यस मरुभूमिमा पाइन्छन् रहस्यमय पाइलाको छापसंसारमा यस्ता धेरै ठाउँ र रहस्य छन्, जसको बारेमा आजसम्म मानिस र वैज्ञानिकले पनि थाहा पाउन सकेका छैनन् । आज हामी तपाईँलाई मरुभूमिमा रहेको एउटा यस्तो रहस्यको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । वास्तवमा, हामी अफ्रिकाको नामिब मरुभूमिमा अवस्थित लाखौँ गोलाकार खुट्टा जस्तो आकृतिहरूको बारेमा कुरा गर्दैछौं। यी आकृतिहरूको बारेमा भनिन्छ कि यी भगवानको पाइलाको छाप हुन्।

नामिब मरुभूमि पृथ्वीको सबैभन्दा सुख्खा ठाउँहरू मध्ये एक हो

वास्तवमा, दक्षिण– पश्चिम अफ्रिकाको एट्लान्टिक तटमा रहेको नामिब मरुभूमि पृथ्वीको सबैभन्दा सुख्खा ठाउँहरू मध्ये एक हो। जसको स्थानीय नामा भाषामा अर्थ केही नभएको ठाउँ हो । यो मरुभूमि मङ्गल ग्रह जस्तै देखिन्छ। जहाँ ८१ हजार वर्ग किलोमिटरमा फैलिएको बालुवाका टिब्बा, अग्ला पहाड र ग्राभेल मैदान छन् ।

यो मरुभूमि ५.५० मिलियन वर्ष पुरानो हो

भनिन्छ यो मरुभूमि पाँच करोड ५० लाख वर्ष पुरानो छ, जुन विश्वको सबैभन्दा पुरानो मरुभूमि हो । र सहारा मरुभूमि २० देखि ७० मिलियन वर्ष पहिलेको हो। यहाँ गर्मीमा तापमान ४५ डिग्री सेल्सियस पुग्छ र रातहरू यति चिसो हुन्छन् कि हिउँ जम्छ। यो ठाउँ बस्न लायक छैन। तर यहाँ धेरै प्रजातिहरूले आफ्नो घर बनाएका छन्।

यो मरुभूमि दक्षिणी अंगोलाबाट नामिबिया हुँदै दक्षिण अफ्रिकाको उत्तरी भागसम्म २,००० किलोमिटर टाढा फैलिएको छ। नामिबियाको लामो एट्लान्टिक तटमा समुद्र भेट्छ। यस्तो देखिन्छ कि बालुवाको अन्तहीन समुद्र पूर्वमा फैलिएको छ, जसले दक्षिण अफ्रिका भित्र १६० किलोमिटर ठूलो ढलानमा पुर्याउँछ।

वर्षमा २ मिलिमिटर मात्रै वर्षा हुन्छ

यस मरुभूमिको सबैभन्दा सुख्खा भागमा वर्षमा औसत दुई मिलिमिटर मात्र वर्षा हुन्छ। र कहिलेकाहीँ धेरै वर्षसम्म पानी पर्दैन। तैपनि, ओरिक्स, स्प्रिंगबोक, चित्ता, हाइना, सुतुरमुर्ग र जेब्राले यहाँको कठोर परिस्थितिलाई अनुकूल बनाएका छन्। अस्ट्रिजले पानीको कमी कम गर्न आफ्नो शरीरको तापक्रम बढाउँछ। हार्टमानको माउन्टेन जेब्राहरू दक्ष पर्वतारोहीहरू हुन् जसले मरुभूमिको असभ्य भूभागमा अनुकूलन गरेका छन्। ओरिक्स पानी नपिई हप्तासम्म बाँच्न सक्छ, बिरुवाको जरा र ट्युबर मात्र खान्छ।

यहाँको सबैभन्दा अचम्मलाग्दो ठूलो पजल भनेको परियोंको सर्कल भनिने ल्यान्डफार्म हो। कुनै विशेष प्रजातिको घाँसले घेरिएको गोलाकार घेराहरूमा कुनै बिरुवाहरू छैनन्। नामिब मरुभूमिमा त्यस्ता लाखौँ सर्कलहरू छन् जसले दशकौँदेखि विशेषज्ञहरूलाई अलमल्ल पारेको छ। आकाशबाट यी सर्कलहरू हेर्नु राम्रो हुन्छ। यी सर्कलहरू नामिबको अन्तहीन मरुभूमिमा जताततै देखिन्छन्, जुन कहिलेकाहीँ बिफरको दाग जस्तो देखिन्छ।

यो पनि
वैज्ञानिकले पत्ता लगाए यस्तो रहस्य
जहाँ ४० मिनेट मात्रै रात पर्छ...
यो हो संसारको सबैभन्दा अचम्मको मन्दिर - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] रहस्यको कमी छैन। प्राय रहस्यहरू मन्दिरहरूमा अवस्थित छन्। आज हामी […]

...
Valentin Mehaffey

How to make money online for beginners: A step-by-step guide Making money online can be a daunting task for someone who is new to the online world. In this post, we are going to take you through a step-by-step guide on how to make money online for beginners. We will teach you how to create a profitable online business and how to get started. From setting up your online business, to marketing and advertising, to taking advantage of online opportunities, we will cover it all. We will also give you tips on how to make money online, as well as how to protect your business from scams and online predators. By following our step-by-step guide, you will be on your way to making money online for beginners. So what are you waiting for? Start reading today to learn how to make money online for beginners! More info ====>https://bit.ly/wealth-dna-code-free-download 1. What do you need to make money online In order to make money online, you'll first need to have some things. This includes a computer, an internet connection, and a working email account. Once you have these things, you'll need to start looking for ways to make money. Some ways to make money online include: 1. Creating and selling products online 2. Writing articles for sites like EzineArticles.com 3. Taking online surveys 4. Doing research for companies and then promoting their products or services 5. Becoming a virtual assistant 6. Doing market research 7. Selling products on eBay 8. Creating and selling DIY products 9. Selling services 10. Selling products on Amazon 11. Being a affiliate marketer 12. Doing paid search 13. Being a social media manager 14. Doing paid traffic generation 2. How to find online jobs There are many ways to make money online, and the best way to find out is to simply start exploring. You can find online jobs by searching for job postings on websites like Indeed, or using job search engines like Google. When you find a job that interests you, be sure to research the company and look for reviews before applying. It's also a good idea to research the hours you would be working, the pay rate, and the company's policy on overtime. Once you have applied and been accepted, start preparing your work materials and be ready to start work at the start of the week. More info ====>https://bit.ly/wealth-dna-code-free-download 3. How to start your own online business There are so many ways to make money online these days, and the options are growing by the day. If you're new to the world of online entrepreneurship, then this guide is for you. In this post, we'll go through the different steps you need to take to get started. First, you'll need to come up with a business idea that you're passionate about. This is important, as you'll want to be invested in your business and see it through to the end. Once you've decided on a business idea, you'll need to find the right platform. There are lots of different options available, so it's important to research which one is best for your business. Once you've decided on a platform, you'll need to create a website. This is where you'll put all of your information about your business and the products you offer. You'll also need to create an online presence, which means setting up a social media profile and a website. Once your website is up and running, it's time to start marketing your business. There are a number of different ways to do this, and it really depends on your budget and what you think will work best for your business. In the end, it's important to remember that it takes time and effort to start and run a successful online business, but with a bit of patience and hard work, you can achieve your goals. 4. How to market your online business Marketing your online business can be a daunting task, but with the right approach it can be easy to make money. Here are some tips to get you started: 1. Create a strong brand identity. Your brand is everything, and it's important that you create a strong identity for your business. Make sure your branding is consistent across all your online channels, from your website to your social media profiles. This will help you build trust and credibility with your customers. 2. Create compelling content. You need to create great content to get people to visit your website and stay there. Make sure your content is high quality and engaging, and make sure it's updated regularly. 3. Offer valuable products and services. Offer valuable products and services that your customers will want and need. This will help you stand out from the competition and attract more customers. 4. Use marketing tools to reach your target audience. There are a number of different marketing tools available to you, such as social media, email marketing, and Google AdWords. use these tools to reach your target audience and generate leads for your business. 5. Offer discounts and promotions. Offer discounts and promotions to your customers to help them stick around and make more purchases. This will also encourage them to tell their friends and family about your business. 6. Go above and beyond for your customers. Do whatever it takes to make your customers happy. If they're happy, they'll tell their friends and they might even refer you business. That's how you build a strong and profitable online business. 5. How to get more traffic to your online business Getting more traffic to your online business can be a daunting task, especially if you're just starting out. However, it's not impossible and there are plenty of ways to achieve it. The first and most important step is to create a great website. A well-designed and functional website will help you attract more visitors from search engines and social media. You also need to make sure your website is optimized for search engines, including keywords in your titles, descriptions, and in the URL. Another way to get more traffic to your website is to create an online presence on social media. There are many free and paid tools available to help you get started, including Twitter, Google+, and LinkedIn. You can also create a blog and post content that is relevant to your industry and target your audience. This will help you build a following of interested customers and potential leads. 6. How to make money from your online business Now that you know what you want to do and have a basic understanding of the process, it's time to start making money. The easiest way to start is by selling products. Whether you're selling digital products, services, or even physical products, the process is the same. The first thing you need to do is create a listing for your product. This will include the title, a brief description, prices, shipping information, and a photo. Once you have your listing up, you'll need to start attracting buyers. The best way to do this is by setting up a sales page. This will include all of the information buyers need to make an informed purchase, such as the benefits of the product, shipping information, and a video tutorial. Once you have a sales page set up, it's time to start marketing your product. The best way to do this is by using paid advertising. This will include ads on popular websites, such as Google, Facebook, and Amazon. You can also reach out to bloggers and influencers and offer them a giveaway in exchange for a review. Keep in mind that it takes a bit of work to start making money, but with a bit of effort, you can start building a successful online business. 7. How to scale your online business Running an online business can be a very rewarding experience. However, it's not without its challenges. In this article, we'll outline some tips on how to help you scale and grow your business. One of the most important things to do when starting out is to build a strong foundation. This means setting up a good website, creating strong branding, and creating a marketing strategy that will help you attract new customers. Once you have a strong foundation, you need to be able to scale your business. This means growing your customer base organically and through acquisition. You can do this by growing your social media following, increasing the number of website visitors, and targeting new customers through ads and other marketing channels. If you're able to scale your business, you'll be on your way to a successful online business. 8. How to keep your online business running smoothly Starting an online business can be a lot of work, but it's definitely worth it if you can make a decent income from it. Here are a few tips to make sure your online business runs smoothly: 1. Set up a good business structure. This will help you keep track of your finances, deal with taxes, and protect your business from lawsuits. 2. Hire a good web developer. A good web developer can help you create a great website and make sure your website is mobile-friendly. 3. Set up a good marketing system. This will help you promote your website and attract people to your business. 4. Make sure you have a good financial plan. This will help you manage your business and keep it running smoothly. 5. Be patient. It may take a while for your business to take off, but it's definitely worth it in the end. 9. How to retire from your online business If you're looking to make money online, you might be wondering how long it will take you to retire. In this guide, we'll show you how to make money online for as long as you want. There are a few things you need to do to make this happen. You'll need to set up your business correctly, find the right products to sell, and make sure you're selling to the right customers. You also need to keep track of your finances and make sure you're making enough money to cover your costs and live comfortably. In this guide, we'll show you how to make money online for as long as you want. We'll also show you how to reduce your costs and make more money. So, if you're looking to make money from the comfort of your own home, then this is the guide for you. 10. How to make money online for beginners: The final summary If you've been thinking about making money online, then this is the guide for you. In this post, I'll outline everything you need to know in order to get started. First and foremost, you'll need a computer and internet access. Next, you'll need some software to get you started. You can download a free program like Google Adsense or Amazon Associates. These programs will help you make money by displaying ads on your website. You'll also need a domain name and hosting. A domain name is the website address, such as www.mydomain.com. The domain name is what people will type in to find your website. You'll need to find a hosting company that will offer you a free domain name and hosting account. The last thing you'll need is money. You can earn money by selling products online or by doing online surveys. You can also make money by doing job postings and taking online surveys. There are many ways to make money online, so start searching for them and find the one that's the best for you. Congratulations! You're now ready to make some money online. We hope you enjoyed our blog post about how to make money online for beginners. This is a great article for anyone who wants to start making money online but doesn't know where to start. We have outlined the basics of how to make money online for beginners, from finding a profitable niche to creating a killer online presence. We want to thank you for reading, and we hope that this guide has helped you on your way to becoming an online millionaire! More info ====>https://bit.ly/wealth-dna-code-free-download

...
Eric Jones

To the merolifestyle.com Administrator! Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - merolifestyle.com - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across merolifestyle.com, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

...
Eric Jones

Hello merolifestyle.com Webmaster! Eric here with a quick thought about your website merolifestyle.com... I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites. Like yours, many of them have great content. But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits. I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else. Here’s a solution for you… Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works. It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later. Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business. You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now. If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

...
Eric Jones

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at merolifestyle.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

...
Eric Jones

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website merolifestyle.com to generate more leads. Here’s how: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at merolifestyle.com. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://boostleadgeneration.com for a live demo now. And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way. If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://boostleadgeneration.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Try Talk With Web Visitor and get more leads now. Eric PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them! Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://boostleadgeneration.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://boostleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=merolifestyle.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

दूध स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक मानिन्छ । दूधमा प्रोटिन र क्याल्सियम राम्रो मात्रामा पाइन्छ । यसबाहेक दूधमा भिटामिन ए, बी२

जमिनमा नै घर बनाएको देख्नु भएको छ, तर एउटा यस्तो ठाउँ छ जहाँ जमिनमुनि घर बनाएर बस्छन् । यी घरहरू

तपाईँ भित्री सजावटको सोखिन हुनुहुन्छ र तपाईँको घरलाई धेरै सुन्दर तरिकाले सजाउन चाहनुहुन्छ वा तपाईँ आफ्नो नयाँ घरमा सर्दै हुनुहुन्छ

बजारमा विभिन्न प्रकारका ब्रा उपलब्ध छन्, तर हामी सधैँ डिजाइनरको सट्टा गुणस्तरमा ध्यान दिने प्रयास गर्छौँ ताकि दैनिक प्रयोगमा लगाइने