दशैंको मुखमा पनि भारत जानेको लर्को उस्तैदिपायल सिलगढी नगरपालिका–५ का गोविन्द भुल भारतको मुम्बईमा मजदुरी गर्छन् । वर्षौदेखि त्यहीबाट आयआर्जन गरी परिवारको रोजीरोटी चलाउँदै आएका छन् । तर, कोरोना महामारीपछि उनी बेरोजगार भएर घर फर्के । संक्रमण दर घट्दै गएपछि नेपाल र भारतको सिमाना पनि खुकुलो भयो । यो सँगै दशैं तिहारजस्ता ठूला चाडपर्व पनि नजिकिँदै छ । यद्यपि, उनलाई यो चाडबाडले रोक्न सकेन । केहीदिन अघिमात्र उनी रोजगारीका लागि भारत प्रस्थान गरे ।

गोदावारी नगरपालिका–२ की निर्मला कुमारी जोराका परिवार नै मुम्बई बस्छन् । गोविन्द जस्तै उनी महामारीकै बेला बेरोजगार भएपछि नेपाल फर्किएकी थिइन् । तर, परिवार उतै मजदुरी गर्ने भएपछि पर्वको मुखमा बाहिर जान बाध्य भइन् ।

यी दुई प्रतिनिधी पात्र मात्र हुन् । सुदूरपश्चिम प्रदेशका अधिकांश जिल्लाबासीहरु भारतमा मजदुरी गरी जीविकोपार्जन गर्दै आएका छन् । कोरोनापछि दैनिकी चलाउन समस्या परेकाले चाडबाडले पनि उनीहरुलाई रोक्न नसकेको गौरीफन्टा नाकाका प्रहरी सहायक उपरीक्षक दिपेन्द्र थापा बताउँछन् ।

भदौमा ५० प्रतिशत घटेर १५ हजार ६ सय ५६ जनाले भारत प्रस्थान गरे । साथै, नेपाल भित्रिनेको संख्या १५ हजार ५ सय ५६ रहेको थापाले जानकारी दिए । थापाका अनुसार असोज महिना लागेसँगै गौरीफन्टा नाका हुँदै नेपाल भित्रिनेको संख्या ५ हजारभन्दा माथि छ । यस्तै, ३ हजारको हाराहारीमा बाहिरिएका छन् ।

गौरीफान्टा नाकाबाट एक साता यता नेपालमा भित्रिनेको संख्या बढेको छ । तर, चाडबाड नजिए पनि मजदुरीका लागि भारत जानेको संख्या भने नरोकिएको उनले बताए । ‘कोरोना महामारीका बेलामा उहाँहरु फर्किए पनि गाउँघरमा आम्दानीको बाटो नभएपछि मजदुरी गर्न भारतमै जाने गर्नु भएको छ,’ उनले भने, ‘यस नाकाबाट भारतको पुन, गुजरात, मुम्बाई र दिल्ली जान्छन् ।’

यस नाकाबाट साउन महिनमा मात्रै ३३ हजार ९ सय ५२ जना महिनामा मजदुरीका लागि भारत गएका छन् । भने, ४ हजार ७ सय ६५ जना नेपाल भित्रिएको थापाले जनाए ।

भदौमा ५० प्रतिशत घटेर १५ हजार ६ सय ५६ जनाले भारत प्रस्थान गरे । साथै, नेपाल भित्रिनेको संख्या १५ हजार ५ सय ५६ रहेको थापाले जानकारी दिए । थापाका अनुसार असोज महिना लागेसँगै गौरीफन्टा नाका हुँदै नेपाल भित्रिनेको संख्या ५ हजारभन्दा माथि छ । यस्तै, ३ हजारको हाराहारीमा बाहिरिएका छन् ।

एक साता आगाडिबाट नेपाल आउनेको संख्या बढेपनि मजदुरीको सिलसिलामा भारत जानेको संख्या भने अझै नरोकिएको जिल्ला प्रशासन कार्यालय कैलालीका सूचना अधिकारी शिवराज जोशीले जानकारी दिए ।

कोरोना महामारीको संक्रमण घटेपनि जोखिम अझै कायमै छ । यस्तो परिस्थितिमा भारतबाट आउनेको ‘एन्टिजेन्ट’ बाट कोरोना संक्रमण परीक्षण अनिवार्य गरिएको जोशीले बताउँछन् ।

संक्रमण देखिएकालाई धनगढी उप–महानगरपालिकाले व्यवस्था गरेको क्वारेन्टाइनमा राख्ने गरिएको छ । ‘नाकामा हामीसँग भएको स्रोत साधन प्रयोग गरी चेकजाँच गरेका छौँ, कोहीलाई संक्रमण देखिएमा क्वारेन्टाइनमा रहने व्यवस्था गरेका छौँ,’ जोशीले भने, ‘दशैंमा आउनेको घुइँचो लाग्न सक्छ, थप टिकटका लागि मन्त्रालयसँग पहल र क्वारेन्टाइनका लागि स्थानीय पालिका र गाउँपालिकासँग समन्वय गर्दैछौँ ।’

भारत जानका लागि कन्चनपुरको गढ्ढाचौकी र गौरीफान्टा मूख्य नाका हो । यी दुई नाकाबाट दैनिक ४ देखि ५ सय जनसंख्याको हाराहरीमा अवातजावत हुन्छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्
चाडपर्वको चहलपहलले बढ्दै कोरोना जोखिम
दसैंमा दुई पाङ्ग्रे किन्ने कि चार ? सुनको एक्कादेखि गाडीसम्म उपहारमै
दसैँका साइत सार्वजनिक, टिकाको शुभ साइत १०ः०२ बजे
दसैंका लागि अग्रिम टिकट बुकिङ खुल्यो, कहाँको भाडा कति ?
सकेन्ड ह्यान्ड कपडा बेचेरै मालामाल, १ सयदेखि ३० हजारसम्मका लुगा (भिडियोसहित)
‘लेहंगा र साडी डिजाइन गर्दैमा फेसन डिजाइनर भइँदैन’
किन झर्छ कपाल ? यी हुन् रोकथामका उपाय...
दसैं अनुभव : यसपालीको दसैं पनि अस्पतालमै « Mero LifeStyle

[…] […]

...
‘दसैंमा कुन कलाकारको के छ योजना ? « Mero LifeStyle

[…] […]

...
‘नर्सलाई दसैं बिदा भन्दा पनि बिरामीको खुशी प्यारो लाग्छ’ « Mero LifeStyle

[…] […]

...
‘पोलेको, भुटेको र अधिक बोसो भएको मासु नखाऔं’ « Mero LifeStyle

[…] […]

...
दसैंले पनि रोक्न सकेन भारत जानेको लर्को « Mero LifeStyle

[…] […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

‘ब्लु डायरी’ नाम सुन्नासाथ हामीलाई ‘ब्लु’ शब्दले पक्कै झस्काउँछ । किन कि नेपाली समाजमा ब्लु शब्दले पारेको प्रभाव त्यस्तै छ

यातायात व्यवस्था विभागले सवारी चालक अनुमति पत्र (लाइसेन्स) आवेदन खुला गरेको छ । कोरोना महामारीका कारण विगत ६ महिनादेखि बन्द

कमेडी च्याम्पियन २ का विजेता भरतमणि पौडेलले पूर्वयुवराज पारस शाहसँग भेट गरेका छन् । दुवैबीच एक घन्टा कुराकानी भएको थियो

पाल्पा ढाका कपडाले प्रसिद्ध जिल्ला हो । यहाँ आउने जो–कोहीले पनि ढाका कपडाबाट उत्पादित सामान कोसेलीका रुपमा अन्यत्र लैजाने गर्छन्