जहाँ साँझ ७ बजे साइरन बज्छप्रविधिको यो युगमा मोबाइल र इन्टरनेटले मानिसको जीवनमा परिवर्तन ल्याएको छ । मोबाइल र इन्टरनेटको सहयोगले मानिसका धेरै काम सहज हुन्छन् । तर, अहिले मानिसहरू यसको लतमा फसेका छन् । मानिसहरू अहिले मोबाइल, टिभी जस्ता ग्याजेटमा बढी समय बिताउँछन् । जसका कारण उनीहरू आफन्त, आफन्त र साथीभाइबाट टाढा भइरहेका छन् । साथै, धेरै अध्ययनहरूमा यो खुलासा भएको छ कि मोबाइल जस्ता ग्याजेटहरूमा घण्टौँ बिताउँदा यसको साइड इफेक्ट हुन्छ र यसले तपाईँको स्वास्थ्यलाई पनि असर गर्छ।

यस्तो अवस्थामा भारतको महाराष्ट्रस्थित सांगलीको एउटा गाउँले डिजिटल संसारको गलत प्रभावबाट बच्न अनौठो तरिका अपनाएको छ । यहाँ मानिसहरू हरेक दिन डेढ घण्टा आफ्नो मोबाइल, टिभी र अन्य ग्याजेट बन्द गर्छन्। यसका लागि मन्दिरबाट साइरन बजाइन्छ ।

साँझ ७ बजे साइरन बज्छ

समाचार एजेन्सी पीटीआईका अनुसार यो अनौठो पहल गाउँका सरपञ्च विजय मोहितेले प्रस्ताव गरेका हुन्। अहिले उनको अभियानमा जनता जोडिएका छन् । गाउँको मन्दिरबाट हरेक दिन साँझ ७ बजे साइरन बजाइन्छ । साइरन बज्ने बित्तिकै गाउँलेहरू मोबाइल, टेलिभिजन र अन्य ग्याजेटहरू बन्द गर्छन्। यस अवधिमा मानिसहरू किताबहरू पढ्छन् र बच्चाहरू आफ्नो अध्ययनमा व्यस्त हुन्छन्। धेरै मानिसहरू सँगै बसेर एक अर्कासँग कुरा गर्छन् । यहाँ मानिसहरू आफ्ना ग्याजेटहरु करिब डेढ घण्टा बन्द राख्छन् । यसपछि राति ८ः३० बजे दोस्रो अलार्म बज्छ। यसपछि मानिसहरू फेरि आफ्नो मोबाइल र टिभी अन गर्छन्।

यसरी यो अनौठो आइडिया आयो

पीटीआईसँग कुरा गर्दै गाउँका सरपञ्चले कोरोनाका कारण भएको लकडाउनको समयमा अनलाइन कक्षाका कारण बालबालिकाको हातमा मोबाइल आएको बताए । एकै समयमा, आमाबाबुले लामो समय टिभी हेर्न थाले। अहिले सबै ठिकठाक भएको र शारीरिक कक्षा सुरु भइसकेपछि शिक्षकहरूले बालबालिकालाई अल्छी भएको महसुस गरे । उनीहरूलाई पढ्न र लेख्न मन लागेन । यसबाहेक, अधिकांश बालबालिका विद्यालय समय अघि र पछि मोबाइल फोनमा मग्न थिए। यस्तो अवस्थामा गाउँका सरपञ्चलाई डिजिटल डिटक्सको आइडिया आयो जुन उनले जनताका अगाडि राखे ।

अनुगमनका लागि वडा सीमित छ

साँझ ७ बजेदेखि ८ः३० बजेसम्म साइरन बज्दा मानिसले मोबाइल अलग्गै राख्ने, टेलिभिजन बन्द गर्ने र पढ्ने, लेख्ने र कुराकानीमा ध्यान दिने सरपञ्च मोहितेले बताए । गाउँका जनताले पालना गर्दैनन् भन्ने अनुगमन गर्न वडा समिति गठन गरिएको छ । यो समितिले मानिसहरूले पालना गरिरहेको छ वा छैन भनेर अनुगमन गर्छ। यसका साथसाथै सरपञ्चले सुरुमा यो पहलप्रति जनतामा अन्योल रहेको बताए । त्यसपछि स्वतन्त्रता दिवसमा महिलाहरूको ग्राम सभा बोलाएर साइरन किन्ने निर्णय गरियो। त्यसपछि कार्यकर्ता, ग्राम पञ्चायत कर्मचारी, सेवा निवृत्त शिक्षकहरू घर–घर गएर डिजिटल डिटक्सको बारेमा सचेतना जगाउन थाले।

यो पनि…
इन्टरनेटमा सर्वाधिक खोजिने गाउँ
जहाँ पुरुषत्व प्रमाणित गर्न पुरुषले गर्नुपर्छ यस्तो कामLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

मानव सभ्यताको विकास करोडौँ वर्ष पुरानो हो। आज तपाईँ हामीले देखेको सभ्यता धेरै प्रगतिशील र उन्नत छ, तर करोडौँ वर्ष

घरबाहिर निस्कँदा ताला लगाउन बिर्सनुहुन्न । किनभने यसो गर्दा हामीमा सधैँ चोरीको डर हुन्छ। यति मात्र होइन, चोरहरूले घरको ताला

संसारमा हरेक धर्म र जातका आ–आफ्नै संस्कृति छन् । भारतमा पनि विभिन्न संस्कृतिका मानिसहरू बस्छन्। उनीहरूको वेशभूषा, खानपिन र आस्था

एक साउदी पुरुषले आफ्नो ४३ वर्षको अवधिमा विभिन्न महिलासँग ५३ पटक विवाह गरेको बताएका छन् । उनी व्यक्तिगत रुपमा खुसीभन्दा

Suggested