कति छ कोरोनाको तौल ?सायदै हामीले नसोचेको कुरा हो, विश्वभरको कोरोना भाइरसलाई एकै स्थानमा जम्मा गर्दा त्यसको तौल कति होला ? इजरायलको विजम्यान इन्स्टीच्यूट अफ साइन्सका वैज्ञानिकले हालै मात्र यो भाइरसको वजनको अनुमान लगाएका छन् । कोरोना भाइरसको यो बेलामा कुनैपनि स्थानमा एकै समयमा १० लाखदेखि १ करोड मानिसलाई संक्रमित बनाएको छ ।

यसैलाई आधार मानेर वैज्ञानिकले सारा विश्वमा फैलिएको कोरोना भाइरसको तौलको गणना गरेका छन् । यस समय सारा विश्वभर रहेको कोरोना भाइरसको कुल वजन ०.१ देखि लिएर १० किलोग्रामसम्म हुनसक्ने वैज्ञानिकको अनुमान छ । यो अनुमान संक्रमितको संख्याको आधारमा गरिएको हो । शोधकर्ता रोन मिलो भन्छन्, कम वजनको अर्थ, कम खतरनाक छ भन्ने होइन, यो बेला १७ करोड भन्दा धेरै मानिस संक्रमित छन् भने ३७ लाख मानिसको ज्यान गएको छ । यो रिसर्च प्रीसीडिंग्स अफ दी नेशनल एकेडेमी अफ साइन्सेसमा प्रकाशित छ ।

यसरी भयो गणना

प्रोफेसर मिलोका अनुसार बाँदरमा कोभिड १९ भाइरस संक्रमणको दर निकालियो । जब त्यसमा संक्रमणको अत्याधिक असर देखियो, रोनको टीमले बाँदरको फोक्सो, टन्सिल र पाचन प्रणालीमा भाइरसको मात्रा नापियो । त्यसपछि भाइरसको कणलाई प्रतिग्रामको हिसावमा गणना गरे । त्यसपछि मानिसमा यसको तुलना गरियो ।

एक व्यक्तिमा कति भाइरस हुन्छ ?

भाइरसका कणको संख्यालाई आपसमा मिलाएर एक संक्रमित व्यक्तिमा एक माइक्रोग्रामदेखि लिएर १० माइक्रोग्रामसम्म भाइरसका कण हुन्छन् ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

भारतलाई आस्थाको देश पनि मानिन्छ । जहाँ हरेक धर्मका मानिसहरू बस्छन् । त्यहाँ अनगिन्ती मन्दिर र मस्जिदहरू छन्। त्यी मध्ये

संसारमा लाखौँ रहस्यहरू छन्, जसको बारेमा आजसम्म मानिसले थाहा पाउन सकेका छैनन्। शताब्दीयौंदेखि मानिसले यी रहस्यहरूबारे जान्न खोज्दै आएका छन्,

संसारभरि अनगिन्ती रहस्यमय ठाउँहरू छन्, जसको बारेमा सबैलाई थाहा छैन। आज हामी तपाईँलाई संसारका केही यस्ता ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका

संसारमा घुम्न मन नलाग्ने मान्छे कमै होलान् । मानिसहरू पृथ्वीको हरेक ठाउँ घुम्न चाहन्छन् । सुन्दर समुद्र तटहरू, प्रेतवाधित ठाउँहरू