देवत्वकरण थाँती राख, नियमित बिजुली देऊऊर्जामन्त्री पम्फा भुसालदेखि नेपाल विद्युत् प्राधिकरणका प्रबन्ध निर्देशक कुलमान घिसिङसम्मले केही समय अघिसम्म बिजुलीका उपभोक्तालाई बढीभन्दा बढी बिजुली उपभोग गर्न हौस्याइरहेका थिए । मन्त्री भुसालदेखि कार्यकारी निर्देशक घिसिङसम्मले बिजुलीका उपभोक्तालाई भान्सामा ग्यासको विकल्पमा इन्डक्सन चुल्हो प्रयोग गर्नदेखि जाडोमा कोठा तताइरहन प्रेरित गरिरहेका थिए ।

उनीहरूको कुरा सुन्दा यस्तो लाग्थ्यो, अब देशले लोडसेडिङको अन्धकार युगबाट मुक्ति पायो । हुन पनि हो, नेपालमा पछिल्लो समय विद्युत् उत्पादन यसरी बढ्यो कि आपूर्ति धेरै माग कम हुने स्थिति आयो । बिजुलीको उत्पादन बढ्यो । भुसाल र घिसिङले उपभोक्तालाई बढीभन्दा बढी बिजुली उत्पादन गर्न हौस्याउनुको कारण यही थियो ।

पछिल्लो समय हाम्रो विद्युत् प्रणाली भरपर्दो र सुरक्षित नरहेको पोल खुलेको छ । गुणस्तरीय विद्युत् आपूर्तिमा प्राधिकरणको संयन्त्र कमजोर रहेछ भन्ने कुरा छताछुल्ल भएको छ । प्राधिकरणले यसलाई समयमै व्यवस्थित गर्न नसक्दा अहिले आमउपभोक्ता अघोषित लोडसेडिङको मारमा परेका हुन् ।

तर, अहिले मन्त्री भुसाल र प्रबन्ध निर्देशक घिसिङ चुपचाप देखिन्छन् । उपभोक्तालाई बढीभन्दा बढी बिजुली खपत गर्न प्रेरित गर्न छाडेका छन् । किन ? यसको कारण छ । पछिल्लो डेढ महिनादेखि काठमा उपत्यका लगायतका देशका ठूला शहरहरूमा बिनापूर्वसूचना लामो समयसम्म बत्ती गइरहेको छ । लोडसेडिङ हटेको भनिए पनि बेलाबखत अन्धकार युगको झल्को आउन थालेको छ ।

किन भयो यस्तो ?

प्रबन्ध निर्देशकका रूपमा घिसिङलाई प्राधिकरणको दोस्रो कार्यकालको लगाम हातमा दिँदा धेरैले त्यसलाई उत्साहका रूपमा लिएका थिए । एक किसिमले घिसिङको देवत्वकरण नै भएको थियो । ‘प्राधिकरणमा कुलमान आएपछि घोषित–अघोषित लोडसेडिङ हुँदैन’ भन्ने मान्यता स्थापित गर्न खोजियो ।

तर, पछिल्लो समय हाम्रो विद्युत् प्रणाली भरपर्दो र सुरक्षित नरहेको पोल खुलेको छ । गुणस्तरीय विद्युत् आपूर्तिमा प्राधिकरणको संयन्त्र कमजोर रहेछ भन्ने कुरा छताछुल्ल भएको छ । प्राधिकरणले यसलाई समयमै व्यवस्थित गर्न नसक्दा अहिले आमउपभोक्ता अघोषित लोडसेडिङको मारमा परेका हुन् । प्राधिकरणले बिजुली व्यवस्थापनमा देखाएको नालायकीपनको उदाहरण हो यो । किनभने ‘जीर्ण र न्यून गुणस्तरको विद्युत् वितरण पूर्वाधारका कारण बत्ती गइरहेको हो’ भन्ने दलिलले अब काम गर्दैन ।

बिजुलीको माग धान्न अहिले उत्पादन पर्याप्त छ । तर, विद्यमान कमजोर वितरण प्रणाली सुधार नगरेको खण्डमा समस्याको चक्र चलिरहन्छ ।

बिजुलीको माग धान्न अहिले उत्पादन पर्याप्त छ । तर, विद्यमान कमजोर वितरण प्रणाली सुधार नगरेको खण्डमा समस्याको चक्र चलिरहन्छ । ट्रान्सफर्मरहरूले भार धान्न नसकेर बिजुली आपूर्तिमा अवरोध देखिइरहेको छ । फिडरमा आगलागीसमेत भएको छ । विद्युत् आपूर्ति बढाउनुअघि मौजुदा संरचना सक्षम छ कि छैन भनेर बुझ्न नसक्नु प्राधिकरणको चरम लापरवाही हो । भार व्यवस्थापनमा प्राधिकरण चुस्त नदेखिएकै हो । बिजुलीको खपतको आयतन बढाउने हो भने त्यसलाई धान्न जीर्ण र न्यून क्षमताको प्रसारण प्रणालीको सुधारमा प्राधिकरणले अर्जुनदृष्टि पुर्याउनै पर्छ ।

आफ्नो देवत्वकरणमा रमाउनेभन्दा पनि विद्युत् वितरणलाई व्यवस्थित, भरपर्दो, सुरक्षित र गुणस्तरीय बनाउनमै प्रबन्ध निर्देशक घिसिङ घोत्लिनु आवश्यक छ ।

किनकि, दैनिक १८ घण्टासम्म लोडसेडिङ भोगेका आमनेपाली जनता फेरि ती दिन सम्झिन चाहँदैनन् ।


यो पनि…
सम्पादकीय : एनआरएनएमाथि बुल्डोजर चलाउन बन्द गर सरकार
एमाले मेलामा खड्गप्रसादले देखाएको चटक
त्यो एक चटक थियो,यो एक नाटक हो
सम्पादकीय : हामी कस्तो न्यायालय चाहन्छौं ?Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँको व्यवसाय राम्रै चल्दै थियो । दुग्ध विकास संस्थान (डिडिसी) को डिलर लिएर काठमाडौँमा दुई वटा डेरी चलाइरहेका थिए उनले

सरुवा रोग विशेषज्ञ डा.शेरबहादुर पुन अहिले एकदमै व्यस्त रहेका छन् । कोरोनाको नयाँ–नयाँ भेरियन्ट देखिएसँगै त्यसको अध्ययन अनुसन्धानमा उनी व्यस्त

कोरोना भाइरस संक्रमणको असर नेपालमा देखिन थालेको छ। हप्ता दिनयता नेपालमा संक्रमितको संख्या डरलाग्दो रूपले उकालो लागेको छ। मंगलबार २२

कोरोना संक्रमण तीव्ररूपमा फैलिरहेको छ । दैनिक १० देखि १२ हजारको हाराहारीमा संक्रमितहरू बढिरहेको समयमा अस्पतालमा भन्दा होम आइसोलेसनमा बस्ने

Suggested