नत्र यो सरकारलाई ‘नालायक’ भनिनेछ

ओरालोतिर अर्थतन्त्र


नेपालको व्यापार घाटा चालू आर्थिक वर्षको पहिलो आठ महिनामा अघिल्लो वर्षको सोही अवधिको भन्दा ३४.५ प्रतिशतले बढेर ११ खर्ब ६१ अर्ब रुपैयाँ पुग्यो । यो आँकडा कमजोर नेपाली अर्थतन्त्रलाई पाठ पढाउन काफी छ ।

हाम्रो राजनीतिक वर्ग र नोकरशाही तन्त्र ‘शुभ–लाभ’ को चक्करमा पर्दै जाने र नीतिगत सुधारमा जाँंगर नचलाउने हो भने यो आर्थिक वर्षको पुछारमा पुग्दाको तस्वीर झनै झस्काउने खालको हुने नीश्चित छ । व्यापार घाटा चुलिएर करिब १८ खर्ब रुपैयाँसम्म नपुग्ला भन्न सकिन्न । व्यापार घाटाको यो रकमले दिने स्पष्ट सन्देश हो, नेपालको अर्थतन्त्र चिन्ताजनक मोडमा पुग्दै छ ।

व्यापार घाटाकै कारण भुक्तानी असन्तुलन र विदेशी मुद्रा सञ्चितिमा तीव्र दबाब परेको बुझ्न कठिन छैन ।

जबसम्म सरकारको प्राथमिकतामा उत्पादनमा विशेष जोड दिने कुरा पर्दैन तबसम्म हाम्रो व्यापार घाटा यसरी नै चुलिँदै जान्छ । त्यतिबेला, हाम्रो अर्थतन्त्र जोखिमको यस्तो चक्रब्युहमा पर्छ, जहाँबाट उम्किन नेपालले पनि अभिमन्युकै नियति भोग्नुपर्नेछ ।

विदेशबाट नेपालमा सुपारी आयात गरेर भारतमा महँगो दाममा त्यसको तस्करी गरेर व्यापार घाटा कम गर्ने हाम्रो ‘उपाय’ ले व्यापार घाटा कम हुँदैन । आडैको छिमेकी चीनले नेपाललाई आठ हजार वस्तुको भन्साररहित प्रवेशको अनुमति दिँदा पनि त्यसको कुनै लाभ उठाउन नचाहेको नेपालले अबका दिनमा व्यापार घाटाको ग्राफ झनै बढ्दै जाँदा रुँदै हिँड्नुले कुनै समाधान दिनेछैन ।

कृषिप्रधान मुलुक नेपालमा कुल आयातमध्ये एकतिहाइ भाग कृषि उत्पादनको छ । हाम्रो राजनीतिक नेतृत्वले कृषि उत्पादन बढाउन मनैदेखि चाहने हो भने पनि हाम्रो अर्थतन्त्रले राहतको स्वास फेर्न सक्थ्यो । कृषि उत्पादनको जतिसुकै गफ दिए पनि हामी ‘अल्छे तिघ्रो स्वादे जिब्रो’ को नमुना भइसकेका छौँ ।

अझ हाम्रो जीवनशैलीलाई उन्नत बनाउँछौँ भनेर आफूलाई जनताको भाग्यविधाता बताउने राजनीतिक नेतृत्वलाई बिरामी हाम्रो अर्थतन्त्रलाई बेलैमा उपचार गराउनुपर्छ भन्ने चेतसमेत छैन ।

ठूलो परिमाणमा विदेशी मुद्रा खर्चिएर आयातमा बढी जोड दिँदाको परिणाम आज हाम्रो सामु छ, विदेशी मुद्रा सञ्चिति घट्दै छ, शोधनान्तर घाटा बढ्दै छ । यसले नेपाली अर्थतन्त्र जोखिममा पर्नु स्वभाविक हो । सार्वजनिक बिदा बढाउने, सवारी साधनमा जोरबिजोर लगाउनु नै दीर्घकालीन समाधान होइन ।

नेपालले नीतिगत सुधार र प्रोत्साहनका साथ उत्पादनमा जोड दिने हो भने हामीले नै उत्पादन गर्न सक्ने वस्तुहरू आयात गर्न आवश्यक नै पर्दैन । यसले नेपालमा उद्योग खुल्दै जानेछन् र रोजगारी पनि सिर्जना हुने परिस्थिति बन्छ । हाम्रा दैनिक उपभोगका अत्यावश्यक वस्तुहरू स्वदेशमै उत्पादन गर्न नसकिने पनि होइन । तर, किन किन हाम्रो सरकार निर्यात व्यापारलाई नै बढावा दिइरहेको छ ।

हाम्रो ‘भाग्य बदल्छु’ भन्ने अनि समृद्ध नेपाल र सुखी नेपालीको खोक्रो नारा दिनेहरूले बुझून् कि जबसम्म आयात प्रतिस्थापन गरेर सम्भव भएसम्म स्वदेशमै उत्पादन गर्ने जाँगर हामीले चलाउँदैनौँ तबसम्म हाम्रो अर्थतन्त्रमाथि पटक–पटक भुइँचालो गई नै रहन्छ ।

यही कारण, ‘आम नेपालीको उन्नत जीवनशैली’ को वकालत गर्दै आएको मेरोलाइफस्टाइलले विदेशबाट आयात भइरहेका अधिकांश वस्तुहरू नेपालमै उत्पादन गर्न सकिन्छ भन्ने कुराको पैरवी गर्दै आइरहेको छ ।

मेरोलाइफस्टाइल डटकमले पुसदेखि निरन्तररूपमा स्वदेशी उत्पादनका लागि सरोकार पक्षलाई झकझकाउँदै आइरहेको छ, झकझकाइरहने छ । मुलुकको समस्यामा सरकारलाई कानमा तेल हालेर बस्ने छुट छैन । हेक्का रहोस्, यस्तो सरकारलाई संसारभरि जहाँ गए पनि ‘नालायक’ नै भनिन्छ ।

यो पनि…
युक्रेनको बाछिटा नेपाली बजारमा
नेपाल भित्रियो २८ अर्बको सुन
व्यवसायीको स्वार्थले उपभोक्ता जहिल्यै मारमा...
חשפניות

I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I'm planning to create my very own blog and would like to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it! חשפניות

...
sphynx cat for sale

Hey there! I've been following your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to mention keep up the great job! sphynx kittens for sale

...
חשפניות

After checking out a number of the blog posts on your web site, I truly like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel. חשפניות

...
חשפניות

I was extremely pleased to discover this site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff on your website. חשפניות

...
how much is a sphynx cat

We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive process and our whole community will be grateful to you. sphynx cat for sale

...
חשפניות

Great blog you have here.. It's hard to find high quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!! חשפניות

...
חשפניות

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! חשפניות

...
חשפניות

Helpful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am surprised why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it. חשפניות

...
חשפניות

I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? חשפניות

...
חשפניות

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is very good. חשפניות

...
חשפניות

Hurrah! After all I got a website from where I can really get helpful information regarding my study and knowledge. חשפניות

...
חשפניות

I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this issue? חשפניות

...
חשפניות

No matter if some one searches for his essential thing, so he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. חשפניות

...
חשפניות

Article writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write or else it is difficult to write. חשפניות

...
חשפניות

Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any suggestions? Many thanks! חשפניות

...
sphynx kitten price

Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept sphynx cat for sale

...
חשפניות

This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article! חשפניות

...
חשפניות

Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site! חשפניות

...
חשפניות

Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance. I must say that you've done a excellent job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera. Superb Blog! חשפניות

...
חשפניות

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Good blog! חשפניות

...
חשפניות

We stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking over your web page for a second time. חשפניות

...
חשפניות

I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i'm glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make certain to don?t disregard this site and give it a look on a constant basis. חשפניות

...
hairless cat for sale

Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing work. how much is a sphynx cat

...
חשפניות

Hey very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to find so many useful information here in the publish, we'd like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . חשפניות

...
חשפניות

I'd like to find out more? I'd care to find out more details. חשפניות

...
חשפניות

First off I want to say terrific blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos! חשפניות

...
חשפניות

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! חשפניות

...
квартиры на сутки в Минске

Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions? квартира на сутки в Минске

...
sphynx cat for sale near me

Helpful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it. sphynx kittens for sale

...
חשפניות

Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any suggestions? Appreciate it! חשפניות

...
квартира на сутки в Минске

Saved as a favorite, I really like your site! квартиры на сутки в Минске

...
חשפניות

Awesome things here. I'm very glad to peer your article. Thank you so much and I'm looking forward to touch you. Will you please drop me a mail? חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Hi Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so then you will definitely take nice knowledge. аренда квартиры на сутки

...
חשפניות

This piece of writing offers clear idea in favor of the new people of blogging, that actually how to do blogging and site-building. חשפניות

...
חשפניות

I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really good piece of writing on building up new website. חשפניות

...
аренда квартиры на сутки

Highly energetic article, I liked that a lot. Will there be a part 2? квартира на сутки Минск

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! Доставка алкоголя Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Hi to every one, as I am truly keen of reading this website's post to be updated daily. It contains nice information. Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

If some one wants expert view about blogging and site-building after that i advise him/her to visit this website, Keep up the pleasant job. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

This article is really a pleasant one it helps new net viewers, who are wishing for blogging. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

you are really a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent process in this matter! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

I am actually thankful to the owner of this website who has shared this wonderful piece of writing at at this place. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

I think the admin of this website is in fact working hard for his website, as here every data is quality based information. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Many other folks might be benefited from your writing. Cheers! Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!! Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Nice blog here! Also your site so much up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link in your host? I want my website loaded up as fast as yours lol Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Доставка алкоголя Екатеринбург

I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

of course like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will surely come back again. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Nice replies in return of this difficulty with firm arguments and explaining everything concerning that. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
infoda4nik.ru

Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice for new people. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your website. infoda4nik.ru

...
indexation site

I like it when people come together and share opinions. Great blog, keep it up! indexing page

...
ogorodkino.ru

Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to create a top notch article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Good post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos! ogorodkino.ru

...
отчетные документы за проживание москва

Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks! гостиничные чеки мск

...
ogorodkino.ru

Excellent, what a blog it is! This webpage gives helpful data to us, keep it up. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi, i feel that i saw you visited my web site so i got here to go back the want?.I am trying to in finding things to improve my site!I guess its ok to use some of your concepts!! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Appreciate the recommendation. Will try it out. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hello there! I could have sworn I've been to this site before but after browsing through a few of the posts I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking it and checking back frequently! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My spouse and I stumbled over here different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I do accept as true with all the concepts you have introduced for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May just you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post. ogorodkino.ru

...
отчетные документы за проживание

I want to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post сделать чек на гостиницу

...
отчетные документы за проживание

It's remarkable to go to see this website and reading the views of all friends about this post, while I am also eager of getting experience. где можно заказать гостиничные чеки в москве

...
sadovoe-tut.ru

Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your internet site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

This is my first time visit at here and i am actually impressed to read all at alone place. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Good answer back in return of this difficulty with solid arguments and describing everything about that. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

After looking over a number of the blog articles on your web site, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks! sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

I pay a visit day-to-day some web sites and blogs to read posts, but this website provides quality based posts. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

This is a topic that is close to my heart... Take care! Where are your contact details though? sadovoe-tut.ru

...
химчистка матраса борисов

Hi, yeah this post is in fact nice and I have learned lot of things from it about blogging. thanks. химчистка мягкой мебели жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers чистка дивана на дому цена жодино

...
химчистка мягкой мебели жодино

Quality articles or reviews is the important to invite the users to go to see the web site, that's what this website is providing. чистка подушек в жодино

...
химчистка диана цены на услуги борисов

I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is actually pleasant. химчистка матраса в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена в борисове

If you desire to increase your familiarity only keep visiting this website and be updated with the newest information posted here. химчистка мягкой мебели смолевичи

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

Wow, this post is nice, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her. химчистка матраса смолевичи

...
чистка дивана на дому цена борисов

I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is really pleasant. химчистка дивана в смолевичах

...
чистка дивана на дому цена жодино

I pay a visit each day some web sites and websites to read articles or reviews, but this website provides quality based articles. химчистка дивана на дому борисов

...
чистка диванов жодино

It's awesome to visit this site and reading the views of all mates regarding this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge. химчистка диана цены на услуги борисов

...
химчистка мягкой мебели в жодино

There is definately a lot to know about this subject. I love all the points you made. химчистка диана цены на услуги в жодино

...
химчистка дивана на дому в борисове

Thank you for any other informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. химчистка диана цены на услуги в жодино

...
чистка диванов в смолевичах

Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information. чистка подушек смолевичи

...
химчистка мебели борисов

Good post. I definitely love this website. Keep it up! химчистка дивана на дому смолевичи

...
химчистка матраса в жодино

Exceptional post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it! химчистка диана цены на услуги борисов

...
чистка подушек смолевичи

I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net might be much more useful than ever before. чистка подушек в смолевичах

...
чистка подушек в борисове

Hurrah! At last I got a website from where I can truly get helpful information regarding my study and knowledge. химчистка дивана борисов

...
bezogoroda.ru

Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।