लाखौँ मूल्य पर्ने प्वाँखहाम्रो वरपर यस्ता धेरै महँगो चीजहरू छन्, जसको बारेमा धेरैलाई थाहा हुँदैन। केही विशेष चराहरूको प्वाँख यस्तो हुन्छ। त्यी चराहरू हाम्रो वरिपरि छन्, तर हामीलाई तिनीहरूको मूल्य थाहा छैन। पृथ्वीमा एउटा यस्तो चरा छ, जसको गुँड सजिलै भेटिँदैन। यो चरा खोज्न सिकारीहरू महिनौँ जङ्गलमा घुम्छन् ।

जसले चराको प्वाँख पायो ऊ धनी बन्छ। यो चरा आइसल्यान्डको जङ्गलमा पाइन्छ। यसको नाम इडर पोलर डक हो। तिनीहरूका पखेटाहरू धेरै न्यानो र हल्का हुन्छन्। यो चराको प्वाँखको सबैभन्दा धेरै माग अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा छ । तिनीहरूको प्वाँख प्राकृतिक फाइबर मानिन्छ।

यस कारण, यसको प्वाँख सुनको मूल्यमा बेचिन्छ। सिकारीहरू इडर ध्रुवीय हाँसको खोजीमा गर्मीको समयमा पश्चिम आइसल्यान्डको ब्रेयाफ्जोरिउर खाडीमा जङ्गलमा जान्छन्। गुँडमा बस्दा हाँसको तल्लो घाँटीबाट फाइबर निकालिन्छ। तब मात्र प्वाँख फाइबर परिपक्व हुन्छ। जब हाँसले आफ्नो अण्डा तिनीहरूमा बसेर दिन्छ। सिकारीहरूले प्वाँखहरू लिन यी चराहरूलाई मार्दैनन्।

अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा ८०० ग्राम फाइबरको मूल्य लगभग ५.९३ लाख रुपैयाँ पर्छ। इडर पोलर डकमा फाइबरको मात्रा निकै कम हुने भएकाले योभन्दा बढी प्वाँख पाउन निकै गाह्रो हुन्छ ।

यो पनि…
मानिसको जस्तै ओठ भएको एलियन जीव
यो कुखुरा, जसको रक्सी नपिएर दिन सुरु हुँदैनLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

एलियनको बारेमा धेरै वर्षदेखि बहस चलिरहेको छ। केही मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि त्यहाँ एलियनहरू छन्। र केही मानिसहरू भन्छन् कि

न्यु ब्रिउ कुनै साधारण बियर होइन । यो ‘रिसाइकल’ गरिएको ढलबाट बनाइएको हो । सिंगापुरको राष्ट्रिय पानी एजेन्सी पव (पीयूबी)

संसारभर दुर्घटनामा धेरैको मृत्यु हुने गरेको छ । सवारीसाधनको चाप बढेसँगै दुर्घटनाका घटना पनि बढेका छन् । पहाडी क्षेत्र वा

साइन्स एडभान्सेस जर्नलमा प्रकाशित एउटा नयाँ अध्ययनले शरीरको गन्ध उस्तै भएका मानिस साथीको रूपमा प्राकृतिकरूपमा मिलनसार र साथी बन्न सक्ने

Suggested