सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ?प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर राणाको राजीनामा मागेर झण्डै एक महिनादेखि आन्दोलन भइरहेको छ । यस्तो प्रतित हुन्छ, मुलुकमा योभन्दा अर्को कुनै मुद्घा नै बाँकी छैन । आजका दिनसम्म पनि यो समस्याले निकास पाउन सकेको छैन । रामशाह पथस्थित सर्वोच्च अदालत परिसरमा दिनहुँ लाठीचार्ज, हुलहुज्जत र नारावाजीको जुन दृश्य देखिदैँ आएको छ, त्यसले धेरै कुरा बोल्छ । प्रधानन्यायाधीश राणामाथि न्यायालयको दुर्गतीको बाहकको आरोप लगाएर राजीनामा मागिरहँदा हाम्रो न्यायप्रणाली कुन हदसम्म कमजोर र उत्तिकै बदनाम बनिसकेको रहेछ भन्ने सन्देश पनि दिन्छ ।

प्रधानन्यायाधीस राणाले प्रमुख राजनीतिक दलका केही नेताहरुलाई उनीहरुले गरेको ‘पाप’ को सजाय दिन खोजेकै कारण अहिलेको परिस्थिती प्रस्फूटित भएको हो कि यसभित्र अन्य कुनै शक्तिले खेलिरहेको छ ? यो प्रश्नको जवाफ खोज्ने बेला हो यो । प्रधानन्यायाधीश राणाले नेताहरूलाई विचाराधीन मुद्दाको खुकुरी देखाएर कसलाई रिझाउन खोजेका हुन् ? स्पष्ट छैन । तर, राणाले गलत नियतका साथ आफ्नो शक्ति प्रयोग गर्न खोजेको बुझ्न कठिन छैन ।

प्रधानन्यायाधीश प्रकरणमा राजनीतिक दलहरुको मौनता आफैमा रहस्यमय छ । हाम्रा नेताहरूको कानले सुन्न चाहिरहेको छैन, आँखाले हेर्न मानिरहेको छैन । तैँ चुप मै चुपको स्थितीमा देखिन्छन् ।

बहालवाला प्रधानन्यायाधीशमा भरमार बेथिती देखिएको भन्दै बार–बेन्च एक ठाउँमा आएको छ । उनीहरु वारपारको लडाईमा छन् । चाहे त्यो बार होस वा बेन्च अथवा सार्वजनिक रुपमै प्रधानन्यायाधीश राणाको राजीनामा नमागिएको कुनै ठाउँ छैन । उनीमाथि चौतर्फी अविश्वास उब्जिएको छ । तैपनि चोरबाटो प्रयोग गरेर कार्यालय जाने तर राजीनामा नदिने अडानमा देखिन्छन्, उनी । यसको पछाडि कुन तत्वले काम गरिरहेको छ ? प्रश्न स्वभाविक रुपमा उठ्छ ।

तर, प्रश्न हाम्रा राजनीतिक दलहरुमाथि पनि उठ्छ, उठिरहेकै छ । प्रधानन्यायाधीश प्रकरणमा राजनीतिक दलहरुको मौनता आफैमा रहस्यमय छ । हाम्रा नेताहरूको कानले सुन्न चाहिरहेको छैन, आँखाले हेर्न मानिरहेको छैन । तैँ चुप मै चुपको स्थितीमा देखिन्छन् । नेपालको सर्वोच्च न्यायालयको इतिहासमै यो निकाय गम्भिर मोडमा पुगेको छ । कुनै पनि लोकतान्त्रिक मुलुकको गहना भनेको कार्यपालिका, व्यवस्थापिका र न्यायपालिका हो । यी निकायहरुबीच एकआपसमा शक्ति पृथकीकरण र सन्तुलन हुन्छ, हुनुपर्छ भन्ने आम मान्यता हो । यी तीन निकायमध्ये कुनै एउटा निकाय चोटग्रस्त हुँदा अर्कोले मल्हम लगाउनु आवश्यक छ । किनकी,यी तीन निकायको एक आपसमा नङ–मासुको सम्बन्ध हुन्छ । एउटा चोटग्रस्त हुँदा अर्कोले पनि त्यसको पीडा सहनुपर्ने हुन्छ ।

संवैधानिक परिषद्, कार्यपालिका र व्यवस्थापिकाको नेतृत्व, सत्ताको नेतृत्व गरिरहेको दलले गरेको हुन्छ । के न्यायालयले संकटबाट मुक्ति मागिरहेको अहिलेको परिस्थितीमा सत्ताधारी दलको नेतृत्वले बालुवामा टाउको लुकाउन मिल्छ ? जवाफ हो– मिल्दैन । सरकारको नेतृत्वले न्यायालयमा सल्किसकेको आगो बुझाउने दायित्वबाट सरकारको नेतृत्व अलग बस्न मिल्दैन । नत्र न्यायालयमा लागेको आगोले उनीहरुलाई पनि नपोल्ने कुनै कारण छैन । सरकार, सत्तारुढ दल र स्वयम् प्रतिपक्षी दलको काँधमा न्यायालयमा देखिएको समस्या समाधानमा अग्रसरता आवश्यक छ ।

संवैधानिक परिषदमा विपक्षी नेताको प्रतिनिधित्व रहने जुन संवैधानिक व्यवस्था छ । त्यसले पनि न्यायालयमा देखिएको समस्या समाधानमा प्रतिपक्षी दलले पनि अग्रसरता लिन आवश्यक छ । प्रतिपक्षी दलले न्यायालयको मुद्घालाई आफ्नो राजनीतिको रोटी सेक्ने भद्घा हर्कत गर्दा त्यसले निम्त्याउने जटिलताको जिम्मेवारी पनि उसले लिनुपर्ने हुन्छ ।

प्रधानन्यायाधीश राणाले आफ्नो पदबाट राजीनामा नदिएसम्म न्यायालयमा देखिएको समस्या समाधान हुने देखिदैन । यदि प्रधानन्यायाधीस राणाले राजीनामा दिदैनन् भने महाअभियोगको ब्रम्हास्त्र प्रयोग गरेर भए पनि उनलाई पदबाट हटाएर न्यायालयलाई आफ्नो स्वभाविक बाटो हिँड्न दिनुपर्छ ।

प्रधानन्यायाधीसको राजीनामासँगै न्यायालयको समग्र फोहरमैलाको सफाई गरेर न्यायालयलाई साँच्चै नै पवित्र थलो बनाउने यो अवसरको उपयोग गर्ने यही उपयुक्त बेला पनि हो । यदि हामी लोकतान्त्रिक मूल्य, मान्यता र आदर्शमा विश्वास राख्छौँ भने न्यायालयलाई न्यायको मन्दिरमा परिणत गर्नैपर्छ ।

यसमा राजनीतिक नेतृत्वले खुट्टा कमाउनु हुदैँन । ‘सर्वोच्च अदालतको आगनबाट किन ‘हामी अरु जान्दैनौँ,चोलेन्द्र मान्दैनौँ’ भन्ने नारा घन्किरहेको छ ? राजनीतिक नेतृत्वले बुझ्नुपर्ने कुरा हो यो । प्रश्न उठ्छ, के प्रधानन्यायाधीस राणाले राजीनामा दिनासाथ हाम्रो न्यायालयका सारा बेथिती र बदनामीका दागहरु रातारात पखालिन्छन् ? जवाफ हो– पखालिदैन ।

यो एउटा अवसर पनि हो, न्यायालयको समग्र धुलो मैलो सफा गर्ने । हाम्रो न्याय प्रणालीमाथि आम विश्वास उठिसकेको छ । न्याय खरिद–विक्री हुन्छ भन्ने कुरा अब लुकेको बिषय रहेन । अन्यायमा परेकालाई न्यायालयले न्याय दिन्छ भन्ने कुरामा कसैको पनि विश्वास छैन । पैसा खर्च गर्न सक्ने ल्याकत छ भने न्याय छ,त्यो क्षमता छैन भने न्याय पाउने स्थिती छैन । हाम्रो न्यायालयप्रतिको आम बुझाइ यही हो । त्यसैले न्यायालयको संरचनामै सुधार आवश्यक छ । त्यहाँको काम गर्ने शैली र प्रवृत्तिमा परिवर्तन त झनै खट्किएको छ ।

प्रधानन्यायाधीसको राजीनामासँगै न्यायालयको समग्र फोहरमैलाको सफाई गरेर न्यायालयलाई साँच्चै नै पवित्र थलो बनाउने यो अवसरको उपयोग गर्ने यही उपयुक्त बेला पनि हो । यदि हामी लोकतान्त्रिक मूल्य, मान्यता र आदर्शमा विश्वास राख्छौँ भने न्यायालयलाई न्यायको मन्दिरमा परिणत गर्नैपर्छ ।

किनकी, लोकतन्त्रको पहिलो शर्त नै स्वतन्त्र, सम्मानित र विश्वासयुक्त न्यायालय हो । यसैले न्यायालयको गरिमा जोगाउन सबैभन्दा पहिले प्रधानन्यायाधीश राणाले छिटोभन्दा छिटो आफ्नो पदबाट राजीनामा दिनु नै उपयुक्त हुन्छ । तैपनि न्यायालयमाथि प्रश्न उठिरहन्छ ।

यो पनि…
युद्ध मैदानको झल्को दिने सर्वोच्च परिसर ! (फोटो फिचर)
८८ दिनपछि मन्त्रीपरिषद्ले पायो पूर्णता, को–को बने मन्त्री ?
एसिड पीडित जो आफैं जुटाउँदैछन् हिम्मत
नेपाल सरकारको पदक गोरखा दक्षिण बाहुको ‘डेमोक्रेटिक भर्सन’...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

There is definately a lot to know about this topic. I love all the points you've made. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево

Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

There is definately a lot to learn about this topic. I like all the points you've made. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
infoda4nik.ru

I couldn't resist commenting. Well written! infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Wow, awesome blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your web site is great, let alonesmartly as the content! infoda4nik.ru

...
документы на гостиницу в москве

It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this website. сделать чек на гостиницу

...
linkindexer page

I go to see day-to-day some web pages and information sites to read articles, but this weblog gives quality based content. link indexing url

...
indexation url

This excellent website really has all of the information I wanted about this subject and didn't know who to ask. indexing page

...
ogorodkino.ru

If some one wants expert view concerning blogging and site-building then i suggest him/her to visit this weblog, Keep up the pleasant job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Appreciation to my father who informed me regarding this website, this blog is in fact awesome. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers? I'd definitely appreciate it. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him... lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web site. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in favor of new people. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hello there! This post couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job! ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки

Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated. гостиничные чеки куплю

...
fuck google

सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ? - Mero LifeStyle Mero LifeStyle https://milkywaygalaxynews.com/sky/gods-love-letter/

...
чеки на гостиницу в москве

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it! сделать гостиничный чек

...
sadovoe-tut.ru

Asking questions are truly good thing if you are not understanding anything completely, but this post provides nice understanding even. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi! I've been following your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

A person necessarily help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual publish amazing. Fantastic task! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was more than happy to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your blog. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I'm planning to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally confused .. Any suggestions? Thanks a lot! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I want to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

This post is in fact a nice one it helps new web viewers, who are wishing for blogging. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I might never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I am looking forward for your next submit, I will try to get the hold of it! sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана в борисове

I was able to find good information from your blog posts. чистка подушек в борисове

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! химчистка мягкой мебели смолевичи

...
химчистка мягкой мебели в жодино

I believe what you postedwrotesaidthink what you postedtypedthink what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedsaidWhat you postedtypedsaid was very logicala lot of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person's attention?maybe get a person's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You could look at Yahoo's home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. химчистка диана цены на услуги в борисове

...
химчистка матраса в смолевичах

Greetings from Los angeles! I'm bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site! химчистка диана цены на услуги борисов

...
химчистка дивана в жодино

I blog frequently and I really appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well. химчистка дивана на дому борисов

...
чистка дивана на дому цена в жодино

I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions? химчистка дивана на дому борисов

...
химчистка мебели борисов

This website truly has all of the information I wanted about this subject and didn't know who to ask. химчистка мебели в жодино

...
чистка диванов в жодино

Hi there, just wanted to mention, I liked this post. It was practical. Keep on posting! химчистка мягкой мебели смолевичи

...
химчистка матраса в смолевичах

fantastic submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! химчистка мебели борисов

...
химчистка дивана в борисове

I do believe all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post. чистка дивана на дому цена жодино

...
чистка диванов смолевичи

Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it. Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate? химчистка дивана жодино

...
химчистка диана цены на услуги в борисове

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good. химчистка матраса борисов

...
химчистка матраса в смолевичах

you are in reality a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this matter! химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка мебели в борисове

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work! чистка дивана на дому цена в жодино

...
bezogoroda.ru

Howdy I am so glad I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome job. bezogoroda.ru

...
lara with horse xvideos

I must thank you for the efforts you have put in writing this website. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now ;) aneml xxx com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही