सरुवा रोगबाट बच्न बिहान उठ्ने बित्तिकै यसो गर्नुहोस्वर्षा याममा वायुमण्डलको आर्द्र अवस्था धेरै प्रकारका भाइरस र ब्याक्टेरियाहरूको वृद्धिको लागि सबैभन्दा अनुकूल हुन सक्छ । यही कारण यो मौसममा संक्रामक रोगको जोखिम निकै बढ्छ । सरुवा रोगबाट बच्न शरीरको रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउने उपायमा ध्यान दिन आवश्यक रहेको चिकित्सकहरू बताउँछन् । प्रतिरक्षा बलियो बनाउने एक निरन्तर प्रक्रिया हो जसको लागि तपाईँले निरन्तर प्रयासहरू गर्न आवश्यक छ ।

स्वास्थ्य विज्ञहरू भन्छन्, दिनको सुरुवात गर्ने केही उपायहरूले तपाईँलाई धेरै गम्भीर रोगहरूको जोखिमबाट बचाउन मात्र नभई रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन पनि मद्दत गर्न सक्छ । मनतातो पानी पिउनु एक धेरै प्रभावकारी उपाय मानिन्छ ।

बिहान मनतातो पानी पिउनुका फाइदाहरू

वर्षाको दिनमा फ्लुको संक्रमण सामान्य हुन्छ, यस्तो अवस्थामा दैनिक मनतातो पानी पिउनाले श्वासप्रश्वासको संक्रमणबाट बच्न सकिन्छ । मनतातो पानी पिउनु तौल घटाउनका साथै सामान्य रुघाखोकी र संक्रमण निको पार्न फाइदाजनक रहेको पाइएको छ ।

मनतातो पानी पिउनु शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन पनि फाइदाजनक मानिन्छ । नियमित रूपमा मनतातो पानी पिउनु छाला र पाचन समस्याको उपचारमा पनि लाभदायक पाइन्छ।

नाक बन्द हुने समस्या निको हुन्छ

फ्लु संक्रमणमा नाक बन्द हुने समस्या धेरै सामान्य मानिन्छ, तातो पानी पिउनाले तपाईँलाई विशेष फाइदा दिन सक्छ । यसको हल्का बाफमा गहिरो सास लिएर तातो पानी पिउनाले पनि साइनस बन्द हुने समस्याबाट राहत मिल्छ । २००८ को एक अध्ययन अनुसार, तातो पेयले नाक बग्ने, खोकी, घाँटी दुखाइ र थकानबाट छिटो, दिगो राहत प्रदान गर्दछ।

पाचनमा मद्दत गर्न सक्छ

वर्षा यामको समयमा पाचन सम्बन्धी समस्याको जोखिम पनि निकै बढ्छ, तातो पानी पिउनाले पाचन प्रणालीलाई स्वस्थ राख्छ । जब पानी तपाईँको पेट र आन्द्रा मार्फत सर्छ, यसले शरीरको फोहोरलाई राम्रोसँग बाहिर निकाल्न मद्दत गर्दछ । तातो पानी पिउनाले पाचन प्रणालीलाई सक्रिय बनाउन, मेटाबोलिजम ठिक राख्न र पेटका अन्य समस्याहरू निको पार्न पनि मद्दत गर्छ।

यो पनि…
दाल र भातको सेवनले तौल घटाउन सकिन्छ
उहिले र अहिलेको दरLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही