नेपालले नचिनेको ‘चुम भ्याली’ (फोटो फिचर)वरिपरि मोटी झैँ टल्किएका सेताम्मे हिमाल बीचमा थपक्क बसेको चुम भ्याली ! यसो हेर्दा लाग्छ, धर्तीको स्वर्ग भनेकै यही हो । बाहिरका आगन्तुक मात्रै होइन, उत्तरी गोर्खामै जन्मे हुर्केको मानिसलाई पनि जति पटक चुम भ्याली पुग्यो, त्यति नै आनन्द महसुस हुन्छ ।

प्राकृतिक सौन्दर्यलाई शब्दमा बयान गर्न नसकिने चुम भ्याली सांस्कृतिक रूपले पनि उत्तिकै धनी क्षेत्र हो । बुद्ध धर्मावलम्बीको बाक्लो बसोबास भएको चुम भ्यालीको महत्त्वपूर्ण सांस्कृतिक विशेषता भनेको चुम उपत्यकाभरि कुनै पनि खालको हिंसा हुँदैन, अर्थात् काटमार हुँदैन । माथिल्लो चुमको छेकम्पार क्षेत्रलाई विसं १९७७ देखि अहिंसा क्षेत्र बनाइएको थियो। त्यसैगरि तल्लो चुम अर्थात् चुमचेतलाई भने विसं २०६९ देखि अहिंसा क्षेत्र घोषणा गरिएको थियो।

मनासलु हिमालको उज्यालोमा मुस्कुराइरहेको उत्तरी गोरखामा दुइटा भ्याली छन्–चुम र नुब्री। दुवै भ्याली हिमाली सौन्दर्य र भोटे संस्कृतिको जीवन्त सङ्ग्रहालय हुन्। चुमनुब्री गाउँपालिका–६ चुम्चेत र ७ छेकम्पार दुई वडालाई एकमुस्टमा चुम उपत्यका भनिन्छ । बुढिगण्डकी–स्यार खोलाद्वारा निर्मित चुम उपत्यका बौद्ध गुरु मिलारेपालेसमेत आई ध्यान गरेको र आजसम्म पनि बौद्ध धर्मको आस्था र उपसनाको कर्म थलोको रूपमा रही आएको छ ।

नेपालमा कम प्रचार पाएको तर विश्वका पर्यटक माझ धेरै प्रचार भएको पर्यटकीय क्षेत्र हो ‘चुम भ्याली’ । चुम भ्यालीबाट कुल्हा पासाङ, गणेश र शृङ्गी हिमाललाई आँखै अगाडि नियाल्न सकिन्छ । ढुङ्गाले बनेका कलात्मक घर, आकर्षक गुम्बा, चारैतिर रहेका माने र छोर्तेन अनि प्रकृतिले सिँगारिएको हिमाली काख, हिमालजस्तै सङ्लो र अति मिलनसार त्यहाँका स्थानीय ।

यही क्षेत्रमा विश्वकै सबैभन्दा पुरानो डेफु डोल्मा भिक्षुणी (आनी) गुम्बा रहेको छ । यो करिब ८२० वर्षअघि स्थापना भएको बताइन्छ । त्यसबाहेक रचिने गुम्बा, चुले स्तूप र यस क्षेत्रको आस्थाको केन्द्र मानिने प्रसिद्ध मु गुम्बाको पनि अवलोकन गर्न सकिन्छ। तीन हजार ७०० मिटर उचाइमा रहेको गुम्बाबाट चारै तिरको रमणीय दृश्य अवलोकन गर्न सकिन्छ। मु गुम्बा हुँदै अझै एक दिन उत्तरतर्फ हिँड्ने हो भने नेपाल–तिब्बतको सिमानामा पुगिन्छ। तर, गुम्बा भन्दा माथि कुनै मानव बसोबास नभएकाले पर्यटकहरू म गुम्बाबाटै फर्कने गर्छन्। मु गुम्बा नजिकै रहेका रिक्याङ, ढेफुडोमा गुम्बाहरूको अवलोकन गर्दै फर्कन सकिन्छ ।

चुम भ्याली गोरखा जिल्ला सदरमुकामदेखि उत्तर ५० कोष टाढा रहेको छ । चुम भ्याली भ्रमणको लागि करिब दुई हप्ताको समय छुट्टाउनु पर्दछ । काठमाडौँबाट धादिङबेँसी हुँदै धादिङ र गोर्खाको सीमावर्ती बजार आरुघाटसम्म नियमित बस पाइन्छ। त्यहाँबाट लोकल बस तथा जिपमा आरखेत हुँदै सोती पुग्न एकदेखि डेढ घण्टा लाग्छ, प्राय पर्यटक पहिलो रात सोती खोलामा नै बस्छन् । सोती खोलाछेउमा केही होटेल तथा लजका साथै क्याम्पिङ साइटहरू पनि छन्।

दोस्रो दिन बुढी गण्डकीको किनारै किनार खोर्ला बेसी पुगिन्छ । तेस्रो दिन खोर्ला बेसीबाट एक घण्टा हिँडेपछि तातोपानी पुगिन्छ। त्यसपछि बुढी गण्डकी माथि बनेको झोलुङ्गे पुल पार गर्दै जगत पुगिन्छ । चौथो दिन लजगतबाट फिलिम हुँदै एक्लेभट्टी या लोक्पामा गएर बास बस्नुपर्छ। पाँचौँ दिन एक्लेभट्टीबाट एक घण्टा अगाडि बढेपछि बाटो दुईतिर छुटिन्छ। उत्तर पश्चिमतर्फ बुढी गण्डकी पछ्याउँदै जाने हो भने मनासलु सर्किट अर्थात् सामागाउँ, साम्दो हुँदै लार्के पुगिन्छ । चुम उपत्यका जानको लागि सियार खोलाको किनारै किनार उत्तरतर्फ अगाडि बढ्नुपर्छ । यहीबाट चुम भ्याली सुरु हुन्छ ।

यो पनि…
मनमोहक नारच्याङ झरना (भिडियो पनि)
मनै लोभ्याउने बराह ताल (भिडियो पनि)...
Заказать алкоголь с доставкой на дом

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург

...
Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword% Заказать алкоголь с доставкой на дом

...
Free Cam Girls

Get Started for Free enjoy the best couple live show Interactive Shows

...
Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно

Nice answer back in return of this question with solid arguments and explaining all regarding that. Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш

...
Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург

Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their sites. Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно

...
Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа

Wonderful goods from you, man. I've bear in mind your stuff prior to and you're simply too magnificent. I really like what you've got here, really like what you're stating and the best way in which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website. Доставка алкоголя на дом Екатеринбург

...
infoda4nik.ru

Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks infoda4nik.ru

...
infoda4nik.ru

Appreciation to my father who informed me about this website, this website is truly awesome. infoda4nik.ru

...
гостиничные чеки москва

Simply want to say your article is as surprising. The clearness on your post is simply excellent and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work. сделать чеки на гостиницу в москве

...
indexation site

Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much! link indexing page

...
ogorodkino.ru

Yes! Finally something about %keyword1%. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Good day! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon. ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your site is wonderful, let alonesmartly as the content! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

you are really a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task in this topic! ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

Very quickly this site will be famous among all blogging viewers, due to it's good posts ogorodkino.ru

...
ogorodkino.ru

This is a topic that is close to my heart... Cheers! Where are your contact details though? ogorodkino.ru

...
где можно заказать гостиничные чеки в москве

Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site. чеки на гостиницу в москве

...
ogorodkino.ru

Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something back and help others like you helped me. ogorodkino.ru

...
чеки на гостиницу в москве

Hi, just wanted to mention, I liked this article. It was inspiring. Keep on posting! документы на гостиницу в москве

...
sadovoe-tut.ru

Wow, amazing blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your site is fantastic, let alonewell as the content! sadovoe-tut.ru

...
чеки на гостиницу

Hi to all, the contents present at this site are really remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows. чеки гостиницы с подтверждением

...
sadovoe-tut.ru

I am extremely inspired together with your writing skills and alsowell as with the format in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like this one these days.. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann't believe just how so much time I had spent for this information! Thank you! sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also really good. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

What's up, this weekend is nice in favor of me, since this occasion i am reading this great informative article here at my house. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

I'm gone to tell my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to get updated from latest information. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Can I simply say what a relief to discover someone who actually knows what they're talking about on the net. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of the story. It's surprising you aren't more popular because you surely have the gift. sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Thanks designed for sharing such a good idea, piece of writing is pleasant, thats why i have read it completely sadovoe-tut.ru

...
sadovoe-tut.ru

Since the admin of this web site is working, no hesitation very rapidly it will be well-known, due to its quality contents. sadovoe-tut.ru

...
agrosadovnik.ru

Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =) agrosadovnik.ru

...
sadovoe-tut.ru

What's up to all, it's in fact a nice for me to go to see this website, it contains important Information. sadovoe-tut.ru

...
чистка дивана на дому цена борисов

Fine way of explaining, and good post to take information concerning my presentation subject, which i am going to deliver in college. чистка диванов в борисове

...
химчистка мебели борисов

Hi there, I do think your site might be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog! химчистка матраса смолевичи

...
химчистка диана цены на услуги борисов

Good day very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out numerous useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . химчистка мягкой мебели в жодино

...
химчистка дивана на дому в смолевичах

Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I'm gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Many other folks shall be benefited from your writing. Cheers! чистка диванов в борисове

...
химчистка матраса жодино

I used to be recommended this website by means of my cousin. I am not sure whether this submit is written by way of him as no one else realize such precise approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you! чистка диванов в смолевичах

...
химчистка дивана смолевичи

Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! химчистка мягкой мебели в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

Hi there! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way! химчистка мебели жодино

...
чистка подушек в смолевичах

Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail. чистка подушек борисов

...
химчистка дивана на дому жодино

I always used to read article in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web. химчистка дивана на дому смолевичи

...
химчистка дивана в борисове

Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested. химчистка дивана на дому в смолевичах

...
химчистка диана цены на услуги смолевичи

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks! химчистка матраса жодино

...
чистка дивана на дому цена в жодино

Hello there, I think your site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website! химчистка дивана на дому в борисове

...
чистка подушек в борисове

Helpful info. Fortunate me I found your web site by accident, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it. чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
химчистка мягкой мебели борисов

I will right away seize your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may subscribe. Thanks. чистка подушек в смолевичах

...
химчистка дивана борисов

What's up, after reading this remarkable post i am also glad to share my experience here with friends. чистка дивана на дому цена в смолевичах

...
bezogoroda.ru

Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing! bezogoroda.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,

सैनिक श्रीमती संघद्वारा शुक्रवार साँझ फरक क्षमता भएका बालबालिकाको सहयोगार्थ आर्मी अफिसर्स क्लब काठमाडौंमा एक बिशेष कार्यक्रम ‘वरदान सुर–सन्ध्या’को आयोजना

‘झट्ट हेर्दा न्याउरी मुसाजस्तै देखिने पानीमा बस्ने दुर्लभ प्राणी ‘ओत’ पहिले–पहिले चितवनमा पनि थियो भन्ने कुरा अङ्कलहरूबाट सुनेको थिए, योपटक

भदौ २६ गतेका लागि तय भएको बीपी साहित्य महोत्सवको स्थगित कार्यक्रम बुधबार भएको छ । ११०औँ बीपी जयन्तीका अवसरमा यही