मिरावाई र रावियाको आध्यात्मिक उडानप्रेमको बाटो भाव हो । भावमा डुबिरहने यसको सौन्दर्य हो । प्रेम दुई विपरित लिङ्गबीच, प्रेम आमा र छोराबीच, पति–पत्नीबीच, बाबु र छोराबीच,संसारको प्रेमको रुपहरु हुन्छन् । प्रेममा गुलाफ दिएर कर्म गर्ने बित्तिकै भावको प्रेम नहुन सक्छ । रतिराग नै प्रेमको उच्चतम विन्दु होइन । रति र दुई विपरित लिङ्गबीच शारिरिक आवश्यकताले हुन्छ । यसलाई प्रेमको यथार्थमा परिभाषा मान्न सकिदैन कि ? प्रेमको नाममा पुरुषको अभिमानमा स्त्रीहरु बलि बेदिमा चढेका छन् । प्रेमले मात्र प्रेमको परिभाषा हुन्छ । प्रेम भावको गहिराई कति हुन्छ भनेर सातौं शताब्दीको मुस्लिम सुफी सन्त राविया र १६ औं शताब्दीको भारतकी मिरा वाइलाई परिचय मात्र गराउन खोजेको हुँ । एउटा गजलको पंक्तीले आकर्षण ग¥यो लेखक भेटिन !

तेरो प्यारोँसे प्यार करुँ मै सदा
तेरे चाहने वालोंको चाह करुं
तु मिले या न मिले ऐ सांवरिया
मैं प्रेम का दिपक जलाया करुं

दुबैले भक्तिको प्रेममा डुबेर प्रेमको दिपक जलाए । ज्ञान मार्गमा हिँड्ने साधक चिन्तन गर्दा गर्दै ब्रह्मा त्यसपछि अनात्माको चिन्तनमा जान्छन् । योग मार्गमा कुण्डलिनी जागरणबाट आत्मसाक्षात्कारको अनुभूतितिर जान्छ भन्छन् । ज्ञानमार्ग र कुण्डलिनी जगाउनेतर्फ दुबै लागेनन् । एक कृष्ण र अर्को अल्लाहको प्रेम भक्तिमा डुब्दै डुब्दै गए । त्यहाँ बिन्दु र सिन्धुको खोजी भएन । आजभोली सन्त जोगी, मौलाना, फादर,पिढाधिश्वेर, महन्त, चर्चको नायक, मस्जिदको हर्ताकर्ताका रुपमा मात्र रहेका अधिकाश देखिन्छन् । उनीहरु आफ्नो स्वामी आफै नबनी मठ,गुम्बा, चैत्य, मस्जिद,चर्चको स्वामी बनेका छन् । भन्नलाई भन्छन् ‘नश्वर सम्बन्धलाई त्यागेका छौं’ भनेर । तर रक्त सम्बन्धलाई कहि न कतै जोडेकै छन् । मठ,मस्जिद,चर्च,गुम्बाहरु आजको बजारी उपभोक्ताबादभित्र एकखालको उद्योगको रुपमा चलाई रहेका छन् । हुनेखाने भक्तहरुले भेटी चढाइरहेका छन् । तर मिरावाई र रावियाको न सानशौकत न अभिमान । उनीहरु सच्चा सन्तको रुपमा स्थापित हुन पुगे । सन्तको चारित्र कसैलाई उपहास र आलोचना गर्दैन । मिरावाई र रावियाले कसैलाई उपहास र आलोचना गरेनन् ।

‘म हिन्दु हुँ’ मिरावाईले भनिन् । कुनै पनि सन्तको आफ्नो धर्मको पूजा पद्धतीविधि हुन्छ । सन्तले त्यो पद्धती र विधि कसैमाथी थोपर्दैनन् । अस्मिम सत्य सन्त हो । कुनै पनि सन्त जाति धर्म भन्दा माथी हुन्छ । हिन्दुको सन्त, मुस्लिमको पैगम्बर,बुद्धधर्मको भिक्षु, चर्चको सन्त हु मात्र भनेर धर्म विशेषमा सन्तले आफूलाई छुट्टाउन खोजे उ सन्त नभै आजका बजारका बजारु प्रवचक मोडेलहरु, मठाधिसभै प्रशासकको रुपम चित्रित गर्ने मेरो व्यक्तिगत अवधारणा हो । सन्त त सूर्य हो । सूर्य सबैको साझा हो । जाती, धर्म, संस्कृति सबैलाई सुर्यले भिन्नतान गरिकन प्रकाश दिन्छन् । प्रेमको सागरमा भक्ती पराकाष्ठा नमुना हुन मिरा वाइ र राविया ।

रावियाको पुरा नाम राविया अल–अदविया अल कैसिया हो । उनको जन्म इरानमा ई. ७१४ तिर भएको हो । आध्यात्म प्रेमको श्रोत खोज्न र आध्यात्म प्रेममा रमाउन उनी रेगिस्तानमा प्रार्थना गर्न गइन । विवाह गरिनन् । एकान्त जीवन बाँचिन् । विना शर्त, विना अपेक्षा आध्यात्म प्रेममा डुब्दै भगवानसंग प्रेम गरिन् । उनको प्रार्थना थियो,‘हे प्रभु मैले नर्कको डरको कारणले हजुरको उपासना गर्छु भने मलाई नर्कमै जलाई देउ । मैले हजुरको लागी हजुरको उपासना गर्छु, मलाई आफ्नो शाश्वत सुन्दरताबाट वञ्चित नगर्नुस् । उनले आजिवन ईश्वरीय प्रेमको सिद्धान्त अपनाइन् । ईश्वरसँग विलयको दावा गरिनन् सिर्फ नजिक जानकालागि ईश्वरको प्रार्थना गरिन् । लिङ्ग भेदलाई नक्कली आवरण मान्थिन् । स्त्री र पुरुषबीच भेद छैन,ईश्वरका लागि भन्ने मार्ग अपनाइन । उनी सुफी सन्त हसन–अल वसरीबाट प्रभावित थिइन ।

नेपालको योगमायाको सन्दर्भमा विरोचित भगवान प्रेममा डुब्दै ईश्वर प्रेमकै लागि रुढिवादी धर्मकाण्ड विरुद्ध जीवनलाई उत्सर्ग गरिन् । योगमाया संस्कृतिको प्रकाण्ड विद्वान थिइनन् तर ईश्वरको अगाडी सबै समान भाव राख्दै ईश्वरको प्रेममा डुबेको सन्दर्भ पनि क्रान्तिकारी ईश्वरीय प्रेमको पर्यायवाची बनेकी थिइन । रुविया भन्थिन–मैले खुदासंग निकाह गरिसकेकोले दोश्रो विवाहको तलाक चाहिन्छ । खुदाले तलाक दिन्छन् भने म दोश्रो विवाह गर्छु भनेर घरपरिवारलाई भन्दै विवाह नगरीकन विश्व प्रसिद्ध सुफी सन्त भइन् ।

सन्त मिरावाइको सन्दर्भमा धेरै कृतिहरु र भजनहरु लेखिएका छन् । सन्त मिरावाइ १६ औं शताब्दीमा कृष्णको प्रेममा समर्पित भइन् । भारतको राजस्थान कुर्किमा सन् १४९४ मा राजघराना राजपुत परिवारमा जन्मिइन । दिदीले विवाहको दिनमा हिरा खाएर मरेपछि जवरजस्ती उनको विवाह भयो । भावले मनले त्यो विवाहलाई इन्कार गर्दै कृष्ण प्रेममा दिनरात तल्लिन रहिन । हरेक वस्तुमा उनी कृष्ण देख्थिन् । पति र ससुरालीबाट विष दिंदा पिइदिइन । गल्ली गल्ली, मोड, चोक, चौतारीमा बिना संकोच निर्भिग्न भइ कृष्ण प्रेममा डुबिन । त्यहाँ कृष्णसंग रतिको कल्पना थिएन । राधासंग जस्तो महारासको याचना पनि थिएन । कसैले धर्म मान्ला, कसैले नमान्ला । नमान्ने बित्तिकै मिरावाईको चरित्रबाट प्रेममा डुब्ने उनको अप्रितम कलालाई नकार्न सकिदैन । प्रेमको उतारचढाव र रतिरागले सजिएको मेनकाको गर्भबाट जन्मेकी विश्वामित्र ऋषिको विर्यबाट शकुन्तला जन्मिने बित्तिकै त्यागमा परिन । मेनकालाई विश्वामित्रले त्यागे । जवानीमा रतिराग र शारीरिक आवश्यकताको वायोलोजिकल प्रेममा परिन दुष्यन्तसंग । बच्चा जन्मियो । दुष्यन्तले त्यागे । चिनेनन् । त्यागिने र च्यातिने सायद शकुन्तलाले विरासत मै पाइन कवि कालिदास र हाम्रो महाकवि देवकोटाको सकुन्तल कृति पछाडी मेरो निष्कर्ष हो ।

शकुन्तल मानसम्मान, आत्मसम्मानको लागि संघर्ष गरिन । बुद्धलेझै मिराले राजसुख त्यागिन्,रावियाले देहसुख त्यागिन् । दुवैले स्त्रीत्व त्यागि प्रेममा बाँचे, बिना गुनासो, बिना अपेक्षा, शकुन्तल जोड्नुको अर्थ राविया र मिरावाइ त्याज्य होइन आफै मनले घर संसारको दैलोबाट निस्केर उन्मुक्त आकाशमुनिको धर्तिमा प्रेममा बाँचे । प्रेम दिवानी रावियाको धनी दिवानापनको कुनै सिमानै छैन । खुदा प्रतिको दिवानी सिद्ध स्वरुप हुन । उनीहरुको भक्तिमय प्रेमको जाँचको लागी कुनै प्रमाणको आवश्यकता पर्दैन ।

सन्त भनिनेहरु सन्तमै रहनु हामीले उनीहरुबाट लोभ लालच, इष्र्या, मोह, पापिय प्रवृतिबाट मुक्त हुन खोज्ने बाटो पाउन सकौ । सन्त जुनसुकै धर्म सम्प्रदायका हुन्, यदि मन, वचन, कर्म, भावले सन्त हुन पुगेकाहरु भविष्यका सन्तहरुलाई कोटी कोटी प्रणाम ।

यो पनि…
यसैले सत्यम् शिवम् सुन्दरम्
समीक्षा : जिउने कला र आत्ममार्गका लागि...
hairless cat for sale

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. how much do sphynx cats cost

...
חשפניות

Hey there, You have performed a great job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. חשפניות

...
חשפניות

I blog frequently and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well. חשפניות

...
חשפניות

My family members always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting knowledge every day by reading such nice posts. חשפניות

...
חשפניות

What's up friends, how is everything, and what you desire to say regarding this post, in my view its really awesome for me. חשפניות

...
חשפניות

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read? חשפניות

...
חשפניות

Hi friends, good article and nice arguments commented here, I am truly enjoying by these. חשפניות

...
sphynx cat for sale near me

Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers! sphynx cat price

...
חשפניות

Thanks designed for sharing such a nice thought, piece of writing is pleasant, thats why i have read it fully חשפניות

...
חשפניות

Hi there, I found your blog by the use of Google even as searching for a similar matter, your web site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks. חשפניות

...
חשפניות

I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. חשפניות

...
חשפניות

My brother suggested I would possibly like this blog. He used to be totally right. This post actually made my day. You cann't consider just how so much time I had spent for this information! Thank you! חשפניות

...
sphynx cat for sale

It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to recommend you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things approximately it! sphynx cat price

...
חשפניות

Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =) חשפניות

...
חשפניות

Wow, that's what I was looking for, what a data! present here at this weblog, thanks admin of this website. חשפניות

...
hairless cat for sale

Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice day! sphynx kitten

...
חשפניות

Hi Dear, are you truly visiting this web site daily, if so after that you will definitely get good knowledge. חשפניות

...
חשפניות

It's wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this place. חשפניות

...
חשפניות

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks! חשפניות

...
חשפניות

Awesome! Its in fact remarkable post, I have got much clear idea concerning from this post. חשפניות

...
חשפניות

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. חשפניות

...
חשפניות

You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very vast for me. I am taking a look forward on your next submit, I will try to get the grasp of it! חשפניות

...
חשפניות

Excellent blog here! Also your site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol חשפניות

...
חשפניות

I read this article fully regarding the resemblance of latest and previous technologies, it's awesome article. חשפניות

...
חשפניות

whoah this blog is great i love reading your articles. Stay up the good work! You understand, a lot of individuals are hunting around for this info, you can help them greatly. חשפניות

...
квартира на сутки

This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks снять квартиру на сутки в Минске

...
квартира на сутки

Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept квартиры на сутки Минск

...
חשפניות

I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i'm satisfied to show that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot no doubt will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a constant basis. חשפניות

...
חשפניות

Remarkable things here. I'm very glad to see your article. Thank you so much and I'm looking forward to touch you. Will you please drop me a mail? חשפניות

...
квартира на сутки

Quality posts is the main to be a focus for the viewers to go to see the site, that's what this website is providing. квартира на сутки

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it! Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

Hi there to all, since I am actually keen of reading this website's post to be updated regularly. It includes pleasant stuff. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Howdy I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What might you suggest in regards to your submit that you simply made a few days ago? Any positive? Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Hi I am so grateful I found your website, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb b. Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider worries that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя

Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material. Fantastic read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Wow, that's what I was searching for, what a stuff! present here at this website, thanks admin of this web site. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

It is not my first time to visit this site, i am visiting this website dailly and take pleasant information from here everyday. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the good work! You realize, many people are searching around for this info, you can help them greatly. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the biggest changes. Thanks a lot for sharing! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers? Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hey there! I've been following your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx! Just wanted to tell you keep up the great job! infoda4nik.ru

...
чеки на гостиницу в москве

Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. отчетные документы за проживание

...
indexation site

I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I'm hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now ;) how to speed up link indexing

...
indexation page

Greetings from Carolina! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site! indexing service url

...
index backlinks url

Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding anything entirely, except this piece of writing offers pleasant understanding even. indexation backlinks

...
ogorodkino.ru

Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Excellent post. I'm dealing with a few of these issues as well.. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

you are in point of fact a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great process in this topic! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I enjoy reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment! ogorodkino.ru

...
сделать чек на гостиницу

Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards сделать гостиничные чеки

...
где можно заказать гостиничные чеки в москве

Excellent blog here! Also your website quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol гостиничные чеки с подтверждением

...
купить гостиничный чек в москве

Hurrah! At last I got a blog from where I can actually get useful information regarding my study and knowledge. сделать гостиничный чек

...
sadovoe-tut.ru

It's really a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I'm not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose, and get the latest news. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi to all, the contents present at this website are truly awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's remarkable to pay a visit this site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while I am also eager of getting experience. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Spot on with this write-up, I absolutely think this site needs a lot more attention. I'll probably be back again to read through more, thanks for the information! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content! agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

If you are going for most excellent contents like me, simply go to see this web site daily since it provides quality contents, thanks sadovoe-tut.ru

...
чистка дивана на дому цена в смолевичах

Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is very much appreciated. химчистка дивана смолевичи

...
химчистка дивана на дому смолевичи

I'm not sure why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. химчистка мебели борисов

...
химчистка дивана смолевичи

Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. чистка подушек жодино

...
химчистка мягкой мебели в смолевичах

I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. чистка диванов в борисове

...
чистка диванов жодино

What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning unexpected feelings. химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for beginner blog writers? I'd certainly appreciate it. химчистка дивана на дому смолевичи

...
чистка диванов борисов

Wow, that's what I was searching for, what a data! present here at this website, thanks admin of this web site. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
химчистка диана цены на услуги борисов

What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience about unexpected feelings. химчистка матраса борисов

...
чистка подушек в жодино

My partner and I absolutely love your blog and find many of your post's to be precisely what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn't mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site! химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка дивана на дому в жодино

Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog. химчистка дивана на дому смолевичи

...
чистка диванов в смолевичах

Excellent blog here! Also your site rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I want my website loaded up as fast as yours lol чистка подушек смолевичи

...
чистка подушек смолевичи

I am actually thankful to the owner of this website who has shared this great article at at this place. чистка диванов в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена жодино

For newest news you have to visit world-wide-web and on world-wide-web I found this web site as a most excellent website for most recent updates. чистка диванов борисов

...
химчистка дивана в борисове

Hey very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to seek out numerous useful information here in the publish, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . чистка диванов в жодино

...
химчистка мебели борисов

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? химчистка диана цены на услуги в борисове

...
bezogoroda.ru

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks! bezogoroda.ru

...
xxx enimal com

I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I've added you guys to my blogroll. xxxx xxxx com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।

राजधानीको नेपाल पर्यटन बोर्डमा एपेक नेपालद्वारा शुक्रबार ‘मलाई मन परेको कविता-३’ आयोजना गरियो । जसमा अग्रज कविहरुले अनुज कविका मनपरेको

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी