दूधसँग नखानुहोस् यी चिजहामी प्रायः दुई भन्दा बढी खानेकुराको संयोजन खान्छन्। प्रायः स्वाद बढाउनको लागि यसो गर्छौँ, तर खराब खाना संयोजनले स्वास्थ्यलाई हानि पुर्याउन सक्छ। प्रायः हामी दूधलाई अन्य खानेकुरासँग मिसाएर पिउने गर्छौँ। दूध हाम्रो दैनिक दिनचर्यामा सबैभन्दा सामान्य र महत्त्वपूर्ण पेये पदार्थहरू मध्ये एक हो। दूध आफैँमा खानेकुरा हो र केही खानेकुरामा मिसाउनु हुँदैन । दूधमा केही खानेकुरा मिसाउनु हुँदैन । जान्नुहोस् ती ५ खानेकुरा जसमा दूध पिउनु हुँदैन ।

अम्लीय वस्तु र दूध

विज्ञहरूका अनुसार दूधमा सिट्रस वा अम्लीय वस्तु मिसाउनु हुँदैन । एक रिपोर्टका अनुसार भिटामिन सी युक्त फलफूललाई ​​दूधमा मिसाएर खानु हुँदैन । दूध पचाउन धेरै समय लाग्छ र दूध र कागती वा कुनै सिट्रस फलफूल सँगै खाँदा दूध दही हुन्छ। यसले ग्यास र कब्जियत निम्त्याउन सक्छ। केही मानिसहरू ल्याकटोज असहिष्णु पनि हुन्छन्, जसको मतलब तिनीहरू दूधमा ल्याकटोज पचाउन सक्दैनन्।

केरा र दूध

दूध र केराको मिश्रण भारी हुने र पचाउन धेरै समय लाग्छ । खाना पचिरहेको बेला, तपाईँ थकित महसुस गर्नुहुनेछ। केरा मिल्कशेक पिउन रुचाउनुहुन्छ भने, पाचन प्रवर्द्धन गर्न यसमा एक चुटकी दालचिनी वा जाइफलको पाउडर मिसाउनुहोस्।

मूला र दूध

मूलामा सामान्यतया कुनै ठूलो साइड इफेक्ट हुँदैन। तर, खाना भन्दा पहिले यसको सेवन नगर्न सल्लाह दिइन्छ किनकि यसले यसको तातो प्रकृतिको कारणले पेट जलाउन सक्छ। आयुर्वेदका अनुसार मूला खाएपछि दूध पिउनु हुँदैन ।

माछा र दूध

दूधले चिसो प्रभाव पार्छ भने अर्कोतर्फ माछाले तापक्रम प्रभाव पार्छ। यो संयोजनले एक असन्तुलन सिर्जना गर्दछ जसले शरीरमा रासायनिक परिवर्तनहरू निम्त्याउन सक्छ। माछा र कुनै पनि प्रकारको मासु दूधको साथ कहिल्यै खानु हुँदैन, किनकि यसले पाचन समस्या र भारी हुन सक्छ।

दूध र दही

दूधसँगै दही पनि खानु हुँदैन । आयुर्वेदका अनुसार कुनै पनि किण्वित उत्पादनलाई दूधमा मिसाउनु हुँदैन किनभने यसले शरीरको च्यानल र स्रोतहरू बन्द गर्न सक्छ। यसबाहेक आयुर्वेदका अनुसार दूध र दही दुवै एकसाथ खाँदा कफ बढ्छ र पाचन क्रियामा पनि असर पर्छ ।

यो पनि…
यदि सुत्नुअघि दूध पिउनुहुन्छ भने होसियार हुनुहोस्
उल्टो हिँड्दा हुने फाइदाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

आजको व्यस्त जीवनशैलीमा मानिसलाई तनाव र डिप्रेसन हुनु सामान्य कुरा हो । साथै तनावका कारण निद्रा नलाग्ने समस्या पनि हुन्छ

होण्डाले आफ्नो डिलर नेटवर्कमा कार्यरत टेक्निसियनको सीप र दक्षता अभिवृद्धि गर्ने उद्देश्यले ‘होण्डा टेक्निसियन स्किल कन्टेस्ट २०२३’ सम्पन्न गरेको छ

संसारमा पूरा दिन २४ घण्टाको हुन्छ, जसमा दिनको १२ घण्टा र रातको त्यति नै घण्टा हुन्छ। दिनको पछि रात र

गर्मी मौसम नजिकिँदै गर्दा छाला सम्बन्धी समस्या पनि मानिसमा देखा पर्न थालेको छ । वास्तवमा, हामी सबैले जाडोमा चर्को घामबाट