भष्मेश्वर घाट र चिताको आगोको साक्षि मलामी !पशुपतिको भष्मेश्वर घाट मृत्युको साक्षि ! मृतक शरीर भष्म भएपछि जन्म मरणको चक्रबाट मूक्त हुने श्मसान ! आर्यघाट तिर्थ घाट तर संभ्रान्तको लास जलाउन थोपारिएको एउटा छुट्टै वर्ग हुने चहाना राख्नेको घाट ! भष्मेश्वर घाट औंशीमा पनि उज्यालो छ चिताको अग्नीबाट ! पूर्णिमामा त अझ आगोको लप्काले घाटलाई मृत्युमय बनाउदै मसाने वैरागलाई केही छिनको लागि जिवन्तता दिन्छ । काठमाण्डौको अध्याँरो भए पनि मृत्यु भएको लासको वोसो, थपेको घ्यू र दाउराले एक किसिमको प्रकासको अनुभूति हुन्छ ।

सन्तान, आफन्त जो साच्चिकै पिडाको अनुभूति गरेकाहरु मुख्यानी दिँदा रुँदै हात काम्दै मृत्युको मुखमा सानो आगो झोसिरहेका हुन्छन् । त्यतिखेर शायद भनौं वा मेरै कुरा गरौं, बाबुको मूखमा मुख्यानी दिँदा मलाई बुवा मरेको पिडा धेरै थियो । भोली मेरो अन्त यसरी नै हुन्छ भन्ने अनुमान गरिन । तर मलामी जादा मेरो अन्त यसरी नै हुन्छ भन्ने सामान्य भावहरु वेला वेलामा प्रकट हुन्थे ।

घाटबाट २ मिनेट दाहसंस्कार सकेर हिडेपछि म पुनः भौतिक संसारमै रमाउने । एउटा मान्छे मरेको देख्दा वैराग्य अनुभूति हुने गौतम बुद्ध र हरदिन दाहसंसकारको कर्म गर्नेहरु कहि पनि तालमेल नै भेटिन । अग्नीको शैयामा निर्जिव शरिर, चट् चट् का आवाज, शरिर पोलिएको गन्ध । लासलाई जति सजाएपनि, श्रीखण्डले मात्र पोले पनि, दाउरा जलेको अवाज र गन्धमा यत्रो फरक देखिन शैया त अग्नी प्रज्वलितका लागि रुखबाट बनेका काठहरु सुकेका या नसुकी ढालिएका हुन । पवित्र नदि वागमती भनेपनि वागमतिका पानी मूहान तिरैबाट जिवितका लागि खाने व्यवस्था गरेका छौ हामीले ।

विना पानीको बागमती दुर्गन्धित ढलले सजिएको वागमती । एउटा पात्र जो दाहसंस्कारलाई पेसा बनाएको छ, परिवारको लालनपालनको लागि चिताको आगोसँग खेलीरहेको हुन्छ, लडिरहेको हुन्छ, त्यसको तापले जेठको धुपमा पनि पसिना पुछ्दै लास घोचिरहेको हुन्छ । सूर्यको उज्यालोपनमा आगोको लप्काले आँखा तिर्मिराउँदा त्यो पात्र रैथाने होइन, कामको खोजीमा शहर पस्यो, शहरमा हरायो, भारी बोक्ने भरिया भयो खानै पुग्दैन । डेलागाडा चलायो, रिक्सा चलायो । संयोग हो मृत्यु जस्तै । मृत्यु यतिखेर हुन्छ भन्ने ज्ञात हुदैन, तर मृत्यु अनिवार्य छ ।

संयोगले भेट्यो आधूनिक हरिश्चन्दसंग । आधुनिक अर्थ राज्य हारेको थिएन, राज्य शर्त बमोजिम छोडेको थिएन । रोजगारीको लागि, पेटको लागि, सन्तानको लागि, वारुणयन्त्रको चालक नभै आगो निभाउने, मानिसको मृत्युको देहलाई आगोमा खरानी बनाउने संग । उ जस्तै, गरिवीको परछायाँले नछोडेको । सयौको संख्यामा उसले मान्छे पोल्यो । बक्सिसको आस गर्यो साह्रै वितृष्णा भएको वेला रक्सी मासु खायर पनि जलायो मूर्दालाई । भोको पेटमा पनि जलायो । स्वास्नी आमा, छोरा छोरी, वावु घरमा कोही विरामी भएपनि उसले त्यसलाई मनभरी पिडा गरेर औषधी किन्नको लागि जलायो ।

मलामी पनि आफन्तहरुको क्रन्दनबाट पहिले पहिले अत्तालिन्थ्यो । आज भोली वानी परेको छ । मृत्युमा आफन्तहरु रुने कुरा उसले आफन्तको एउटा नियमपालना सम्झेको छ । धर्मशास्त्रको मान्यता अनुसार भन्ने हो भने पापी पनि खरानी बनायो, धर्मभिरु पनि, मृतकराजा जस्तालाई पनि आगोको लप्का संगै बाँसको टुप्पाले घोच्यो । महान भनिने हरुपनि मृत्यु पछि खरानी भएको कुरा उसकै हातबाट भएको उ साक्षि छ । जलाउदा भय नमानी जलाउँछ ।

भूत प्रेत संग, मृतकको आत्मासंगै डर नमानी जलाउछ । हिजोसम्म उसले देखेको छिमेकीको अहं, रोग, शोक, अभाव, दुःख, मान सम्मान वैंशको खेल, ऐश आराम, मृत भएपछि उसले देखेन । मलामीहरुको चर्चा केही सुन्यो मृतकको वारेमा । उसलाई ज्ञात छ कसको लास जलाउदा सवैभन्दा धेरै वक्सीस पाएको दस्तुर भन्दा पनि धेरै माथि । जलाएको लासले सालोक्य प्राप्त भएको उसले देखेन ।

उ पनि मलामी भएर आएको छ । त्यसवेला पनि देखेन । उ पालो पालो गरेर वावु र पत्नीको मृत्यु पछि घाटमा आएको छ । उ निरास छ, दिग्भ्रमित छ, मोहले सताएको छ, पिडा छ । वावुले आफू खाइनखाई डल्लो ढिडो उसको भागमा थपिदिएको, दशैमा नाना साहु संग रिन काडेर किनीदिएको, बोकी बोकी खेतीपातीको काममा जाँदा उसलाई लगेको संझनामा उ हराएको छ । अब बाबु भनेर जिवित व्यक्तिलाई संबोधन गर्नै सक्तैन ।

किनकी उसको बाबु मृत्युको चक्रमा आत्मसात गरेको छ । पोलेको दृष्य, बाँसले घोचेको, आफूले दागवत्ति दिएको, उसको साक्षि जसले उसको वावुलाई पोलेको छ, उसले मानवियता र परिचयले होला समवेदना प्रकट गरेको थियो । तर तल्लिन छ । जसरी उसले अरुलाई पोलेको थियो चिताको आगोमा । मृत्यूको सैजिवन छैन, कथा कहानीको वेग्लै कुरा ।

बाचिन्जेल तापित, तृषित, क्षुभित, शान्त, क्लान्त, आत्म विस्मृत हुने हो । स्वप्नको यो दूनियाँमा स्वप्नको पछि लाग्दा लाग्दै मृत्यु वरण हो । घाट जहाँको होस कासीको, कोसी किनारको, कन्काईको, गण्डकीको, कर्णालीको, देवघाटको जतासुकै होस मूल चरित्र दाउरा, घ्यू, मलामी र आफन्तको क्रन्दन, हरियो बाँस, पोल्ने मान्छे कै हो । दागवत्ति दिने नहुदा पोल्नेले केही पैसा लिएर सन्तान झै बनी दिएकै छन् । मृत्यूको व्रजपात जिवनको अनिवार्य शर्त हो ।

मृत्युको भयले मनको विश्व व्रह्माण्ड कापे पनि आगोको संग दायराको ठेली भित्र मृत शरिर जल्ने नै हो । कसैले गाड्लान, कसैले नदीमा बगाउलान, कसैले मृत देहको शरिरलाई टुक्रा टुक्रा परेर काटेर चराचुरुङ्गीलाई खुवाउलान् । किला ठोकेर नमारेको भए पनि जिसस एकदिन मर्नेनै थिए । पैगम्वर पनि मरेकै हुन्, बुद्ध पनि मरेकै हुन, कृष्ण पनि मरेकै हुन्, प्राकृतिक र दैविक प्रकोपबाट । भष्मेश्वर घाटमा मृतकको दाहसंस्कारले जिवन्तता पाएको छ र पाइरहने नै छ ।

चिताको आगोको लप्काले घाट प्रकाशमय बनिरहने छ । यो शास्वत सत्यको ज्ञान मसाने वैराग्यमा वाहेक वाकी दिनचर्यामा विस्मृतिको गर्भमा हाल्दै कोहि विलगेट्स् र कोही आधूनिक हरिश्रचन्द्र बनीरहेका छौ । म अपवादमा छुइन मोह मायाको संसारमा अरु बाँचे झै म पनि बाँचीरहेको छु । बाँच्नु कठिन हो, मृत्यु पछि त भष्मेश्वर घाट छँदै छ । बाँच्नको लागि आम मानिस संघर्ष गरे झै म पनि संघर्षरत छु ।

यो पनि…
यसैले सत्यम् शिवम् सुन्दरम्
समीक्षा : जिउने कला र आत्ममार्गका लागिLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना