницу

...
speed upindex backlinks

Hi there, just wanted to say, I liked this post. It was inspiring. Keep on posting! index backlinks url

...
ogorodkino.ru

Pretty component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing for your augment or even I fulfillment you access persistently fast. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This website definitely has all of the info I wanted about this subject and didn't know who to ask. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you're a great author.I will make sure to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice morning! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I'm wanting to create my own blog and want to know where you got this from or what the theme is called. Cheers! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but usually people don't discuss such topics. To the next! Kind regards!! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Inspiring quest there. What occurred after? Thanks! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This is the right site for anybody who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just excellent! ogorodkino.ru

...
сделать чек на гостиницу

Why people still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net? гостиница с отчетными документами

...
сделать гостиничные чеки

Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. отчетные документы за проживание

...
sadovoe-tut.ru

My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post's to be exactly what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content available for you? I wouldn't mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome blog! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this website. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was extremely pleased to discover this great site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book marked to see new things on your website. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a ton! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

If you desire to improve your experience only keep visiting this website and be updated with the most up-to-date gossip posted here. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Magnificent goods from you, man. I've remember your stuff prior to and you're simply too magnificent. I really like what you've obtained here, really like what you're stating and the way during which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I visited several web pages except the audio quality for audio songs present at this website is in fact wonderful. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Terrific article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thank you =) sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

I'm impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that's equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I'm very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your publish is simply cool and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you one million and please continue the rewarding work. sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана на дому жодино

Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing work. химчистка матраса в смолевичах

...
чистка подушек смолевичи

Hey there would you mind letting me know which webhost you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it! химчистка дивана на дому борисов

...
чистка диванов смолевичи

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks a lot for sharing! химчистка дивана смолевичи

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I'll definitely be back. чистка дивана на дому цена в борисове

...
чистка диванов борисов

Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos! чистка подушек борисов

...
химчистка мягкой мебели в борисове

I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days. химчистка матраса смолевичи

...
чистка дивана на дому цена борисов

Hi there! This post couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing! чистка дивана на дому цена в борисове

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I'll definitely be back. химчистка мягкой мебели смолевичи

...
химчистка мебели смолевичи

Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are good designed for new people. чистка дивана на дому цена борисов

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

No matter if some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка дивана на дому в жодино

This is a topic that is close to my heart... Cheers! Where are your contact details though? химчистка мебели жодино

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

Can I just say what a relief to discover somebody who really knows what they're talking about on the web. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular because you certainly have the gift. чистка дивана на дому цена жодино

...
химчистка матраса смолевичи

Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results. чистка подушек в борисове

...
химчистка мягкой мебели в жодино

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers! химчистка дивана смолевичи

...
химчистка матраса в борисове

Someone necessarily lend a hand to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Great task! химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

I enjoy reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment! химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
bezogoroda.ru

I don't even understand how I stopped up here, however I thought this publish was good. I don't recognise who you're however definitely you are going to a famous blogger should you are not already. Cheers! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

साहित्यकार बिन्दु सुवेदीको दोस्रो नियात्राकृति ‘युरोप यात्राका संस्मरण’ लोकार्पण गरिएको छ । बुधबार काठमाडौँस्थित शिल्पी थिएटरमा आयोजित कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि प्रा.डा.

हिन्दु नारीहरुको महान पर्व तीजको अवसरमा सोमबार राजधानीस्थित पशुपतिनाथ मन्दिर परिसरमा बिहान करिव ३ बजे देखि नै भक्तजनहरुको ठूलो घुइँचो