उत्पादन बढाऔँ, आयात घटाऔँनिर्यातको महत्व कति हो भन्ने कुरा आजभन्दा २ सय ४५ वर्षअघि नै पृथ्वीनारायण शाहलाई तत्वबोध रहेछ । त्यसैले त उनले त्यतिबेलै भनेका थिए, ‘आफ्ना मुलुकको जिनिस् जरिबुटी देश लैजानु अनि नगद षैंचनु’ देशमा भएको उत्पादनलाई विदेश निर्यात गरेर नगद आम्दानी गर्नुपर्छ भन्ने उनको आशय बुझ्न सकिन्छ ।

कुनै पनि वस्तु विदेश निर्यात गर्नका लागि पहिले देशमै उत्पादन बढाउनुपर्छ भन्ने कुरा पृथ्वीनारायण शाहले त्यसबेलै बुझेका थिए । यसैले, उनले आशय व्यक्त गरे, ‘खानी भएको ठाउँमा गाउँ भए पनि गाउँलाई अन्यत्र सारेर खानी चलाउनुपर्छ र उब्जनीयोग्य जमिनमा बनेको घर भत्काएर भए पनि त्यहाँ खेतीपाती गर्नुपर्छ ।’

तर, आज २ सय ४५ वर्षपछि आइपुग्दा हाम्रो देशको आयात–निर्यातको तस्वीर हेर्दा मन बुझाउने ठाउँ पनि छैन ।

व्यापार घाटा चुलिँदै जान थालेपछि अहिले हामी उत्पादन बढाउन किन अपरिहार्य छ भन्ने बहसको तहमा आइपुगेका छौँ ।

हामीले उत्पादन बढाउनका लागि प्रोत्साहन नीति ल्याउन सकेनौंँ । ल्याएको नीतिबाट पनि लक्षित समूहले लाभ पाउन सकेन । गाउँमै बसेर उत्पादन बढाउने र त्यसबाट सुखमय जीवनशैली व्यतित गर्ने वातावरण तयार हुन सकेन । परिणामस्वरूप युवाको हुल खाडी, मलेसियालगायत देशहरूमा श्रम बेच्न बाध्य भयो ।

हामीले उत्पादन बढाउनका लागि प्रोत्साहन नीति ल्याउन सकेनौंँ । ल्याएको नीतिबाट पनि लक्षित समूहले लाभ पाउन सकेन । गाउँमै बसेर उत्पादन बढाउने र त्यसबाट सुखमय जीवनशैली व्यतित गर्ने वातावरण तयार हुन सकेन । परिणामस्वरूप युवाको हुल खाडी, मलेसियालगायत देशहरूमा श्रम बेच्न बाध्य भयो । नतिजा विगतमा भइरहेको उत्पादन पनि घट्न पुग्यो । फलस्वरूप आयात बढदै गयो, व्यापार घाटाको ग्राफ माथि–माथि उक्लिँदै गयो । त्यसमाथि विदेशबाट आएको व्रिपेषणले हाम्रो जीवनशैली ‘अल्छे तिघ्रोे–स्वादे जिब्रो’ बन्न पुग्यो ।

यसपछि त हामीले आयात गर्न आवश्यक नै नभएको कुरा पनि आयात गर्न थाल्यौँ । विश्वका झन्डै डेढ सय मुलुकसँग नेपालको व्यापारिक साइनो त जोडियो । तर, केही अपवाद छाडेर त्यो एकतर्फी मात्र भयो ।

यो किन भयो ?

किनकि, हामीकहाँ न खेतमा उत्पादन बढ्न सक्यो न त उद्योग कलकारखानाले नै लामो जुनी पाउन सके । खुलेका कतिपय उद्योग बन्द भए । चलेका उद्योग पनि सरकारको असहिष्णु नीतिका कारण जसोतसो सञ्चालन भइरहेका छन् ।

अनि, यसपछि हामीसँग बाँकी नै के रह्यो र ! चालु आर्थिक वर्षको पछिल्लो सात महिनामा व्यापार घाटा १० खर्ब १६ अर्ब रुपैयाँको नजिक पुग्नु के अनौठो भयो र ? यो बीचमा हामीले ११ खर्ब ४७ अर्ब ४६ करोड रुपैयाँ तिरेर विभिन्न वस्तु आयात गरेका रहेछौँ । दुःखद् पक्ष के हो भने आयातित वस्तुमा कृषिजन्य उत्पादनको अंश ठूलो छ । हामी आयातमुखी भएकाले घाटाको व्यापार गर्न हामी अभिसप्त भयौँ । भान्सामा प्रयोग हुने तेलदेखि सवारीसाधनमा हाल्ने इन्धनसम्ममा हामीले ठूलो धनराशी विदेश पठाएका छौँ ।

हामी कहिलेसम्म यो नियतिको चक्रमा अल्झिरहने ? स्वाभाविक छ, यो प्रश्न अब जोडपूर्वक उठाउनै पर्छ ।

हामीले रेमिटयान्स भित्र्याई बसेर खाने बानी त्याग्नु आवश्यक छ । अब सरकारले पनि उद्योग, कल–कारखाना खोल्न प्रोत्साहित गर्न आवश्यक छ । देशभरि कृषि र पर्यटनमा आधारित उद्योग सञ्चालनमा सरकारले सफा दिलले ‘होस्टे’ गर्ने हो भने त्यो कुन नेपालीले ‘हैँसे’ नगर्ला ? यदि, यसो नगर्ने हो भने हाम्रो अर्थतन्त्रलाई पक्षघात नहोला भन्न सकिन्न ।

यो पनि…
त्यो एक चटक थियो,यो एक नाटक हो
देवत्वकरण थाँती राख, नियमित बिजुली देऊ...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

I constantly emailed this webpage post page to all my associates, because if like to read it after that my friends will too. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

Hurrah! After all I got a webpage from where I know how to truly get useful data regarding my study and knowledge. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. Доставка алкоголя Екатеринбург 24

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I all the time emailed this webpage post page to all my friends, as if like to read it next my friends will too. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

I think the admin of this web site is really working hard in favor of his web site, because here every information is quality based stuff. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you present. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material. Wonderful read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

This piece of writing provides clear idea designed for the new viewers of blogging, that actually how to do blogging. Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево

I don't know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your website. It appears like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I've had this happen before. Thanks Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing for your feed and I hope you write again soon! Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя

This is the right site for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just excellent! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

I have read so many articles concerning the blogger lovers except this post is actually a nice article, keep it up. Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

Nice blog here! Also your website rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link in your host? I want my website loaded up as fast as yours lol Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers? Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

Asking questions are really good thing if you are not understanding anything fully, but this piece of writing provides nice understanding even. Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
infoda4nik.ru

Excellent article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it ;) I'm going to come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people. infoda4nik.ru

...
link indexing url

I think the admin of this website is truly working hard for his web site, because here every data is quality based data. speed upindex backlinks

...
отчетные документы за проживание

Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck. документы на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent style and design. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's up to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice for new people. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Saved as a favorite, I really like your web site! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you sure about the source? ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this impressive piece of writing to increase my experience. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you! ogorodkino.ru

...
купить гостиничные чеки с подтверждением

This web site truly has all of the info I wanted about this subject and didn't know who to ask. гостиничные чеки мск

...
гостиничные чеки купить в москве

Keep on working, great job! сделать гостиничные чеки

...
отчетные документы за проживание

You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it! сделать гостиничные чеки

...
sadovoe-tut.ru

Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your site is wonderful, let alonewell as the content! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hello there, I do believe your web site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great blog! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I've read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create this type of magnificent informative site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and exposure! Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to my blogroll. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Informative article, just what I needed. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Many thanks sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Wonderful, what a webpage it is! This blog gives useful information to us, keep it up. agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Your method of explaining all in this post is in fact nice, all can effortlessly know it, Thanks a lot. sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана на дому в борисове

Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. чистка дивана на дому цена в жодино

...
химчистка матраса в смолевичах

I enjoy reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment! чистка подушек жодино

...
чистка подушек смолевичи

Howdy would you mind stating which blog platform you're working with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask! чистка диванов борисов

...
химчистка дивана на дому борисов

I think this is one of the most significant information for me. And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers чистка диванов в борисове

...
химчистка мебели жодино

You can definitely see your expertise in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. химчистка матраса в жодино

...
чистка диванов в жодино

I've read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create this sort of fantastic informative web site. химчистка мягкой мебели борисов

...
чистка подушек смолевичи

It's really a nice and helpful piece of information. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. химчистка диана цены на услуги смолевичи

...
чистка диванов смолевичи

This is my first time go to see at here and i am actually happy to read all at one place. химчистка мягкой мебели жодино

...
чистка диванов в смолевичах

Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I'll definitely be back. чистка диванов в смолевичах

...
химчистка дивана на дому борисов

Great article, just what I needed. химчистка диана цены на услуги жодино

...
чистка подушек в борисове

I always used to read article in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for articles, thanks to web. химчистка матраса смолевичи

...
химчистка мягкой мебели жодино

Good way of describing, and good piece of writing to take data about my presentation subject, which i am going to convey in university. химчистка диана цены на услуги борисов

...
химчистка матраса жодино

Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors! чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
химчистка дивана смолевичи

Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We will have a link exchange contract among us чистка дивана на дому цена жодино

...
химчистка дивана смолевичи

Hi there to all, the contents present at this website are actually awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows. химчистка мягкой мебели в смолевичах

...
bezogoroda.ru

Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध