English

सरुवा रोगबाट बच्न बिहान उठ्ने बित्तिकै यसो गर्नुहोस्वर्षा याममा वायुमण्डलको आर्द्र अवस्था धेरै प्रकारका भाइरस र ब्याक्टेरियाहरूको वृद्धिको लागि सबैभन्दा अनुकूल हुन सक्छ । यही कारण यो मौसममा संक्रामक रोगको जोखिम निकै बढ्छ । सरुवा रोगबाट बच्न शरीरको रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउने उपायमा ध्यान दिन आवश्यक रहेको चिकित्सकहरू बताउँछन् । प्रतिरक्षा बलियो बनाउने एक निरन्तर प्रक्रिया हो जसको लागि तपाईँले निरन्तर प्रयासहरू गर्न आवश्यक छ ।

स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, दिनको सुरुवात गर्ने केही उपायहरूले तपाईँलाई धेरै गम्भीर रोगहरूको जोखिमबाट बचाउन मात्र नभई रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन पनि मद्दत गर्न सक्छ । मनतातो पानी पिउनु एक धेरै प्रभावकारी उपाय मानिन्छ ।

बिहान मनतातो पानी पिउनुका फाइदाहरू

वर्षाको दिनमा फ्लुको संक्रमण सामान्य हुन्छ, यस्तो अवस्थामा दैनिक मनतातो पानी पिउनाले श्वासप्रश्वासको संक्रमणबाट बच्न सकिन्छ । मनतातो पानी पिउनु तौल घटाउनका साथै सामान्य रुघाखोकी र संक्रमण निको पार्न फाइदाजनक रहेको पाइएको छ ।

मनतातो पानी पिउनु शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन पनि फाइदाजनक मानिन्छ । नियमित रूपमा मनतातो पानी पिउनु छाला र पाचन समस्याको उपचारमा पनि लाभदायक पाइन्छ।

नाक बन्द हुने समस्या निको हुन्छ

फ्लु संक्रमणमा नाक बन्द हुने समस्या धेरै सामान्य मानिन्छ, तातो पानी पिउनाले तपाईँलाई विशेष फाइदा दिन सक्छ । यसको हल्का बाफमा गहिरो सास लिएर तातो पानी पिउनाले पनि साइनस बन्द हुने समस्याबाट राहत मिल्छ । २००८ को एक अध्ययन अनुसार, तातो पेयले नाक बग्ने, खोकी, घाँटी दुखाइ र थकानबाट छिटो, दिगो राहत प्रदान गर्दछ।

पाचनमा मद्दत गर्न सक्छ

वर्षा यामको समयमा पाचन सम्बन्धी समस्याको जोखिम पनि निकै बढ्छ, तातो पानी पिउनाले पाचन प्रणालीलाई स्वस्थ राख्छ । जब पानी तपाईँको पेट र आन्द्रा मार्फत सर्छ, यसले शरीरको फोहोरलाई राम्रोसँग बाहिर निकाल्न मद्दत गर्दछ । तातो पानी पिउनाले पाचन प्रणालीलाई सक्रिय बनाउन, मेटाबोलिजम ठिक राख्न र पेटका अन्य समस्याहरू निको पार्न पनि मद्दत गर्छ।

यो पनि…
दाल र भातको सेवनले तौल घटाउन सकिन्छ
उहिले र अहिलेको दरLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

बाढी–पहिरोले देशभरका विभिन्न सडक अवरुद्ध भएका छन् । जसका कारण सामान ढुवानीमा समेत ठूलो असर परेको छ । अविरल वर्षा

नव गायक राज सापकोटा र गायिका समिक्षा अधिकारीको युगल स्वरमा रहेको लोक शैलीको ‘चट्ट रुमालमा’ बोलको म्युजिक भिडियो सार्वजनिक भएको

नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) ले सन्दीप लामिछानेलाई केन्द्रीय सम्झौतामा अनुबन्ध गरेको छ । क्यानको केन्द्रीय कार्यसमितिको बिहीबार बसेको बैठकले सन्दीपलाई

कोलम्बो प्लान को सहकार्यमा राधा पौडेल फाउन्डेशन र दक्षिण गोलार्द्धीय मर्यादित महिनावारी संजाल को सहकार्यमा जुलाई १ बाट श्रीलंकाको राजधानी

Popular
Suggested