English

दूधसँग नखानुहोस् यी चिजहामी प्रायः दुई भन्दा बढी खानेकुराको संयोजन खान्छन्। प्रायः स्वाद बढाउनको लागि यसो गर्छौँ, तर खराब खाना संयोजनले स्वास्थ्यलाई हानि पुर्याउन सक्छ। प्रायः हामी दूधलाई अन्य खानेकुरासँग मिसाएर पिउने गर्छौँ। दूध हाम्रो दैनिक दिनचर्यामा सबैभन्दा सामान्य र महत्त्वपूर्ण पेये पदार्थहरू मध्ये एक हो। दूध आफैँमा खानेकुरा हो र केही खानेकुरामा मिसाउनु हुँदैन । दूधमा केही खानेकुरा मिसाउनु हुँदैन । जान्नुहोस् ती ५ खानेकुरा जसमा दूध पिउनु हुँदैन ।

अम्लीय वस्तु र दूध

विज्ञहरूका अनुसार दूधमा सिट्रस वा अम्लीय वस्तु मिसाउनु हुँदैन । एक रिपोर्टका अनुसार भिटामिन सी युक्त फलफूललाई ​​दूधमा मिसाएर खानु हुँदैन । दूध पचाउन धेरै समय लाग्छ र दूध र कागती वा कुनै सिट्रस फलफूल सँगै खाँदा दूध दही हुन्छ। यसले ग्यास र कब्जियत निम्त्याउन सक्छ। केही मानिसहरू ल्याकटोज असहिष्णु पनि हुन्छन्, जसको मतलब तिनीहरू दूधमा ल्याकटोज पचाउन सक्दैनन्।

केरा र दूध

दूध र केराको मिश्रण भारी हुने र पचाउन धेरै समय लाग्छ । खाना पचिरहेको बेला, तपाईँ थकित महसुस गर्नुहुनेछ। केरा मिल्कशेक पिउन रुचाउनुहुन्छ भने, पाचन प्रवर्द्धन गर्न यसमा एक चुटकी दालचिनी वा जाइफलको पाउडर मिसाउनुहोस्।

मूला र दूध

मूलामा सामान्यतया कुनै ठूलो साइड इफेक्ट हुँदैन। तर, खाना भन्दा पहिले यसको सेवन नगर्न सल्लाह दिइन्छ किनकि यसले यसको तातो प्रकृतिको कारणले पेट जलाउन सक्छ। आयुर्वेदका अनुसार मूला खाएपछि दूध पिउनु हुँदैन ।

माछा र दूध

दूधले चिसो प्रभाव पार्छ भने अर्कोतर्फ माछाले तापक्रम प्रभाव पार्छ। यो संयोजनले एक असन्तुलन सिर्जना गर्दछ जसले शरीरमा रासायनिक परिवर्तनहरू निम्त्याउन सक्छ। माछा र कुनै पनि प्रकारको मासु दूधको साथ कहिल्यै खानु हुँदैन, किनकि यसले पाचन समस्या र भारी हुन सक्छ।

दूध र दही

दूधसँगै दही पनि खानु हुँदैन । आयुर्वेदका अनुसार कुनै पनि किण्वित उत्पादनलाई दूधमा मिसाउनु हुँदैन किनभने यसले शरीरको च्यानल र स्रोतहरू बन्द गर्न सक्छ। यसबाहेक आयुर्वेदका अनुसार दूध र दही दुवै एकसाथ खाँदा कफ बढ्छ र पाचन क्रियामा पनि असर पर्छ ।

यो पनि…
यदि सुत्नुअघि दूध पिउनुहुन्छ भने होसियार हुनुहोस्
उल्टो हिँड्दा हुने फाइदाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

लगभग ६ दशकदेखि बालअधिकारको लागि ‘राष्ट्रिय बाल दिवस’ मनाइदै आए पनि बालबालिकाहरुको अवस्थामा कुनै सुधार देखिएको छैन । यस क्षेत्रमा

सहरका स्थानीय रैथाने चिनियाँ नयाँ वर्षको उमंगमा उर्लिरहेका बेला गत आइतबार हङकङेली नेपालीहरूको लामै लर्को भने युङ लङ थिएटरतर्फ सोझिएको

वि विल राइज फाउन्डेसनका संस्थापक अध्यक्ष एवं तेक्वान्दो ग्रान्ड मास्टर तुलसीकुमार गुरुङले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय म्याराथनका लागि नगद ५ लाख सहयोग

काठमाडौंका धीरज बस्नेत र आर्थिक बस्नेत पुरुष समलिङ्गी जोडी हुन् । उनीहरूले ६ महिनाअघि विवाह गरे । करिब डेढ वर्षको