के तपाईं पनि नङ टोक्नुहुन्छ ? होसियार हुनुहोस्तपाईँले धेरै बच्चाहरूलाई नङ टोकेको देख्नु भएको होला। यो बानी धेरै ठूला मानिसहरूमा पनि देखिन्छ । तर, छोराछोरीले नङ टोक्दा घरका ठूला–ठुलाहरूले बाधा पुर्याउँछन्। धेरै पटक बूढो मानिसहरू तनावमा वा केही सोच्दा नङ चपाउन थाल्छन् । यो बानी धेरै खराब छ। एक अनुसन्धानका अनुसार विश्वका ३० प्रतिशत जनसङ्ख्या नङ टोक्ने बानीबाट पीडित छन् । नङ टोक्दा के—के हुन सक्छ गम्भीर हानी जान्नुहोस्।

ब्याक्टेरियाको सङ्क्रमण

रिपोर्टका अनुसार नङ टोक्ने बानीले ब्याक्टेरियाको सङ्क्रमण हुन सक्छ। यसले अनुहारमा रातोपन, सुन्निने आदि हुन सक्छ। यति मात्र होइन, कहिलेकाहीँ नङ चपाउने बानीका कारण नङको मुनि ब्याक्टेरियाको सङ्क्रमण पनि हुन्छ र त्यसका कारण त्यहाँ पिप बन्ने गर्छ । यसले असहनीय पीडा निम्त्याउन सक्छ। यस कारणले गर्दा नङ चपाउन बन्द गर्नुपर्छ।

सेप्टिक गठिया

जब हामी लगातार मुख भित्र नङ लिन्छौँ, धेरै ब्याक्टेरिया शरीरमा नियन्त्रण बाहिर जान सक्छ। यसले हात र खुट्टाको जोर्नीलाई असर गर्न सक्छ। यसलाई मेडिकल भाषामा सेप्टिक गठिया पनि भनिन्छ। यसको गम्भीर परिणामले स्थायी अपाङ्गता पनि निम्त्याउन सक्छ।

गिजा कमजोर हुन सक्छ

नङ टोक्ने बानीले दाँत र गिजालाई पनि नोक्सान पुर्याउँछ। नङ काट्दा दाँत हानि हुन सक्छ। साथै, दाँतमा चट्टान देखिन सक्छ र जिद्दी दाग ​​पनि दाँतमा जम्मा हुन सक्छ। यसका साथै दाँत झर्ने र झर्ने खतरा पनि हुन्छ । नङ टोक्ने बानीले पनि गिजा कमजोर हुन सक्छ।

नङ टोक्ने बानीले नङ भित्रको तन्तुलाई नोक्सान हुने खतरामा राख्छ। यदि तपाईँले लगातार नङ टोक्नु भयो भने यसले तन्तुलाई स्थायी क्षति पुर्याउन सक्छ। कहिलेकाहीँ यो बानीका कारण नङ बढ्न बन्द हुन्छ। एक पटक यो समस्या देखा पर्यो, यसलाई समाधान गर्न गाह्रो हुन्छ।

दाँत बाङ्गो हुने समस्या

नङ टोक्ने बानी बाल्यकालमा छोडेन भने दाँत पनि बाङ्गो हुन सक्छ । वास्तवमा, जब हामी दाँतले नङ चपाउँछौँ, हामी यसको लागि एक वा दुई दाँत मात्र प्रयोग गर्छौँ। यी दाँतहरूले लगातार चपाउँदा दाँतको पकड ढिलो हुन्छ र तिनीहरूको आकार परिवर्तन हुन थाल्छ। बाल्यकालको यो बानीका कारण पछि दाँतमा कोष्ठक लगाउनु पर्ने हुन्छ ।

यो पनि…
रुघाखोकीबाट छुटकारा पाउन प्याजको रस प्रयोग गर्नुहोस्
भिटामिन ‘डी’ को कमी हुँदा देखिने लक्षण...
नङको रङ्ग परिवर्तनबाट थाहा हुन्छ यी गम्भीर रोग - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] डाक्टरले सबैभन्दा पहिले उसको जिब्रो, नङ र आँखाको रङ्ग हेर्छ। किनभने शरीरका यी […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले मोबाइलको प्रयोग निकै बढेको छ । अफिसको कामदेखि लिएर अनलाइन मनी ट्रान्सफरसम्मको काम मानिसहरूले मोबाइलबाटै गर्छन् । मोबाइलमा पनि

हङकङमा तुलसीकुमार गुरुङद्वारा लिखित र वि विल राइज फाउन्डेसनद्वारा प्रकाशित आत्मकथा ‘तुलसी’को लोकार्पण गरिएको छ। गुरुङ वि विल राइज फाउन्डेसन,

सिटिजन लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनीले प्रिमियम मूल्यमा सर्वसाधारण सेयर सार्वजनिक निष्कासन गर्ने पारित गरेको छ । आइतबार छायादेवी कम्प्लेक्समा सम्पन्न भएको

मधुमेह एक गम्भीर रोग हो, जसलाई नियन्त्रण गर्न बिरामीले आफ्नो खानपान र जीवनशैलीमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । चिनीको मात्रा बढेमा

Suggested