जहाँ हरेक पुरुषलाई दुई वटा विवाह गर्ने बाध्यता छसंसारमा कुनै पनि व्यक्तिले विवाह गर्नलाई कानुनी मान्यता पाउने भए पनि विश्वका केही देश वा ठाउँ यस्ता छन् जहाँ एक होइन दुई वटा विवाह गर्ने चलन छ । यति मात्र होइन, पुरुषलाई दोस्रो पटक विवाह गर्न बाध्य पारिएको छ, अर्थात् पुरुषले मानेनन् भने अर्को विवाह गर्न बाध्य छन् । यदि पुरुषले पुनर्विवाह गर्न अस्वीकार गर्छ भने, उसलाई पनि सजाय हुन्छ। वास्तवमा, हामी अफ्रिका महाद्वीपको एउटा देशको कुरा गर्दैछौं जहाँ प्रत्येक पुरुषले दुई श्रीमती राख्ने अनौठो कानुन छ।

अफ्रिकी देश इरिट्रियामा हरेक पुरुषले दुई पटक विवाह गर्नुपर्छ । किनभने यो देशमा दुई विवाह अनिवार्य छ। यति मात्र होइन, दुई श्रीमती नराखेमा कडा कारबाही हुन्छ, सजाय स्वरूप जेल पनि हालिन्छ । यो अनौठो कानुनको कारण यो हो कि इरिट्रियामा पुरुषको सङ्ख्या महिलाको सङ्ख्या भन्दा धेरै कम छ। जसको मुख्य कारण इथियोपियासँगको गृहयुद्ध हो । पुरुषले दुई पटक विवाह गर्ने कानुन बाहेक महिलाका लागि पनि कडा कानुन बनेको छ ।

यस ऐनअनुसार त्यहाँ बस्ने महिलाले श्रीमानको दोस्रो विवाहमा कुनै पनि प्रकारले अवरोध गर्न नपाउने, त्यसो गरेमा आजीवन कारावाससम्मको सजाय हुने व्यवस्था छ । संसारको हरेक देशमा विभिन्न प्रकारका चलनहरू छन्, जसमा अफ्रिका महाद्वीपका देशहरूमा यस्ता धेरै कानुनहरू छन्। जुन बाँकी देशमा छैन।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

के तपाई कल्पना गर्न सक्नुहुन्छ ? मुस्लिम बाहुल्यता भएको देशमा अन्य धर्म मान्छन् ? इन्डोनेसिया अधिकांश मुस्लिम जनसङ्ख्या भएको देश

काजु स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । सबैलाई मन पर्छ। तर यो मुद्रास्फीतिको युगमा यसलाई किन्न त्यति सजिलो छैन। किनकि

संसारमा रहस्यको कुनै कमी छैन। आज पनि पृथ्वीमा यस्ता धेरै रहस्य छन् जसको बारेमा कसैलाई थाहा छैन । समय–समयमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

Suggested