सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कपृथ्वीमा मानिसबाहेक जीवजन्तुहरू पनि बस्छन् । यहाँ विभिन्न प्रजातिका जनावरहरू पाइन्छन । कोही समुन्द्रको गहिराइमा बस्छन्, कोही पृथ्वीमा र कोही अनन्त आकाशमा उड्छन् ।

हरेक जीवको आ–आफ्नै विशेषता हुन्छ । यो रंग, आकार, गुणस्तर र खाना हो जसले प्रत्येक जीवलाई एकअर्काबाट अलग गर्दछ । त्यसैगरी, हरेक जीवको आयु फरक फरक हुन्छ । कोही सयौं वर्ष र कोही केही वर्ष बाँचेका हुन्छन् ।

संसारमा सबैभन्दा लामो समय बाँच्ने जनावर कछुवा हो । कछुवा कुनै पनि जनावरभन्दा लामो समय बाँच्ने प्राणी हो । यस जनावरको औसत आयु १५० देखि २०० वर्ष सम्म हुन्छ ।

यो कछुवाको नाम ‘जोनाथन’ हो र यसले संसारको सबैभन्दा पुरानो प्राणीको उपाधि पाएको छ । यो कछुवा दक्षिण एटलान्टिक महासागरको सेन्ट हेलेना टापुमा पाइन्छ । यो आफ्नो उमेरको लागि संसारभर प्रसिद्ध छ ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार जोनाथनको जन्म सन् १८३२ मा भएको थियो । यस्तो अवस्थामा सन् २०२२ मा यसको उमेर १९० वर्ष पुगेको छ । १८८२ मा, जब ‘जोनाथन’ ५० वर्षको थियो, उनलाई सेन्ट हेलेनामा ल्याइयो । जोनाथनको नाम गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्डमा ‘सबैभन्दा पुरानो जनावर’ को लागि रेकर्ड गरिएको छ ।

यो कछुवा शाकाहारी हो र आफ्नो खानामा बन्दागोभी, काँक्रा, गाजर, स्याउ, केरा र मौसमी फलफूल खान मन पराउँछ । जाडोमा घाम नुहाउन र गर्मीमा छायाँमा बस्न मनपराउँछ । तर, बढ्दो उमेरको असर पनि यसमा देखिन्छ । यसको दृष्टि कमजोर भएको छ र सुँघ्ने शक्ति पनि घटेको छ । अहिले उसको स्वास्थ्य अवस्था सामान्य रहेको विज्ञहरूले बताएका छन् ।

यो पनि…
मानिसको जस्तै ओठ भएको एलियन जीव
एलियन्ससँग यौन सम्बन्ध राखेको अचम्मको दाबीLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जमिनमा नै घर बनाएको देख्नु भएको छ, तर एउटा यस्तो ठाउँ छ जहाँ जमिनमुनि घर बनाएर बस्छन् । यी घरहरू

जो कोही सधैँ जवान र सुन्दर रहन चाहन्छन्। तर यो गाह्रो मात्र होइन असम्भव पनि छ। आज हामी तपाईँलाई एउटा

कहिलेकाहीँ आकाशमा अद्भुत र अनौठो खगोलीय घटनाहरू देखिएका छन्। केही दिनअघि आकाशमा चन्द्रमासँगै शुक्र ग्रह पनि देखिएको थियो । यो

आजको युगमा मानिस मोबाइल बिना एक घण्टा पनि बाँच्न सक्दैन । तर यस्तो अवस्थामा बिजुली, ग्यास र मोबाइलबिना पहाडमा बस्न