यी ५ घरेलु औषधीले मुटुको समस्याबाट टाढा राख्छमुटु शरीरको अभिन्न अङ्ग हो जसले शरीरभरि रगत प्रवाह गर्छ र हामीलाई ऊर्जा वान राख्छ । हाम्रो हृदयले आफ्नो काम कसरी गर्ने भनेर राम्ररी जान्दछ । तर, के हामीले आफ्नो काम राम्ररी गरिरहेका छौँ ? यो हाम्रो जिम्मेवारी हो कि हामीले आफ्नो हृदयको हेरचाह कसरी राख्छौँ ।

मुटुलाई स्वस्थ राख्न मन र दिमाग दुवै स्वस्थ रहनु अति आवश्यक छ, यद्यपि आजकल हामी सबैले योगा, ध्यान र खानपानमा धेरै ख्याल गर्छौ कि बाहिरको खानेकुरा नखाने, धेरै तेलयुक्त चिज नखाने । यी सबै कुराहरू भए हामीले के खानु हुँदैन तर के खाने र कसरी खाने भन्ने जान्न पनि धेरै महत्त्वपूर्ण छ । स्वास्थ्य मुटुको लागि ५ घरेलु औषधी यस प्रकार छ त:

लसुन
लसुन सबैको घरमा सजिलै पाइन्छ । यो हाम्रो मुटुको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ, जसले हाम्रो शरीरमा राम्रो र खराब कोलेस्ट्रोलको सन्तुलन कायम राख्छ । लसुनको दुई वटा पोटी बिहान खाली पेटमा र बेलुकी पानीसँग खानुहोस् । काँचो लसुन खान नसक्नेहरूले यसलाई भुटेर खान वा पानीसँग लिएर काँचो खाने प्रयास गर्न सक्छन् ।

प्याजको धुलो
प्याजको धुलो हाम्रो मुटुका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । हामी यसलाई हाम्रो खानामा प्रयोग गर्न सक्छौँ । तरकारीमा प्याजको धूलो आधा देखि डेढ चम्चा थपेर खान सकिन्छ । यसलाई हरेक दिन खान सकिन्छ । प्याजको धुलो दैनिक सेवन गर्नाले मुटुका रोगहरू टाढा रहन्छन् ।

मरीच
मरीच हरेक घरमा सजिलै उपलब्ध हुने जडीबुटी हो । यो एक मसला हो जसमा एन्टी अक्सिडेन्ट, एन्टि ब्याक्टेरियल र एन्टि इन्फ्लेमेटरी गुण हुन्छ । यसलाई सुपमा राखेर, सलादमा वा तरकारीमा पनि खान सकिन्छ । दिनभरि विभिन्न चीजहरूमा एक चौथाइ चम्चा लिनुहोस् । मुटुको कुनै रोग छ भने यसबाट राहत पाउन सकिन्छ ।

ओरेगानो
पिज्जा, पास्तामा प्रयोग हुने ओरेगानो मसला मुटुका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । यसले हृदयाघातको जोखिम कम गर्छ । यसलाई हामी सूप, तरकारी, रोटीमा खान सक्छौँ, पीठोमा समेत लिन सक्छौँ । यसले हाम्रो मुटुलाई स्वस्थ बनाउँछ ।

दालचिनी
रुखको बोक्रा जस्तो देखिने यो प्रकृतिले दिएको यस्तो वरदान हो कि यसले हामीलाई धेरै कुरामा मद्दत गर्छ । यसले विशेष गरी मुटु स्वस्थ राख्न काम गर्छ । यसलाई दिनमा दुई पटक सेवन गर्नुपर्छ । बिहान आधा चम्चा पानीसँग, त्यसपछि राति आधा चम्चा पानीसँग । यसबाहेक यसलाई मसला चिया, सलाद, सूप, तरकारी आदिमा हालेर पनि खान सकिन्छ । यसो गर्नाले तपाई र तपाईको परिवार हृदय रोगबाट टाढा रहनुहुनेछ ।

छुटाउनु भयो कि ?
कुन उमेरसमूहका मानिसले कति घन्टा सुत्ने ?

शरीरको तौल घटाउन सेवन गर्नुहोस् यी ८ स्वस्थ खानेकुराLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

यतिखेर देशभर चिसो बढ्न थालेसँगै सामान्यदेखि जटिल स्वास्थ्य समस्या देखिन सक्ने भन्दै चिसोबाट बच्न जनस्वास्थ्यविद्ले सुझाव दिएका छन्। जल तथा

कोरोना भाइरसको तेस्रो लहर ओमिक्रोनको संक्रमण बढिरहेका बेला झापाका स्वास्थ्यकर्मीले १४ बुँदे माग राख्दै प्रधानमन्त्रीलाई शुक्रबार ज्ञापनपत्र बुझाएका छन्। राष्ट्रिय

कोरोना संक्रमण तीव्ररूपमा फैलिरहेको छ । दैनिक १० देखि १२ हजारको हाराहारीमा संक्रमितहरू बढिरहेको समयमा अस्पतालमा भन्दा होम आइसोलेसनमा बस्ने

र्‍याल निस्कनु राम्रो हो किनकि र्‍यालले नै मुखलाई गिलो पार्छ। तर,कतिपय मानिसको चाहिनेभन्दा बढी नै र्‍याल आउँछ। उठेकोभन्दा सुतेका बेलामा

Suggested