त्यो एक चटक थियो,यो एक नाटक होनेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (माओवादी केन्द्र) का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले) का अध्यक्ष खड्गप्रसाद ओलीबीच एउटा समानता छ । त्यो समानता हो, यी दुवै कम्युनिस्ट नेता बेला–बेला आ–आफ्ना कार्यकर्तामाझ गजबकै प्रहसन गर्छन् । दुवैको अर्को समानता के पनि हो भने दुवै नेता आफ्ना बेढंगी प्रहसनलाई कार्यकर्तालाई थपडी बजाएर मन पराउनै पर्छ भन्ने मान्यता पनि राख्छन् ।

एमाले अध्यक्ष ओलीलाई अहिले थाँती राखौं । किनकि, प्रचण्डको पार्टी अहिले महाधिवेशनको मेलामा मग्न छ ।

प्रचण्डले प्रज्ञा प्रतिष्ठानमा १२ पुसमा माओवादी केन्द्रको आठौं महाधिवेशनको बन्दसत्रमा प्रस्तुत गरेको राजनीतिक प्रतिवेदन आफैँमा प्रचण्डको प्रहसनभन्दा कम देखिएन ।

काठमाडौंमा जारी महाधिवेशनमा प्रचण्डले पेश गरेको ‘२१औं शताब्दीको समाजवादको नेपाली बाटो’ नाम दिइएको राजनीतिक दस्तावेजमाथि चर्को आलोचना भएको छ ।

प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदनमा धेरै कुरा उठाएका छन्, त्यसमध्ये धेरै मुद्दामा प्रचण्ड अहिले आलोचित बनेका छन् । यसमा पनि विशेषगरी अमेरिकाको आलोचना, भारत भक्ति र चीन फुस्ल्याउने जुन शब्दहरू प्रचण्डले प्रतिवेदनमा भेला पारेका छन्, त्यो अहिले उनकै पार्टीभित्र आलोचित बन्न पुगेको छ ।

प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदनमा धेरै कुरा उठाएका छन्, त्यसमध्ये धेरै मुद्दामा प्रचण्ड अहिले आलोचित बनेका छन् । यसमा पनि विशेषगरी अमेरिकाको आलोचना, भारत भक्ति र चीन फुस्ल्याउने जुन शब्दहरू प्रचण्डले प्रतिवेदनमा भेला पारेका छन्, त्यो अहिले उनकै पार्टीभित्र आलोचित बन्न पुगेको छ ।

पहिलो हो, अमेरिकाको कुरा । प्रचण्डले प्रतिवेदनमार्फत चीनलाई रोक्न अमेरिकाले भारत, बेलायत र अस्ट्रेलियासँग सम्बन्धलाई कसिलो बनाएको दाबी गरेका छन् । कतिसम्म भने हिन्द प्रशान्त क्षेत्रमा चीनलाई रोक्नका लागि अमेरिकाले साझेदार देशसमेतको साथमा युद्धको कसरत गरिरहेको बताउन पनि प्रचण्ड पछि परेका छैनन् । यसैका लागि अमेरिकाले भारतसँगको सम्बन्धलाई सुदृढ गरेको उनको तर्क छ । यसलाई उनले नयाँ शीतयुद्धको संज्ञा पनि दिएका छन् । अमेरिकालाई साम्राज्यवादी शक्तिको नाम दिँदै प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदनमा अमेरिकालाई विश्वकै खलनायकको रूपमा चित्रण गर्न धेरै शब्द खर्चिएका छन् ।

त्यसो त अमेरिकालाई ‘साम्राज्यवादी’ को संज्ञा दिनु कम्युनिस्टहरूको आधारभूत चरित्र नै भयो । तर, प्रचण्डको यो प्रतिवेदनले अमेरिकासँग प्रचण्डको व्यक्तिगत सम्बन्ध सहज अवस्थामा रहेनछ भन्ने प्रष्ट पार्छ । यसैले उनले मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेसन(एमसीसी) को खुलेर विरोध नगरे पनि नेपालबाट एमसीसी सहजै पास हुन नदिने संकेत आफ्नो प्रतिवेदनबाट गरिसकेका छन् ।

अमेरिकालाई आफूले फुटेको आँखाले पनि हेर्न नचाहेको जस्तो शैलीमा प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका छन् । तर, प्रचण्ड भारतलाई हेर्ने दृष्टिकोणमा भने चुपचाप छन् ।

माओवादीले सशस्त्र संघर्ष शुरु गर्ने बेलादेखि एमाले र माओवादी मिलेर बनेको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) को दस्तावेजमा समेत ‘अमेरिकी साम्राज्यवाद र भारतीय विस्तारवाद’ भन्ने शब्द अझै ताजै छ ।

यी तीनै प्रचण्ड हुन् जसले ०५२ फागुनदेखि शुरु गरेको जनयुद्घका बेलामा भारतसँग सुरुङयुद्घ गर्ने भन्दै सुरुङ खन्न लगाएजस्तो अभिनय गर्न पनि भ्याएका थिए ।

माओवादीले सशस्त्र संघर्ष शुरु गर्ने बेलादेखि एमाले र माओवादी मिलेर बनेको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) को दस्तावेजमा समेत ‘अमेरिकी साम्राज्यवाद र भारतीय विस्तारवाद’ भन्ने शब्द अझै ताजै छ ।

बुझ्न कठिन छैन–‘त्यो एक चटक थियो, यो एक चटक हो ।’

अमेरिकामाथि शब्दवाण चलाएका कमरेड प्रचण्ड अहिले भारतप्रति मौन हुनुको अर्थ अहिले माओवादीकै कार्यकर्ताले खोजिरहेका छन् । महाधिवेशनको मेला भर्न आएका माओवादी प्रतिनिधिहरूले पनि प्रचण्ड भारतप्रति नतमस्तक देखिएपछि गम्भीर प्रश्न उठाएका छन् ।

कतिसम्म भने प्रतिवेदनमाथिको समूह छलफलका क्रममा प्रतिनिधिहरूले ‘भारतीय विस्तारवाद’ प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदनमा किन नबोलेको भन्दै आपत्ति जनाएका छन् ।

त्यसो भए प्रचण्डका लागि अब भारत विस्तारवादी हुन छाडिसकेको हो ? स्वाभाविक हो, यो प्रश्न महाधिवेशनमा उठेको छ ।

कतिसम्म भने प्रचण्डले आफ्नो प्रतिवेदनमा कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरालाई समेटेर नेपालको नयाँ नक्सा प्रकाशित हुनुलाई उपलब्धि मान्न पनि अन्कनाएका छन् । त्यसलाई अपनत्वसमेत लिइएको छैन । जबकि, प्रचण्डले आफ्नो पहलमा नयाँ चुच्चे नक्सा जारी भएको दाबी गर्दै आएका थिए ।

नेकपाका तत्कालीन अध्यक्ष ओली प्रधानमन्त्री भएका बेला २०७७ जेठमा सरकारले कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा सहितका भूभाग समेटेर नयाँ नक्सा जारी गरेको देशको स्मरणमा अझै ताजै छ । त्यसबेला प्रचण्ड नेकपाका अध्यक्षद्वयमध्ये एक थिए भन्ने कुरा पनि धेरैको स्मृतिमा छँदैछ ।

नेकपाका तत्कालीन अध्यक्ष ओली प्रधानमन्त्री भएका बेला २०७७ जेठमा सरकारले कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा सहितका भूभाग समेटेर नयाँ नक्सा जारी गरेको देशको स्मरणमा अझै ताजै छ । त्यसबेला प्रचण्ड नेकपाका अध्यक्षद्वयमध्ये एक थिए भन्ने कुरा पनि धेरैको स्मृतिमा छँदैछ ।

तर, अहिले प्रचण्डको स्मरण शक्ति कसरी कमजोर हुन पुग्यो ? के अब नेपाल–भारतबीच सीमालगायत कुनै पनि विवाद नभएको प्रचण्डको ठहर हो ? प्रचण्डको प्रतिवेदनबाट उक्त कुरा गायब हुनासाथ भौगोलिक यथार्थता पनि बदलिएको हो ? यस्ता प्रश्नहरूमा अहिले देशभरिबाट काठमाडौंको चिसोमा भेला भएका माओवादी प्रतिनिधिहरूले तात्तातो बहस गरिरहेका छन् ।

‘भारतीय विस्तारवाद मुर्दावाद’ को नारा लगाउँदै नेपालमा जन्मिएका कम्युनिस्टहरूमध्ये स्वयं प्रचण्ड पनि एक हुन् ।

तर, अहिले आएर प्रचण्ड जसरी आफ्नो प्रतिवेदनमा भारतप्रति मौन देखिए त्यसबाट के अब अर्थ लगाउन सकिन्छ ?

चीन र भारतलाई एकसाथ फुस्ल्याउन सायद प्रचण्ड अमेरिकाबारे आक्रामक देखिएका हुन सक्छन् ।

यदि, यस्तो हो भने ‘नेपाल–भारत भाइ–भाइ, अमेरिकी साम्राज्यवाद बाईबाई’ प्रचण्डको नयाँ नारा हुन सक्छ, कम्तिमा उनको प्रतिवेदनले यस्तै संकेत गर्छ ।

प्रचण्डको मुखारविन्दुबाट पनि सम्भवतः अबका दिनमा यही नारा घन्किने छ ।

यो पनि…
सम्पादकीय : एनआरएनएमाथि बुल्डोजर चलाउन बन्द गर सरकार

एमाले मेलामा खड्गप्रसादले देखाएको चटक...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate phase :) I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck. Доставка алкоголя

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Hi there would you mind letting me know which webhost you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

great publish, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers' base already! Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно

What's up, all is going well here and ofcourse every one is sharing data, that's truly good, keep up writing. Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка

...
Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

Keep on working, great job! Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
infoda4nik.ru

I'm not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

You've made some good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site. infoda4nik.ru

...
indexation site

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job. speed upindex backlinks

...
ogorodkino.ru

For newest news you have to pay a visit world wide web and on world-wide-web I found this web site as a best website for most recent updates. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

If some one desires expert view concerning blogging after that i suggest him/her to pay a visit this blog, Keep up the pleasant job. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки мск

You're so awesome! I don't suppose I have read something like this before. So good to find somebody with a few unique thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This site is something that's needed on the web, someone with a little originality! отчетные документы за проживание

...
ogorodkino.ru

Hello there! This article couldn't be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I'll forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice in favor of new viewers. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

all the time i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading here. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

I think what you postedwrotesaidbelieve what you postedtypedthink what you postedwrotebelieve what you postedtypedsaidWhat you postedtypedsaid was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people's attention?maybe get a person's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might peek at Yahoo's home page and see how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I'm completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's an remarkable article in favor of all the internet users; they will take benefit from it I am sure. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. ogorodkino.ru

...
купить гостиничный чек в москве

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thanks a lot! гостиничный чек москва

...
гостиничные чеки москва купить с подтверждением

It's an remarkable piece of writing designed for all the web people; they will take benefit from it I am sure. гостиница с отчетными документами

...
гостиничные чеки с подтверждением

Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. гостиничный чек москва

...
sadovoe-tut.ru

Hey there would you mind stating which blog platform you're working with? I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thanks to my father who told me about this webpage, this blog is actually awesome. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's remarkable to go to see this website and reading the views of all mates concerning this piece of writing, while I am also eager of getting knowledge. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I've read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create any such magnificent informative web site. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi there everyone, it's my first pay a visit at this website, and post is truly fruitful designed for me, keep up posting these posts. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

I enjoy reading a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment! agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it sadovoe-tut.ru

...
химчистка дивана жодино

Useful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am surprised why this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked it. чистка диванов жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I'd like to see more posts like this . чистка подушек смолевичи

...
химчистка дивана в смолевичах

I am curious to find out what blog system you are utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions? химчистка дивана на дому жодино

...
химчистка дивана борисов

I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is really pleasant. химчистка мягкой мебели в борисове

...
химчистка мягкой мебели жодино

What's up, everything is going well here and ofcourse every one is sharing data, that's really fine, keep up writing. химчистка мебели в смолевичах

...
чистка диванов смолевичи

Hi there, I check your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep doing what you're doing! химчистка матраса в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели в борисове

Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback. чистка подушек смолевичи

...
химчистка дивана на дому в жодино

hi!,I love your writing so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to peer you. чистка дивана на дому цена в борисове

...
химчистка матраса жодино

Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail. химчистка диана цены на услуги в жодино

...
химчистка мягкой мебели борисов

It's truly very complex in this busy life to listen news on TV, so I only use internet for that purpose, and get the most recent news. химчистка дивана смолевичи

...
химчистка матраса жодино

No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here. химчистка дивана на дому в жодино

...
химчистка дивана жодино

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this info. химчистка мебели жодино

...
химчистка диана цены на услуги жодино

Hi there, after reading this remarkable piece of writing i am too glad to share my familiarity here with friends. чистка подушек борисов

...
химчистка дивана смолевичи

I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase. чистка диванов смолевичи

...
чистка дивана на дому цена жодино

Hi there friends, its great piece of writing about tutoringand fully explained, keep it up all the time. химчистка дивана на дому жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Awesome website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I'd really love to be a part of online community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos! чистка дивана на дому цена смолевичи

...
bezogoroda.ru

I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही