यही हो बेला, जनताले विवेक प्रयोग गर्नेस्थानीय चुनावको आफ्नै सौन्दर्य छ । किनकी, यसले स्थानीय आवश्यकतालाई जनताको तहबाट जनताकै घरदैलोबाट सुन्ने काम गर्छ । जिम्मेवार जनप्रतिनिधिले जनताको चाहनालाई पूरा गर्न प्रयास पनि गर्छन् । चुनावदेखि चुनावसम्मको लामो समयसम्म जनप्रतिनिधि र राजनीतिक दलहरुले मुर्झाएर राखेका कतिपय मुद्घाहरुले चुनावकै बेला पुनर्जीवन पाउँछन् । बिर्सिएका मतदातालाई सुन्न उम्मेदवारहरु बाध्य हुन्छन् । जनसामथ्र्य के हो ? भन्ने कुरा उम्मेदवारहरुले थाहा पाउने पनि यही बेला हो ।

जनताबाट निर्वाचित भए वाचा पुरा गर्छु भनेर हिँडेको जनप्रतिनिधि आफू,आफ्नो परिवार,आफ्नो नेता र चुनावमा आफ्नो आर्थिक लगानीकर्तामामात्र केन्द्रित रहे । यसैले उनीहरु असनको साँढेजस्तै अराजक भए ।

०४६ मा प्रजातन्त्र पुनःस्थापना भयो । देशले संविधानसभासहित ६ वटा आम चुनाव पायो । एउटा प्रदेश सभा निर्वाचन पनि भयो । तीनवटा त स्थानीय निर्वाचन नै भए । तर जनताबाट निर्वाचित भए वाचा पुरा गर्छु भनेर हिँडेको जनप्रतिनिधि आफू,आफ्नो परिवार,आफ्नो नेता र चुनावमा आफ्नो आर्थिक लगानीकर्तामामात्र केन्द्रित रहे । यसैले उनीहरु असनको साँढेजस्तै अराजक भए ।

बेला यही हो, जनताले आफ्नालागि असल जनप्रतिनिधि छान्ने । लोकतान्त्रिक शासन व्यवस्थामा जनताद्वारा जनप्रतिनिधि चुन्ने प्रक्रिया नै निर्वाचन हो । साथै, जनादेशको परीक्षणदेखि नेताको लोकप्रियताको मापन गर्ने पद्धति हो, निर्वाचन । उसो त नेपालीको घर आँगनमा यतिबेला स्थानीय निर्वाचनले पाइला टेकिसकेको छ । आउँदो वैशाख ३० ले वडादेखि पालिकासम्म नयाँ जनप्रतिनिधि पाउँदैछ ।

त्यसैले यतिबेला गाउँदेखि सहरसम्म चुनावी सरगर्मी र राजनीतिक तापमान बढ्दो छ । चोक, चौतारादेखि होटल रेष्टुरालगायतका सार्वजनिक स्थानमा निर्वाचनको बहस चलिरहेको छ । उम्मेदवारहरु आफ्ना एजेण्डा सुनाउँदै गाउँका टोल–टोल र सहरका गल्ली–गल्लीका मतदाताका घर–घरमा छन् । लोकतन्त्रिक पद्धत्तिको संस्थागत विकासका लागि यो सकारात्मक कुरा हो ।

तर, निर्वाचनमा उम्मेदवार र राजनीतिक दलका शीर्ष नेताहरुमा एकले अर्कालाई हिलो छ्यापेर मात्र आफू बलियो दाबेदार भइन्छ भन्ने ठान्नु बिल्कुल गलत हो । यसले लोकतन्त्रकै उपहास गर्छ । सच्चा लोकतन्त्रको अभ्यासमा नागरिकलाई आफ्ना एजेण्डा प्रस्तुत गरिन्छ, उनीहरुलाई नै छुट्याउने जिम्मा ।

त्यसैले निर्वाचनलाई मर्यादित, स्वच्छ प्रतिस्पर्धा र राजनीतिक संस्कारयुक्त बनाउन दलका नेता, कार्यकर्ताको भूमिका अहम् रहन्छ । कसैलाई दबाब,प्रलोभन वा धम्क्याएर राजनीतिक दलहरुले मतदातालाई आकर्षित गर्न खोज्नु हुँदैन । साथै, दलीय संगठनको सामर्थ्यको बलमा जनताको चाहनामाथि बुल्डोजर चलाउन कदापी मिल्दैन । जनताले विवेकको मत दिन पाउनुपर्छ । अनि मात्र हाम्रा पालिकाले खोजेको र जनताले चाहेको जनप्रतिनिधि पाउँछ ।

आफूले हालेको एक मत असल जनप्रतिनिधिको चयन गर्दैछु भन्ने हेक्का हरेक मतदाताले राख्नुपर्छ । साथै, त्यो एक मत आफ्ना सन्ततीको भाग्य र भविष्यसँग पनि जोडिएको छ भन्ने बुझ्नुपर्छ । अनि, आफ्नो गाउँ, ठाउँको विकासका निम्ति त्यो एक भोट अमूल्य छ भन्ने बुझ्न जरुरी छ ।

त्यस्तै, सरकारी संयन्त्र र सञ्चारमाध्यमले पनि निर्वाचनका बेला आफ्नो धर्म निभाउन जरुरी छ । कसैको अन्धभक्त भएर पक्षपोषण गर्ने र कसैलाई गाली गलौज गर्ने परिपाटीलाई आमसञ्चार माध्यमले त्याग्नुपर्छ । पत्रकारिताको मर्यादा र जनमानसमा यसको विश्वासलाई कायम राख्नै पर्छ ।

हरेक मतदाताले विवेकको मत दिन पाउनु उसको मौलिक अधिकार हो । यसमा कसैको हस्तक्षेप हुँदैन भन्ने बुझ्न÷बुझाउन आवश्यक छ । कसैको सानो प्रलोभन, आश्वासन, डर, धम्की जस्ता कुराबाट मतदाता विचलित हुनु हुँदैन । आफूले हालेको एक मत असल जनप्रतिनिधिको चयन गर्दैछु भन्ने हेक्का हरेक मतदाताले राख्नुपर्छ । साथै, त्यो एक मत आफ्ना सन्ततीको भाग्य र भविष्यसँग पनि जोडिएको छ भन्ने बुझ्नुपर्छ । अनि, आफ्नो गाउँ, ठाउँको विकासका निम्ति त्यो एक भोट अमूल्य छ भन्ने बुझ्न जरुरी छ ।

यसैले सरकारी संयन्त्र, राजनीतिक दल, निर्वाचनमा होमिएका उम्मेदवार र मतदाता सबैले आफ्नो दायित्व र जिम्मेवारी बोध गर्न आवश्यक छ । जसले संविधानको कार्यान्वयनदेखि लोकतन्त्रको संस्थागत विकासमा टेवा पुर्याउँछ । यसमा जनताको विवेक नै सर्वश्रेष्ठ मानिन्छ ।

मतदाताले विवेक पुरयाउने समय हो,अहिले । यसैले होसमा रहेर मत दिउँ,बेहोसीमा जनप्रतिनिधि छान्दा धेरै कुरा बर्बाद हुन्छ ।

यो पनि
कलाले सत्ता हल्लाउने सामर्थ्य राख्छ
सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ?

भिडियो :...
חשפניות

Good info. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon). I have saved it for later! חשפניות

...
חשפניות

Hi everyone, it's my first pay a visit at this site, and piece of writing is truly fruitful designed for me, keep up posting such posts. חשפניות

...
חשפניות

Saved as a favorite, I like your blog! חשפניות

...
חשפניות

I visit everyday some sites and websites to read posts, but this webpage offers quality based articles. חשפניות

...
חשפניות

I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I'm wanting to create my very own blog and want to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers! חשפניות

...
חשפניות

Hi everyone, it's my first visit at this website, and piece of writing is really fruitful for me, keep up posting these articles. חשפניות

...
חשפניות

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback. חשפניות

...
חשפניות

Good article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. חשפניות

...
חשפניות

Every weekend i used to go to see this website, as i want enjoyment, as this this website conations actually pleasant funny stuff too. חשפניות

...
חשפניות

Hello! I could have sworn I've been to this site before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back often! חשפניות

...
חשפניות

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. חשפניות

...
חשפניות

I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back incessantly in order to check out new posts חשפניות

...
חשפניות

Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good portion of other folks will omit your magnificent writing due to this problem. חשפניות

...
חשפניות

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks! חשפניות

...
חשפניות

I'm gone to tell my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to take updated from newest gossip. חשפניות

...
חשפניות

We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community might be grateful to you. חשפניות

...
חשפניות

Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are good for new people. חשפניות

...
חשפניות

It's actually a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing. חשפניות

...
חשפניות

Hi there, after reading this awesome piece of writing i am also cheerful to share my knowledge here with mates. חשפניות

...
חשפניות

We stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking over your web page again. חשפניות

...
חשפניות

Hi there, after reading this remarkable article i am also happy to share my experience here with friends. חשפניות

...
снять квартиру на сутки

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web site. снять квартиру в Минске на сутки

...
квартира на сутки

Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! снять квартиру на сутки

...
חשפניות

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it! חשפניות

...
חשפניות

Saved as a favorite, I like your blog! חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. квартира на сутки

...
Доставка алкоголя

It's very simple to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this web site. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Every weekend i used to pay a visit this site, because i want enjoyment, as this this website conations actually nice funny data too. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

It's an remarkable post in favor of all the web people; they will get benefit from it I am sure. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations? Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Hi there, this weekend is nice in favor of me, because this time i am reading this impressive informative piece of writing here at my house. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

This post is priceless. Where can I find out more? Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

It's remarkable designed for me to have a site, which is beneficial for my experience. thanks admin Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

I am in fact thankful to the owner of this website who has shared this impressive piece of writing at here. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

We stumbled over here different website and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to checking out your web page yet again. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hey very interesting blog! Доставка алкоголя

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Inspiring quest there. What occurred after? Thanks! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers! infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions? infoda4nik.ru

...
indexing page

If you wish for to take a great deal from this article then you have to apply such techniques to your won blog. indexation page

...
ogorodkino.ru

It's an remarkable post for all the web users; they will take benefit from it I am sure. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thanks to my father who told me regarding this weblog, this webpage is in fact remarkable. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's remarkable designed for me to have a website, which is helpful designed for my experience. thanks admin ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's up all, here every one is sharing such knowledge, thus it's nice to read this website, and I used to pay a visit this weblog daily. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My brother suggested I might like this blog. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann't believe just how much time I had spent for this information! Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This is a topic that's close to my heart... Many thanks! Where are your contact details though? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Great post. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I love it when folks come together and share opinions. Great website, continue the good work! ogorodkino.ru

...
sadovoe-tut.ru

Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness on your submit is simply spectacular and i can think you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you one million and please continue the gratifying work. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

My relatives always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience everyday by reading such nice articles. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Howdy! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Inspiring quest there. What occurred after? Good luck! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you present. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material. Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Awesome! Its truly awesome post, I have got much clear idea regarding from this piece of writing. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi I am so excited I found your site, I really found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am fairly certain I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the following! sadovoe-tut.ru

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I may just I want to suggest you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it! чистка подушек в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена в борисове

I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I've had this happen before. Thanks чистка диванов в жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка мягкой мебели жодино

I think this is one of the most important information for me. And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers химчистка дивана на дому борисов

...
химчистка мягкой мебели в жодино

At this time I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read more news. химчистка матраса в смолевичах

...
чистка подушек в смолевичах

Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job! химчистка мебели в смолевичах

...
чистка подушек жодино

Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I'd like to peer more posts like this . чистка подушек смолевичи

...
химчистка дивана в смолевичах

Hello, just wanted to say, I enjoyed this post. It was practical. Keep on posting! чистка подушек смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в жодино

I have been surfing online more than three hours these days, yet I never found any fascinating article like yours. It's lovely value enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before. чистка дивана на дому цена смолевичи

...
чистка дивана на дому цена борисов

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Cheers чистка подушек в смолевичах

...
химчистка дивана на дому жодино

Right now it seems like BlogEngine is the best blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? чистка подушек жодино

...
чистка диванов борисов

Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing these things, thus I am going to tell her. химчистка дивана на дому смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their sites. химчистка мягкой мебели жодино

...
bezogoroda.ru

I visit each day some web sites and websites to read posts, except this website offers quality based content. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।