मोबाइल धेरै चलाउँदा उमेर नपुग्दै बूढो देखिन थाल्छअहिले मानिसहरू स्मार्टफोनको लतमा फसेका छन् । मोबाइलले हाम्रा धेरै कामहरू सजिलो बनाउँछ, तर अब मानिसहरू सधैँ मोबाइलमा झुन्डिएका छन्। यस्तो अवस्थामा मोबाइलका धेरै साइड इफेक्ट हुन्छन्, जुन हाम्रो स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छन् । मानिसहरू पहिलेको तुलनामा स्मार्टफोन, मोबाइल, टिभी र ल्यापटप धेरै गुणा बढी प्रयोग गरिरहेका छन् । मोबाइलका जहाँ फाइदा छन्, त्यहाँ केही बेफाइदा पनि छन् । यो तपाईँको स्वास्थ्यको लागि घातक पनि साबित हुन सक्छ। मोबाइलले आँखालाई असर गर्छ भन्ने धेरै अनुसन्धानमा खुलेको छ । तर तपाईँलाई थाहा पाउँदा छक्क पर्नुहुनेछ कि मोबाइल तपाईँको छालाको लागि पनि खतरनाक साबित हुन सक्छ।

छालामा नराम्रो प्रभाव

मोबाइलको साइड इफेक्टको रूपमा हामीले सुन्दै आएका थियौँ कि यसको अत्यधिक प्रयोगले आँखामा पानी आउने, टाउको दुख्ने, ढाड दुख्ने आदि समस्या बढ्छ । तर तपाईँलाई थाहा छ मोबाइल तपाईँको छालाको लागि पनि हानिकारक छ। रिपोर्टका अनुसार मोबाइलबाट निस्कने ब्लु लाइटका कारण पिग्मेन्टेसन, अनुहारमा बुढ्यौली हुने जस्ता धेरै समस्या छिटो बढ्न थाल्छ ।

मोबाइलबाट निस्कने ब्लु लाइट निकै हानिकारक हुन्छ

विज्ञहरूका अनुसार स्मार्टफोन, ट्याब्लेट, टिभी, एलसिडी स्क्रिन, एलईडी बल्ब आदिबाट निस्कने ब्लु लाइट वा उच्च ऊर्जा देखिने प्रकाशले उच्च फ्रिक्वेन्सी र सर्टवेभ लम्बाइको बत्तीले बैजनी–निलो किरणहरू उत्सर्जन गर्छ। यसले छालामा पिग्मेन्टेसन, टेनिङ र बुढ्यौली निम्त्याउन सक्छ। यति मात्र होइन, नयाँ स्मार्टफोनमा नीलो प्रकाशको फ्रिक्वेन्सी बढी हुन्छ, जसका कारण शरीरका कोशिकाहरूको फोटोसेन्सिटिभिटी पनि बढ्छ ।

उमेर नपुग्दै बूढो देखिन थाल्छ

छाला विशेषज्ञहरूका अनुसार यदि तपाई लगातार तीन घण्टासम्म यो नीलो प्रकाशको सम्पर्कमा आउनुभयो भने, यसको असर कुनै पनि सनस्क्रिन प्रयोग नगरी एक घण्टा लगातार घाममा उभिनु जस्तै हुन्छ। यसले छालाको प्राकृतिक बुढ्यौली गति बढाउँछ र उमेर नपुग्दै अनुहारमा चाउरी पर्न थाल्छ । यस्तो अवस्थामा तपाई आफ्नो उमेर नपुग्दै बूढो देखिन थाल्छ । साथै, यसले छालाको कोलाजेनलाई नोक्सान पुर्याउँछ, जसका कारण अनुहारमा हाइपरपिग्मेन्टेसनको समस्या हुन थाल्छ।

बच्ने उपाय

यदि तपाई यस समस्याबाट बच्न चाहनुहुन्छ भने आफ्नो मोबाइल, ल्यापटप आदिमा नीलो बत्तीको शील्ड राख्नुहोस्। यसबाहेक मोबाइलमा डार्क मोड वा नाइट मोड बढी प्रयोग गर्नुहोस्। घरमा पनि जिङ्क अक्साइड र टाइटेनियम डाइअक्साइड भएको सनस्क्रिन प्रयोग गर्नुहोस्। आफ्नो छाला हेरचाह दिनचर्या मा गाजर बीउ को तेल प्रयोग गर्नुहोस्।

यो पनि…
रुघाखोकीबाट छुटकारा पाउन प्याजको रस प्रयोग गर्नुहोस्
भिटामिन ‘डी’ को कमी हुँदा देखिने लक्षणLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले मोबाइलको प्रयोग निकै बढेको छ । अफिसको कामदेखि लिएर अनलाइन मनी ट्रान्सफरसम्मको काम मानिसहरूले मोबाइलबाटै गर्छन् । मोबाइलमा पनि

हङकङमा तुलसीकुमार गुरुङद्वारा लिखित र वि विल राइज फाउन्डेसनद्वारा प्रकाशित आत्मकथा ‘तुलसी’को लोकार्पण गरिएको छ। गुरुङ वि विल राइज फाउन्डेसन,

सिटिजन लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनीले प्रिमियम मूल्यमा सर्वसाधारण सेयर सार्वजनिक निष्कासन गर्ने पारित गरेको छ । आइतबार छायादेवी कम्प्लेक्समा सम्पन्न भएको

मधुमेह एक गम्भीर रोग हो, जसलाई नियन्त्रण गर्न बिरामीले आफ्नो खानपान र जीवनशैलीमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । चिनीको मात्रा बढेमा

Suggested