English

बुटवलमा यःमरि महोत्सव (फोटो फिचर)नेवार समुदायले मनाउने यःमरि पुन्हि अर्थात योमरी पूर्णिमा र ज्यापु दिवस आज मुलुकभर उल्लासका साथ मनाईदैछ । हरेक वर्ष धान्य पूर्णिमाको दिनमा काठमाडौं उपत्यका र आसपासका नेवार समुदायले योमरी पुन्हिः मनाउँछन । विगतमा मुख्यतयाः राजधानी केन्द्रित यस्त कार्यक्रमहरुले मोफसलमा पनि निरन्तरता पाउन थालेको छ । भिमसेन नेवाः समाज, भिमसेन नेवाः मैजु पुच बुटवलले सोमबार यःमरि पुन्हि मनाएको छ । विगतमा सभाहलमा गरिने यो कार्यक्रम पहिलोपटक महोत्सवका रुपमा सडक छेउ आयोजना गरिएको थियो । योमरी अचार लगायत राखिएको स्टलमा नेवार समुदाय सँगै गैरनेवार विभिन्न जातजातिहरुको उल्लेख्य सहभागिता थियो । करिब तीनसयले योमरी स्वाद लिएका थिए । ढिलोगरी पुगेका धेरैलाई योमरी चखाउन नपाएको आयोजक संस्थाले जनाएको छ । धेरैले परिकार मिठो लागेको बताउँदै बनाउँने विधीबारे जिज्ञासा राखेका थिए ।

नेपाल भाषामा ‘यः’ भनेको मनपर्ने र ‘मरि’ भनेको रोटी वा मिठाई भन्ने अर्थ लाग्छ । यःमरी लाई पञ्चतत्वको रुपमा पनि स्वीकार गरिन्छ । यःमरीमा धरतीको रुपमा चामलको पिठो, अग्नीको रुपमा चाकु, जलको रुपमा पानी, आकाशको रुपमा खाली ठाउँ र वायुको रुपमा तिललाई लिइन्छ । यःमरी खाइने भएकोले यसलाई यः मरि पुन्ही ((यः मरि पूर्णिमा) पनि भन्ने गरिन्छ । नेवार संस्कृतिमा यःमरिको विशेष महत्त्व छ । धनसम्पत्ति, बृद्धि र धनधान्यले भरिपूर्ण हुने जनविश्वासले नेवार समुदायमा यःमरि पुन्हीका दिन सबैले यःमरि सहित विभिन्न देवी देवताको पूजा गरी दान गर्ने गरिन्छ ।

सोही समारोहमा बुटवल उप–महानगरपालिका वडा नम्बर ३ ले भिमसेन नेवाः मैजु पुचलाई पचास हजार रुपैयाँको नेवारी धिमे बाजा र झ्याली सहयोग स्वरुप प्रदान गरेको थियो । यसका लागि मैजु पुचकी अध्यक्ष बबिता श्रेष्ठले वडालाई धन्यवाद दिदै खुशी व्यक्त गरिन् ।

वडा नम्बर ३ का सदस्य हरिनारायण मिश्राको प्रमुख आतिथ्यतामा आयोजित कार्यक्रमकी विशिष्ठ अतिथि वडाकै सदस्य पवित्रा श्रेष्ठ थिइन् । विष्णुमाया श्रेष्ठको संयोजकत्वमा आयोजित कार्यक्रमको संचालक भिमसेन समाजका सचिव विष्णु श्रेष्ठ र नेवाः मैजु पुचकी महासचिव अर्पणा श्रेष्ठले गरेकी थिइन । कार्यक्रममासंस्था भिमसेन सेवा समाजका अध्यक्ष सहदेव श्रेष्ठको जन्मदिन समेत मनाएर रमाइलो गरिएको थियो ।...
Jonathan

Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks! You can read similar article here: blogexpander.com Feel free to surf to my web-site; media marketing

...
GalenTrogy

https://social.acadri.org/roscarlarnacacom

...
heat pump repair

Appreciate it to get a incredibly apparent and very helpful publish. I’m positively a violator of many of these rules. I generally uncover personally conflicted when producing a blog posting because I see myself personally creating more than people prefer to read, but I feel that I have got to do the subject matter proper rights by completely protecting it. I think that by pursuing some of these policies I finish up cutting out critical factors to the dialogue. I guess you could have to acquire a stability.

...
safe youtube to mp3

Your style is unique compared to other people I've read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

...
mp3 juice free

Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

...
Grisel

I'll right away grasp your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognise so that I could subscribe. Thanks!

...
tiktok video downloader mp4

Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other authors and use a little something from their websites.

...
Demetra

Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my site to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it! I saw similar article here: Where to escape room

...
WilliamPer

https://files.fm/rentcarfycom/info

...
air con unit installation

Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

...
hvac ac installation

Thus you wish efficient online income ideas for keep present in setting aside time for tips appropriate for very own web-based marketing. Inernet marketing

...
install new hvac system

Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same niche as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

...
website

This post was incredibly informative and well-organized. I learned so much from reading it. Thank you for your hard work and dedication!rendingnicheblog

...
Edwardjouct

https://avenue18.ru/

...
website

Your blog is a wealth of information. I always learn something new from your posts. This one was particularly enlightening. Great job!blogpulse

...
🔉 SЕNDING 1.0068 ВТС. Withdrаw >> https://telegra.ph/BTC-Transaction--451373-05-10?hs=7664c7a6bb4f0e29ff329fe950d13dd6& 🔉

ruxjgo

...
🔰 You have 1 message(-s) № 143. Open > https://script.google.com/macros/s/AKfycbw4bMzgTzWW_UlL7HeGivMUQ7brcB_InLsZIu1dtZMc2NB3S11XW7y8K5Ib3sIovW9I/exec?hs=7664c7a6bb4f0e29ff329fe950d13dd6& 🔰

494kjk

...
Micahjab

https://1x-bet-india.com

...
Avenue 17

Bravo, this rather good phrase is necessary just by the way

...
Felixmag

https://reactos.org/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=99077

...
Ezequiel

Wow, fantastic blog format! How long have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. The entire look of your site is wonderful, let alone the content! I saw similar here prev next and it's was wrote by Ezequiel85. Look at my blog post - Rozella77

...
Meggan

Wow, fantastic blog format! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The total look of your web site is wonderful, as well as the content! I saw similar here prev next and that was wrote by Meggan05. Also visit my web site ... Joseph93

...
Mitch

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging glance easy. The whole look of your site is fantastic, let alone the content! I saw similar here prev next and those was wrote by Mitch78. Stop by my page - Gabrielle95

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हालसालै सम्पन्न विश्व प्रसिद्द कान्स फिल्म फेस्टिभलको ७७ औँ श्रृङ्खलामा काठमाडौँ महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र शाह (बालेन) ले सहभागी जनाएको कुराले

गायक सुरेश लामाको सुमधुर स्वरमा सजिएको ‘माया बस्यो’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको छ।  युवा प्रेम र आकर्षणको भावानालाई व्यक्त

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त