कलाले सत्ता हल्लाउने सामर्थ्य राख्छ

सोधिएको प्रश्नको जवाफ दिने हुति शासकले राखून्


प्रकाश सपूतले लेखेको, गाएको र निर्देशन गरेको नयाँ गीत ‘पिर’ विवादित छ । युट्युबमार्फत सार्वजनिक भएको यो गीतप्रति माओवादी केन्द्र र त्यसबाट विभाजित भएर छुट्टै पार्टी गठन गरेका नेताहरूले सार्वजनिक रूपमै आपत्ति जनाएका छन् ।

०५२ मा नेकपा माओवादीले शुरू गरेको सशस्त्र जनयुद्धबाट आफ्नै जीवनको गन्तव्य नभेटेका लडाकुहरूको हालको अवस्थालाई केन्द्रित गरी बनाइएको यो भिडियोसहितको गीतले माओवादी जनयुद्घमा लागेका केही व्यक्तिहरूको जीवन फेरिए आमजनता र जनयुद्घमा होमिएका लडाकुहरूको दैनिक जीवन झनै कष्टकर बनेको दर्शाउँछ ।

सरोकारवाला पार्टी र सरकारले समेत बेवास्ता गर्दा जनयुद्घका लडाकुहरू वैदेशिक रोजगारीदेखि देहव्यापारको दलदलमा फस्नुपरेको व्यथा यो गीतको मूल मर्म हो ।

माओवादी द्वन्द्वका नायक र उक्त द्वन्द्वको बलमा शक्तिमा आएका माओवादी नेता तथा केही कार्यकर्ताका लागि सपूतको ‘पिर’ ले पिर थप्ने काम गरेको छ । उनीहरूले उक्त गीतप्रति आपत्ति जनाउँदै उक्त गीत युट्युबबाट तत्काल हटाउनुपर्ने माग गरेका छन् । तर, सपूतले ‘जसले देशको व्यवस्था परिवर्तनका लागि लडे उनीहरूको आफ्नै अवस्था परिवर्तन नभएकाले आफूले उनीहरूको कथा समेट्ने प्रयास गरेको’ प्रष्टीकरण दिएका छन् ।

माओवादी नेताहरूले सपूतको यो गीतलाई लिएर जसरी धम्कीपूर्ण भाषा बोलेका छन्, त्यसले हाम्रा विशेषगरी कम्युनिस्ट स्कुुलिङमा हुर्केका वामपन्थीहरूलाई प्रश्न गरेको कदाचित मनपर्दो रहेनछ भन्ने प्रष्ट भएको छ ।

यसअघि, २०७५ मा एमालेले ‘लुट्न सके लुट…’ बोलको गीत बन्द गराएरै छाड्यो । पशुपति शर्माको उक्त गीत सत्तालक्षित थियो, सत्तामा थियो एमाले । यो गीतले एमालेका नेता र दासहरूको मगज एकसाथ खलबलिएको थियो ।

सपूतले यो गीतमार्फत जनयुद्घबाट नयाँ नेपाल बनाउँछौँ भन्नेहरूको अनुहार ऐनामा देखाइदिएका छन् । कम्युनिस्टहरू आफ्नो आलोचना पचाउन सक्दैनन् भन्ने कुरा सपूतको यो गीतले फेरि एकपटक प्रमाणित गरेको छ । हिजो जनमुक्तिका निम्ति बन्दुक बोक्नेहरू आज परिवारको पेट पाल्न देह बेच्दै छन् कि त विदेशी भूमिको तातो हावामा श्रम बेच्दै छन् । यो सत्य हो । यसबाट भागेर माओवादी उम्किने ठाउँ छ र ? भोलि यदि अर्को कुनै गायकले शिक्षक, क्रियापुत्री, पण्डित मारेको, निर्दोष जनता चढेको बस पड्काएको, पुल भत्काएको, धरोहर ध्वस्त पारेको र मन्दिरमा पिसाब फेर्न लगाएको जस्ता घटनाहरूलाई संकेत गर्नेगरी भिडियो सार्वजनिक गरेको स्थितिमा माओवादीले के जवाफ दिने ? कति जवाफ दिने ?

के नेपालका राजनीतिक दलका नेताहरू केवल आफ्नो भजन मात्र सुन्न चाहन्छन्, शेरबहादुर देउवा, केपी ओलीदेखि प्रचण्डसम्मलाई नजिकबाट नियाल्ने हो भने यस्तै देखिन्छ । उनीहरू स्तुतिमा रमाउने रोगले ग्रस्त भइसकेका छन् । आलोचना उनीहरूलाई फिटिक्कै मन पर्दैन । जनताको जीवनशैली परिवर्तन गर्छु भनेर कसम खाएर हिँडेका हाम्रा नेताहरूलाई केवल राजतन्त्रकालीन शैलीको जयजयकार मात्र मन पर्न थाल्नु आफँैमा विडम्बनापूर्ण लाग्छ ।

यसबाट आफूलाई लोकतान्त्रिक पार्टी भन्ने कांग्रेस पनि अछुतो छैन । कांग्रेसको प्रजातान्त्रिक आन्दोलनमा लागेर प्रजातन्त्रका लागि अहोरात्र खटेका प्रजातान्त्रिक सेनानी मगनी शाहले उपचार नपाएर मर्नुपरेको एउटा प्रतिनिधि घटना मात्र हो । यस्ता उदाहरण कांग्रेसभित्र खोज्दै गए अनेक भेटिन्छन् । आफ्नो पार्टी सरकारमा रहेका बेला छोरालाई जागिर लगाउने आसमा काठमाडौं आएका झापा विद्रोहका डिकेन्द्र राजवंशीले एमालेको पार्टी कार्यालयमै झुन्डिएर आत्महत्या गर्नुपरेको घटना धेरै एमाले कमरेडहरूको स्मृतिमा ताजै होला कि नहोला ?

आज प्रसङ्ग माओवादीको छ । जनयुद्धको नाममा आफैंले हिजो प्रयोग गरेका सोझा–साझा जनतालाई चुसेर अहिले जुकाझैँ ढाडिएका प्रचण्ड लगायतको पार्टी नेतृत्वदेखि माओवादीका मन्त्री, माननीय र टाठाबाठाहरूको जीवन कुनै सम्भ्रान्त, शोषक र सामन्तहरूको भन्दा कम छैन । तर, उनीहरूलाई जंगलदेखि सिंहदरबारसम्म पुर्याएका गाउँका सोझासाझाहरूको अहिले कहाँ कुन स्थितिमा छन् भन्ने कुरा उनीहरू सुन्न पनि चाहँदैनन्, जसरी यो गीत उनीहरूले सुन्न चाहेनन् ।

हो, तस्कर र बिचौलियाहरूसँग संगतमा रहेको माओवादी नेतृत्व र टाठाबाठा कार्यकर्ताका लागि यो ‘पिर’ ले पार्नु पिर पारेको बुझ्न सकिन्छ । तर, कमरेड, यथार्थ यही हो । गीत सुन्न मन नलागे विकल्प छँदै छ नि कान थुन्ने । त्यतिले पनि नपुगे आँखा पनि छोप्ने ।

सपूतले त माओवादी नेतृत्वलाई विवेकको आँखा खोल्न मात्र आग्रह गरेका हुन्, त्यो पनि बन्दुक देखाएर होइन, बैंक लुटेर होइन, आफ्नो टिमको सिर्जनामार्फत् ।

सुकिला माओवादी नेतृत्वलाई हेक्का रहोस, यो गायक सपूतको मात्र सन्दर्भ होइन किनकी यो गीतले उसलाई प्रश्न मात्र गरेको छैन, विवेकपूर्ण जवाफ पनि खोजेको छ ।

हो, यदि माओवादी पंक्तिलाई सपूतको उक्त गीतको ‘वेश्यावृत्ति’ अंश मात्र मन परेको छैन र अन्य दृश्य र गीतका बोलमा आपत्ति होइन भने गायक सपूतसँग बसेर छलफल गरेर टुङ्गिने विषय हो यो ।
खासमा सपूतले यो अंशलाई भद्दा तरिकाले प्रस्तुत गरेका छन् । ‘नगरवधू’ को रूपमा देखाइएको अनुहारमा पनि विवाद् देखियो । तर, मुद्दा यो होइन । कुनै एउटा कलाकारको सिर्जनाबाट तर्सिएर सामाजिक सञ्जालमार्फत धम्कीको भाषा दिनुले असभ्यता नै सिद्घ गर्छ ।

तर, सामाजिक सञ्जालमा जिम्मेवार माओवादी नेताहरूले जसरी सपूतको विरुद्घमा जनयुद्घकालीन समयको ‘भाषा’ प्रयोग गरेका छन्, त्यसको निन्दाको कुनै सिमाना नै छै्रन ।

हाम्रा नेताहरूलाई प्रश्न सोधेको मन पर्दैन । तर, समाजले कुनै पनि बेला प्रश्न सोध्न सक्छ । सोधिएको प्रश्नको जवाफ दिने हुति राख्ने कि प्रश्न सोध्नेको टाउकोमाथि खुकुरी झुन्डयाउने ?

सपूतको यो प्रश्न केवल माओवादीे नेतृत्वलाई मात्रै होइन, हिजोदेखि आजसम्म सत्तामा रहेका कांग्रेस, एमाले लगायतका दलहरूमाथि पनि हो ।

यो पनि…
राजनीतिक दललाई पिरोलेका यी गीतहरू
‘गीतका सर्जकलाई किन धम्क्याउने ?’...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may be a great author. I will always bookmark your blog and will come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice weekend! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

Hi there! I could have sworn I've been to this blog before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back often! Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Wow, that's what I was looking for, what a stuff! present here at this website, thanks admin of this web site. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

I have read so many articles about the blogger lovers but this article is actually a nice post, keep it up. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
infoda4nik.ru

My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page yet again. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Greetings I am so happy I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hey there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job! infoda4nik.ru

...
speed upindex backlinks

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you sure about the source? indexing service url

...
indexation backlinks

Hi there to every one, it's truly a good for me to go to see this web site, it contains valuable Information. indexation page

...
link indexing url

I was able to find good info from your blog posts. how to speed up link indexing

...
сделать гостиничные чеки

I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may subscribe. Thanks. чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

There is definately a lot to know about this subject. I love all the points you made. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Howdy excellent blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I have very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Thanks a lot! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal. I must say that you've done a very good job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Exceptional Blog! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I always used to read post in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles, thanks to web. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I think the admin of this site is in fact working hard for his web site, because here every stuff is quality based information. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Your way of describing everything in this piece of writing is actually nice, all can easily understand it, Thanks a lot. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки мск

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. cheers купить чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really nice piece of writing on building up new weblog. ogorodkino.ru

...
отчетные документы за проживание москва

I visited multiple web pages except the audio quality for audio songs present at this website is actually wonderful. купить гостиничный чек в москве

...
fuck google

कलाले सत्ता हल्लाउने सामर्थ्य राख्छ - Mero LifeStyle Mero LifeStyle https://www.uglyracistpeople.com/forums/topic/28-lindsay-marshall-uk-ugly-racist-troll/page/346/

...
гостиничные чеки москва купить с подтверждением

Hey outstanding blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have virtually no expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks! сделать чек на гостиницу

...
sadovoe-tut.ru

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the source? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great info. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

You're so cool! I don't suppose I've read anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I'm gone to tell my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to get updated from latest news. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there, I think your site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic blog! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Great goods from you, man. I've take note your stuff prior to and you're simply too fantastic. I really like what you've got here, really like what you're stating and the best way in which you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Hello, I log on to your new stuff like every week. Your writing style is awesome, keep doing what you're doing! agrosadovnik.ru

...
химчистка мебели борисов

Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work. чистка диванов в жодино

...
химчистка мягкой мебели смолевичи

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing. химчистка матраса в борисове

...
химчистка матраса в борисове

Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations? химчистка диана цены на услуги жодино

...
химчистка мягкой мебели жодино

I'm gone to inform my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to take updated from latest news. чистка диванов смолевичи

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Hi friends, its impressive post about teachingand fully explained, keep it up all the time. чистка подушек в жодино

...
химчистка мебели в борисове

I think the admin of this web site is really working hard for his site, because here every stuff is quality based stuff. химчистка мягкой мебели смолевичи

...
чистка дивана на дому цена борисов

What i do not realize is actually how you're now not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly relating to this matter, produced me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't fascinated unless it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. All the time take care of it up! химчистка матраса в жодино

...
химчистка диана цены на услуги жодино

This article will help the internet viewers for building up new blog or even a blog from start to end. чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
химчистка мебели в жодино

Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! чистка диванов жодино

...
химчистка мягкой мебели смолевичи

Right now it sounds like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? химчистка мебели смолевичи

...
чистка подушек в борисове

Hi, this weekend is nice for me, since this time i am reading this wonderful informative piece of writing here at my house. химчистка мебели в жодино

...
чистка диванов в смолевичах

What's up friends, its enormous article regarding teachingand fully explained, keep it up all the time. химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка мягкой мебели в смолевичах

Good day I am so grateful I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job. химчистка диана цены на услуги в борисове

...
чистка дивана на дому цена жодино

Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I'd like to see more posts like this . химчистка матраса в борисове

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

Hello there! I could have sworn I've been to this site before but after going through some of the posts I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely pleased I discovered it and I'll be bookmarking it and checking back regularly! химчистка диана цены на услуги в жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

Excellent post. I am dealing with some of these issues as well.. химчистка матраса жодино

...
химчистка дивана смолевичи

When someone writes an post he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that's why this post is great. Thanks! химчистка дивана на дому в смолевичах

...
xx janwar ka video

I'm not sure why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. www zoo xxx com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही