अर्थमन्त्रीले किन राजीनामा दिनुपर्छ ?प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको नेतृत्वमा रहेको गठबन्धन सरकारका अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माको विशेष सक्रियतामा नेपाल राष्ट्र बैंकको स्वायत्ततामाथि धावा बोलियो । राष्ट्र बैंकका गर्भनर महाप्रसाद अधिकारीलाई मन्त्रिपरिषद्को बैठकले नै निलम्बन गर्ने निर्णय गर्यो । तर, सरकारले गरेको यो फरमानको मसीसमेत सुक्न नपाई सर्वोच्च अदालतले उक्त निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न आदेश दियो । आजदेखि नै गभर्नर अधिकारीले आफ्नो काम सुचारु गरे ।

सर्वोच्चको यो अन्तरिम फैसलाले दिएको सन्देशको गहिरो अर्थ छ भन्ने बुझ्न जरुरी छ सरकार र अर्थमन्त्री शर्माले ।

गर्भनर निलम्बन गर्ने सरकारको निर्णय अर्को आदेश जारी नभएसम्मका लागि कार्यान्वयन नगर्न आदेश दिएर सर्वोच्चले विधिको शासनको अस्तित्व अझै रहेको सन्देश दिएको छ । सर्वोच्चको यो अन्तरिम फैसलाले दिएको सन्देशको गहिरो अर्थ छ भन्ने बुझ्न जरुरी छ सरकार र अर्थमन्त्री शर्माले ।

सर्वोच्चको उक्त आदेशले सरकार र यसका अर्थमन्त्रीको कति कच्चा काम थियो भन्ने पनि प्रष्ट पारेको छ ।

अर्थमन्त्री शर्माले राष्ट्र बैंक मन्त्रालयको शाखा कार्यालय हो भन्ने बुझ्नु आफैँमा गलत थियो । देशको ढुकुटी चलाउने जिम्मा लिएर बस्ने अर्थमन्त्रीको जंगली व्यवहारले देशको अर्थतन्त्रमाथि नकारात्मक असर पर्छ भन्ने हेक्का राख्न नसक्नु आफैँमा उदेकलाग्दो कुरा हो । मुलुकले कस्तो व्यक्तिलाई देशकै ढुकुटीको साँचो सुम्पिएको रहेछ भनेर आमजनता पश्चातापमा पर्नु आफैँमा विडम्बनापूर्ण कुरा हो ।

देशको वित्तीय स्थायित्व कायम गर्न अविच्छिन्नरूपमा काम गर्ने दायित्व बोकेको संस्थामाथि अर्थमन्त्री शर्माले गरेको प्रहार निन्दनीय त छँदैछ, उत्तिकै दण्डनीय पनि ।

राष्ट्रको केन्द्रीय बैंकको स्वायत्ततामाथि निशाना लगाउने मन्त्री शर्माको लहडलाई गम्भीररूपमा लिन जरुरी छ । देशको मौद्रिक नीति निर्माण गर्ने संस्थाको मनोबल गिराएर अर्थमन्त्री शर्माले कसलाई रिझाउन खोजेका हुन् ? देशको वित्तीय स्थायित्व कायम गर्न अविच्छिन्नरूपमा काम गर्ने दायित्व बोकेको संस्थामाथि अर्थमन्त्री शर्माले गरेको प्रहार निन्दनीय त छँदैछ, उत्तिकै दण्डनीय पनि ।

मुलुकको अर्थतन्त्र बिरामी भएको विमर्श चलिरहेको बेला अर्थमन्त्री शर्माले गरेको यो अपराधको सजाय भनेको उनले नैतिकता प्रदर्शन गर्दै पदबाट राजीनामा दिनु नै हो ।

मुलुकको अर्थतन्त्र सुधारको जिम्मेवारी बोकेको अर्थमन्त्रीबाट देशको संवेदनशील स्वायत्त निकायमाथि राजनीतिक हस्तक्षेप हुनु मुलुककै लागि लज्जाको विषय हो ।

मुलुकको अर्थतन्त्र सुधारको जिम्मेवारी बोकेको अर्थमन्त्रीबाट देशको संवेदनशील स्वायत्त निकायमाथि राजनीतिक हस्तक्षेप हुनु मुलुककै लागि लज्जाको विषय हो । यसैले, सर्वोच्चको उक्त आदेशपछि अर्थमन्त्रीको पदमा बसिरहने नैतिक छुट शर्मालाई छैन । यदि, अर्थमन्त्री शर्मासँग नैतिकताको केही अंश बाँकी छ भने अविलम्ब पदबाट राजीनामा दिनु नै उनी र मुलुककै हितमा हुनेछ । नत्र मुलुकको समग्र अर्थतन्त्रको लय बिग्रिने निश्चित छ ।

यो पनि…
नत्र यो सरकारलाई ‘नालायक’ भनिनेछ
कलाले सत्ता हल्लाउने सामर्थ्य राख्छ...
חשפניות

Ahaa, its good conversation concerning this piece of writing here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. חשפניות

...
квартира на сутки в Минске

I'm not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. квартиры на сутки в Минске

...
חשפניות

I know this site gives quality dependent articles or reviews and other stuff, is there any other site which provides these stuff in quality? חשפניות

...
квартиры на сутки Минск

Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers? аренда квартиры на сутки

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Really no matter if someone doesn't understand then its up to other users that they will help, so here it occurs. Заказ алкоголя Екатеринбург доставка

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

What's up all, here every one is sharing such familiarity, thus it's pleasant to read this webpage, and I used to go to see this website everyday. Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, since this this web site conations really good funny data too. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some % to force the message house a bit, however other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I'll definitely be back. Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

...
infoda4nik.ru

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. infoda4nik.ru

...
indexation page

It's in fact very complex in this busy life to listen news on TV, thus I only use web for that purpose, and get the latest news. indexation page

...
где сделать в москве гостиничные чеки

I got this web site from my friend who informed me concerning this site and now this time I am visiting this site and reading very informative articles here. гостиничные чеки

...
ogorodkino.ru

Hello there! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing! ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки москва

Hi there to every body, it's my first visit of this webpage; this blog includes remarkable and in fact good information designed for readers. гостиничные чеки с подтверждением

...
гостиничные чеки купить в москве

Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site! гостиничные чеки купить

...
sadovoe-tut.ru

What i do not realize is in fact how you're not really a lot more smartly-favored than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly when it comes to this topic, produced me personally consider it from numerous various angles. Its like men and women aren't fascinated until it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. All the time take care of it up! sadovoe-tut.ru

...
чеки на гостиницу в москве

Hi there! This article couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he'll have a good read. Thanks for sharing! гостиничные чеки

...
agrosadovnik.ru

I go to see each day some web sites and information sites to read articles or reviews, but this website gives quality based content. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! sadovoe-tut.ru

...
чистка подушек борисов

Hi there, just wanted to mention, I liked this article. It was funny. Keep on posting! химчистка дивана на дому в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги в жодино

When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Many thanks! чистка диванов в жодино

...
чистка диванов в жодино

If you are going for best contents like I do, only visit this site everyday since it offers quality contents, thanks химчистка мягкой мебели борисов

...
химчистка мягкой мебели борисов

Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. химчистка диана цены на услуги в жодино

...
химчистка мебели в жодино

It's really a nice and helpful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. химчистка дивана борисов

...
bezogoroda.ru

What i do not realize is actually how you're not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly when it comes to this matter, produced me in my opinion believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren't interested unless it's something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. Always maintain it up! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन