लामो समयसम्म मोबाइल चलाउँदा यस्तो असरआजकल मानिसलाई मोबाइल वा स्मार्टफोनको लत यति धेरै लागेको छ कि उनीहरू त्यसैमा हराएर बसेका छन् । राति पनि अबेरसम्म मोबाइलमै बिताउँछन् र यसै क्रममा उनीहरूको निन्द्रा पनि पूरा हुँदैन । तर राम्रो स्वास्थ्यको लागि पर्याप्त निद्रा आवश्यक छ। पर्याप्त निद्राले मन र शरीर दुवै स्वस्थ रहन्छ।

विशेषज्ञहरू भन्छन् कि पर्याप्त निद्रा नलिँदा धेरै गम्भीर समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। तपाईँले याद गर्नु भएको छ कि जब तपाईँ राती ढिलो सुत्नुहुन्छ र पर्याप्त निद्रा लिन सक्नुहुन्न, तब बिहान उठ्दा दिमागले राम्रोसँग काम गर्दैन। दिनको समयमा आलस्य हुन्छ। राति अबेरसम्म ओछ्यानमा सुतेर मोबाइल चलाउनुहुन्छ र पर्याप्त निन्द्रा आउँदैन भने तपाईँलाई धेरै गम्भीर समस्या हुन सक्छ ।

अपर्याप्त निद्रा

धेरै मानिसहरू राति सुत्न जाँदा मोबाइल फोनको प्रयोग गर्न थाल्छन् । त्यो बेला कोठामा धेरै उज्यालो हुँदैन । लामो समयसम्म ओछ्यानमा सुतेर उनी सोसल मिडिया प्लेटफर्म, आफ्नो इमेल आदि चेक गरिरहन्छन् । जसका कारण उनीहरूको आँखामा नराम्रो असर परेको छ । साथै, उनले पर्याप्त निद्रा पनि पाउन सक्दैनन्। पर्याप्त निद्रा नपुग्दा पनि निद्रामा समस्या आउन सक्छ। त्यसै गरी पर्याप्त निन्द्रा नहुनुले मानसिक स्वास्थ्यमा पनि असर गर्छ ।

स्मरण शक्ति कमजोर

विज्ञहरू भन्छन् कि पर्याप्त निद्रा नपाउँदा तपाईँलाई दिनको समयमा समस्या हुन सक्छ। साथै, तपाईँको स्मरण शक्ति कमजोर हुनेछ र तपाईँले आफ्नो काममा ध्यान दिन सक्नुहुन्न। यसका साथसाथै निन्द्रा नपुग्दा तपाईँको मुड बिहानै ताजा रहँदैन ।

तनाव स्तर

निद्राको कमीले शारीरिक स्वास्थ्यमा असर गर्छ। निद्राको कमीले मानिसहरूमा निद्रा विकारहरू विकास गर्न सक्छ। यसले तपाईँको तनाव स्तर बढाउन सक्छ। यदि तपाईँ निद्रा सम्बन्धी कुनै पनि प्रकारको समस्या अनुभव गर्नुहुन्छ भने, तपाईँ तुरुन्तै निद्रा सम्बन्धित डाक्टरहरू लाई भेट्नुपर्छ र राम्रो निद्राको लागि उनीहरूले दिएको सुझाव पालना गर्नुपर्छ।

यो पनि…
सिरानीमा मोबाइल राखेर सुत्नुहुन्छ भने आजैदेखि छोड्नुहोस्
बारम्बार फोन हेर्ने बानीले निम्त्याउँछ यस्ता रोग...
मोबाइलका कारण शिक्षक र अभिभावक चिन्तामा - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] ३२ वर्षकी आशा परियारलाई पछिल्लो समय मोबाइलले तनाव थपिदिएको छ । विवाह भएदेखिनै […]

...
जहाँ साँझ ७ बजे साइरन बज्छ - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] यो युगमा मोबाइल र इन्टरनेटले मानिसको जीवनमा […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले मोबाइलको प्रयोग निकै बढेको छ । अफिसको कामदेखि लिएर अनलाइन मनी ट्रान्सफरसम्मको काम मानिसहरूले मोबाइलबाटै गर्छन् । मोबाइलमा पनि

पछिल्लो चौबिस घण्टामा देशभर ५४० जना डेंगुका नयाँ बिरामी थपिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार योसँगै गत साउन

पछिल्लो चौबिस घण्टामा देशभर २ हजार २६ जना डेंगुका नयाँ बिरामी थपिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार योसँगै

सरकारले डेंगु नियन्त्रण तथा रोकथाममा यथेष्ट ध्यान नदिंदा यो देशका ७७ मध्ये ७६ जिल्लामा फैलिसकेको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

Suggested