सम्पादकीय : एनआरएनएमाथि बुल्डोजर चलाउन बन्द गर सरकारआखिर जे डर थियो, त्यही भयो । जे नहुनु पर्थ्यो, उही भयो । फगत एक ब्यक्तिको जित–हारसँग जोडेर सरकारले जुन निर्णय लियो, त्यसले धेरैको मन भाँच्चियो । गैर–आवासीय नेपाली संघ (एनआरएनए) को दशौं अन्तर्राष्ट्रिय महाधिवेशन रोक्न परराष्ट्र मन्त्रालयले चालेको कदम अवैधानिकमात्र छैन, लज्जाजनक पनि छ । तोकिएको महाधिवेशन नगर्न संघको कार्यसमितिलाई परराष्ट्र मन्त्रालयले गरेको हस्तक्षेप जति निन्दनिय छ, उत्तिनै गैर–लोकतान्त्रिक छ । मन्त्रालयले फरमान जारी गर्दै संघको कार्य समितिलाई महाधिवेशन गर्नबाट बन्चित गरिएको छ ।

देशमा बसेका लाखौँ नेपालीहरुको पसिनाबाट निर्माण भएको संघ नेपाल र नेपालीले नेपालमा देखेको विकासको आधार स्तम्भ पनि हो । विदेशमा रहेका धेरै नेपालीको साथ, सहयोग र सक्रियताको आधारमा यो संस्था निर्माण भएको हो । यो संस्था कुनै राजनीतिक दलको भातृसंस्था होइन ।

निर्वाचन गर्ने घोषणा भइसकेको स्थितीमा संघमाथि सरकारले बुल्डोजर चलाएर यो संस्थालाई लथालिङ्ग र भताभुङ्ग पार्न तम्सिएको छ । यसअघि पनि परराष्ट्र मन्त्रालयले आफ्नो एक ‘पत्र बम’ मार्फत यसअघि काठमाडौंमा गर्ने भनिएको संघको महाधिवेशन बिथोलिसकेको छ । संघको कार्यसमितिले नभई यसको संरक्षक परिषद्ले महाधिवेशन गराउन मन्त्रालयले आदेश दिएको छ । आफैं नेतृत्वविहिन रहेको संरक्षक परिषद्ले कहिले र कुन नैतिक आधारमा महाधिवेशन गराउँछ, कुनै टुङ्गो छैन । यस्तो स्थितीमा ‘हाल संघमा देखिएका विवादहरुको समाधान गरी सन् २०२१ भित्र महाधिवेशन गराउन संरक्षक परिषद्लाई निर्देशन दिएको’ भनिएको पत्रको औचित्य नै के हुन्छ ।

विदेशमा बसेका लाखौँ नेपालीहरुको पसिनाबाट निर्माण भएको संघ नेपाल र नेपालीले नेपालमा देखेको विकासको आधार स्तम्भ पनि हो । विदेशमा रहेका धेरै नेपालीको साथ, सहयोग र सक्रियताको आधारमा यो संस्था निर्माण भएको हो । यो संस्था कुनै राजनीतिक दलको भातृसंस्था होइन । कुनै राजनीतिक दलका नेता विशेषको बगलीमा अटाउने संस्था पनि होइन यो । हाम्रो सरकार र राजनीतिक दलका नेताहरुले बुझुन्, संघ एक स्वतन्त्र निकाय हो । मन्त्रालयको शाखा कार्यालय जस्तो ब्यवहार संघमाथि नगरियोस । आफ्नो सानो स्वार्थ पुरा नहुने देखेर सरकारले पत्र आतंक मच्चाएर मजबुत जगमा खडा भएको संघमाथि बुल्डोजर चलाएर भत्काउने कुत्सित प्रयास गर्नु आफैंमा खेदजनक कुरा हो ।

सरकारलाई प्रश्न ? आफूले रोजेको ब्यक्ति संघको नेतृत्वमा आउने सम्भावना नदेखेपछि सरकारले अस्वाभाविक सक्रियता देखायो । तर, यही एक कारणले गैर–आवासिय नेपालीले निर्माण गरेको संस्थामाथि हमला गर्न मिल्छ ?

परराष्ट्रमन्त्री नारायण खड्काको उर्दी र ठाडो हस्तक्षेपले संघ कुनै पनि बेला विभाजित हुने खतराको घण्टी बजिसकेको छ । संघका अध्यक्षले सरकारको पछिल्लो निर्णयविरुद्घ कानूनी लडाई लड्ने बताएका छन् । सरकार र संघको संस्थापक पक्ष एउटा किनारमा र संघभित्रको अर्को पक्ष अर्को किनारमा पुगेको छ । संघभित्र प्रष्ट रुपमा कित्ताकाट देखिएको छ । सरकारको यो निर्णयले संघभित्रको विवाद झनै जटिल मोडमा पुग्ने नीश्चित छ ।

‘आफ्नो मान्छे’ लाई नेतृत्वमा पुर्याउने चाहना पुरा नहुने स्थितीमा सरकारले संघभित्र गरेको हस्तक्षेपले गैर–आवासिय नेपालीमाझ कस्तो सन्देश गएको होला ? हामी सबैले अनुमान गर्न सक्छौँ । सरकारलाई प्रश्न ? आफूले रोजेको ब्यक्ति संघको नेतृत्वमा आउने सम्भावना नदेखेपछि सरकारले अस्वाभाविक सक्रियता देखायो । तर, यही एक कारणले गैर–आवासिय नेपालीले निर्माण गरेको संस्थामाथि हमला गर्न मिल्छ ? सरकारले आफू अभिभावक हुँ भन्ने कुरा जतिबेला बिर्सन्छ, उसले यस्तै बेतुकको निर्णय गर्छ । अहिले भएको पनि यही हो ।

यो पनि पढ्नुहोस् :

सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ?...
Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

When someone writes an post he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a user can know it. So that's why this article is amazing. Thanks! Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24

My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This post actually made my day. You cann't believe just how much time I had spent for this information! Thank you! Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I'd definitely appreciate it. Доставка алкоголя Екатеринбург телефон

...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

I don't even know the way I ended up here, however I assumed this publish was good. I don't recognize who you're however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers! Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

I love it when people come together and share views. Great blog, keep it up! Доставка алкоголя ночью Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information. infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Great post. infoda4nik.ru

...
faster indexation links

Awesome things here. I'm very satisfied to peer your article. Thank you so much and I'm looking forward to touch you. Will you please drop me a mail? speed upindex backlinks

...
чек на проживание в гостинице купить

Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing this info. купить чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

I think what you postedtypedsaidthink what you postedtypedsaidthink what you postedwrotesaidthink what you postedwroteWhat you postedtyped was very logicala bunch of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain't saying your content isn't good.ain't saying your content isn't gooddon't want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person's attention?maybe get people's attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might peek at Yahoo's home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a related picture or two to get readers interested about what you've written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Excellent blog here! Also your site lots up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I want my site loaded up as fast as yours lol ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you simply could do with some % to force the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I'll definitely be back. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Hi there! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It's truly very difficult in this busy life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose, and take the most recent news. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this publish and if I may I want to recommend you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

My family members all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting knowledge every day by reading such nice posts. ogorodkino.ru

...
купить чеки на гостиницу в москве

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? отчетные документы за проживание

...
ogorodkino.ru

Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time. ogorodkino.ru

...
гостиничные чеки с подтверждением

What's up to all, the contents present at this web site are really remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows. сделать чек на гостиницу

...
купить гостиничный чек в москве

Wonderful site. A lot of useful information here. I'm sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you in your effort! документы на гостиницу в москве

...
sadovoe-tut.ru

It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

hey there and thank you for your information I've definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

It's really a nice and helpful piece of information. I'm satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

You ought to take part in a contest for one of the finest sites on the web. I will recommend this blog! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue? sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Everything is very open with a very clear description of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Pretty component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your augment or even I fulfillment you access persistently fast. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Hi all, here every one is sharing these experience, thus it's good to read this website, and I used to visit this website daily. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

I take pleasure in, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Many thanks! sadovoe-tut.ru

...
химчистка мягкой мебели борисов

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers! чистка дивана на дому цена жодино

...
чистка дивана на дому цена смолевичи

What's up friends, pleasant article and pleasant arguments commented here, I am really enjoying by these. чистка подушек борисов

...
химчистка мягкой мебели жодино

Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards чистка дивана на дому цена в борисове

...
чистка подушек в борисове

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Cheers! химчистка дивана в жодино

...
химчистка дивана в жодино

Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the very best in its niche. Terrific blog! чистка диванов в борисове

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Lots of other people will be benefited from your writing. Cheers! химчистка мебели в смолевичах

...
чистка подушек борисов

Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, as this this site conations in fact nice funny data too. химчистка диана цены на услуги в борисове

...
чистка подушек в смолевичах

This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks! чистка дивана на дому цена в жодино

...
химчистка дивана на дому смолевичи

Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me. чистка подушек в борисове

...
химчистка матраса в смолевичах

Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing! химчистка дивана на дому жодино

...
чистка дивана на дому цена в жодино

I always spent my half an hour to read this blog's articles daily along with a cup of coffee. чистка дивана на дому цена в жодино

...
чистка диванов борисов

Appreciation to my father who told me about this website, this webpage is truly awesome. химчистка матраса в смолевичах

...
химчистка дивана борисов

Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate? химчистка дивана в смолевичах

...
химчистка дивана смолевичи

Very nice article. I certainly love this website. Keep writing! химчистка матраса в смолевичах

...
чистка диванов смолевичи

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. чистка подушек жодино

...
химчистка дивана на дому борисов

Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to create a good article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done. химчистка мягкой мебели в смолевичах

...
bezogoroda.ru

Keep on working, great job! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही