यहाँ भाले पाल्न प्रतिबन्धसंसारभरका मानिसहरूले विभिन्न प्रकारका चलनहरू पछ्याउँछन्। जुन समाजमा सदियौँदेखि चल्दै आएको छ । भारतको एउटा यस्तो ठाउँ छ, जहाँ कुखुरा अर्थात् कुखुराको मासु खान प्रतिबन्ध छैन तर यहाँका मानिसले कुखुरा पाल्न सक्दैनन् । यी मानिसहरूले शताब्दीयौंदेखि यो परम्परा पालन गर्दै आएका छन्।

वास्तवमा छत्तीसगढ़को काङ्केर र त्यसको छेउछाउको नारायणपुर जिल्लामा सामान्य समाजका मानिसहरू बसोबास गर्छन्, यस समाजका मानिसहरू गाई पालनको काम गर्छन्। यो समाजका मानिसहरूले कुखुरा खान पाउँछन् तर पाल्न पूर्ण रूपमा निषेध गरिएको छ। यति मात्र होइन, त्यसो गरे १५१ रुपैयाँ जरिवाना तिर्नुपर्नेछ । यस समाजले वर्षौँदेखि यो नियम लागू गर्दै आएको छ । राज्यका यदु समुदायले भाले र कुखुराको होइन गाईको सेवा गर्ने विश्वास छ । भाले पाल्दा ध्यान त्यतातिर जान्छ र यसले गाई तर्फ ध्यान कम हुन्छ ।

यी गाउँमा भाले पाल्न प्रतिबन्ध छ

काङ्केर र नारायणपुर जिल्लाका अरमेटा, कर्लाखा, धनोरा, कान्हारगाउँ, चिल्हाटी, तालकुर्रा, कोटा आदि गाउँमा यो प्रचलन अहिले पनि चलिरहेको छ । जरिवाना दिनमा कुनै समस्या नभए पनि सजाय दिनुलाई अपमानको रूपमा हेरिएको गाउँले बताउँछन् । त्यसैले भाले पाल्नु हुँदैन । केही गाउँलेहरू बाध्यतामा कुखुरा पाल्छन् तर समाजका पदाधिकारीहरू गाउँमा जाँदा कुखुरा लुकाएर राख्छन् । यसबाहेक सामान्य समाजमा जन्म र मृत्यु संस्कार पनि फरक–फरक तरिकाले गरिन्छ ।

बच्चाको जन्ममा महिलाहरूलाई भोज दिइन्छ

यहाँ बच्चा जन्मिएपछि छैटीको कार्यक्रम गरिन्छ । यसमा महिलाहरूलाई आमन्त्रित गरिन्छ र एक पटक भोज दिइन्छ। यो खाना शाकाहारी हो। यसबाहेक नौ९धोबीलाई खाना पनि खुवाइन्छ। यस समाजमा विवाह समारोह दुईदेखि तीन दिनसम्म चल्छ। त्यहाँ शाकाहारी भोजन पनि छ, तर कहिलेकाहीँ, केही सामाजिक साथीहरूलाई खुसीसाथ भाले खुवाइन्छ।

कसैको मृत्यु भएपछि मानिसहरू दस दिनसम्म पोखरीमा नुहाउने गर्छन्

कसैको मृत्यु भएपछि समाजका मानिसहरू दस दिनसम्म पोखरीमा नुहाउन जान्छन्। यसपछि भोज हुन्छ । समाजमा अन्तरजातीय विवाहलाई पूर्ण रूपमा निषेध गरिएको छ । यसमा युवक र युवतीलाई घरबाट निकालिन्छ । उनीहरूलाई कुनै पनि हालतमा समाजमा बस्न दिइँदैन । यससँगै यहाँ रक्सी पनि निषेध गरिएको छ । मदिरा सेवन गरेको पाइएमा एक हजार रुपैयाँ जरिवाना हुन्छ ।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

के तपाई कल्पना गर्न सक्नुहुन्छ ? मुस्लिम बाहुल्यता भएको देशमा अन्य धर्म मान्छन् ? इन्डोनेसिया अधिकांश मुस्लिम जनसङ्ख्या भएको देश

काजु स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सबैलाई मन पर्छ। तर यो मुद्रास्फीतिको युगमा यसलाई किन्न त्यति सजिलो छैन। किनकि

संसारमा रहस्यको कुनै कमी छैन। आज पनि पृथ्वीमा यस्ता धेरै रहस्य छन् जसको बारेमा कसैलाई थाहा छैन । समय–समयमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

Suggested