English

यस मरुभूमिमा पाइन्छन् रहस्यमय पाइलाको छापसंसारमा यस्ता धेरै ठाउँ र रहस्य छन्, जसको बारेमा आजसम्म मानिस र वैज्ञानिकले पनि थाहा पाउन सकेका छैनन् । आज हामी तपाईँलाई मरुभूमिमा रहेको एउटा यस्तो रहस्यको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ । वास्तवमा, हामी अफ्रिकाको नामिब मरुभूमिमा अवस्थित लाखौँ गोलाकार खुट्टा जस्तो आकृतिहरूको बारेमा कुरा गर्दैछौं। यी आकृतिहरूको बारेमा भनिन्छ कि यी भगवानको पाइलाको छाप हुन्।

नामिब मरुभूमि पृथ्वीको सबैभन्दा सुख्खा ठाउँहरू मध्ये एक हो

वास्तवमा, दक्षिण– पश्चिम अफ्रिकाको एट्लान्टिक तटमा रहेको नामिब मरुभूमि पृथ्वीको सबैभन्दा सुख्खा ठाउँहरू मध्ये एक हो। जसको स्थानीय नामा भाषामा अर्थ केही नभएको ठाउँ हो । यो मरुभूमि मङ्गल ग्रह जस्तै देखिन्छ। जहाँ ८१ हजार वर्ग किलोमिटरमा फैलिएको बालुवाका टिब्बा, अग्ला पहाड र ग्राभेल मैदान छन् ।

यो मरुभूमि ५.५० मिलियन वर्ष पुरानो हो

भनिन्छ यो मरुभूमि पाँच करोड ५० लाख वर्ष पुरानो छ, जुन विश्वको सबैभन्दा पुरानो मरुभूमि हो । र सहारा मरुभूमि २० देखि ७० मिलियन वर्ष पहिलेको हो। यहाँ गर्मीमा तापमान ४५ डिग्री सेल्सियस पुग्छ र रातहरू यति चिसो हुन्छन् कि हिउँ जम्छ। यो ठाउँ बस्न लायक छैन। तर यहाँ धेरै प्रजातिहरूले आफ्नो घर बनाएका छन्।

यो मरुभूमि दक्षिणी अंगोलाबाट नामिबिया हुँदै दक्षिण अफ्रिकाको उत्तरी भागसम्म २,००० किलोमिटर टाढा फैलिएको छ। नामिबियाको लामो एट्लान्टिक तटमा समुद्र भेट्छ। यस्तो देखिन्छ कि बालुवाको अन्तहीन समुद्र पूर्वमा फैलिएको छ, जसले दक्षिण अफ्रिका भित्र १६० किलोमिटर ठूलो ढलानमा पुर्याउँछ।

वर्षमा २ मिलिमिटर मात्रै वर्षा हुन्छ

यस मरुभूमिको सबैभन्दा सुख्खा भागमा वर्षमा औसत दुई मिलिमिटर मात्र वर्षा हुन्छ। र कहिलेकाहीँ धेरै वर्षसम्म पानी पर्दैन। तैपनि, ओरिक्स, स्प्रिंगबोक, चित्ता, हाइना, सुतुरमुर्ग र जेब्राले यहाँको कठोर परिस्थितिलाई अनुकूल बनाएका छन्। अस्ट्रिजले पानीको कमी कम गर्न आफ्नो शरीरको तापक्रम बढाउँछ। हार्टमानको माउन्टेन जेब्राहरू दक्ष पर्वतारोहीहरू हुन् जसले मरुभूमिको असभ्य भूभागमा अनुकूलन गरेका छन्। ओरिक्स पानी नपिई हप्तासम्म बाँच्न सक्छ, बिरुवाको जरा र ट्युबर मात्र खान्छ।

यहाँको सबैभन्दा अचम्मलाग्दो ठूलो पजल भनेको परियोंको सर्कल भनिने ल्यान्डफार्म हो। कुनै विशेष प्रजातिको घाँसले घेरिएको गोलाकार घेराहरूमा कुनै बिरुवाहरू छैनन्। नामिब मरुभूमिमा त्यस्ता लाखौँ सर्कलहरू छन् जसले दशकौँदेखि विशेषज्ञहरूलाई अलमल्ल पारेको छ। आकाशबाट यी सर्कलहरू हेर्नु राम्रो हुन्छ। यी सर्कलहरू नामिबको अन्तहीन मरुभूमिमा जताततै देखिन्छन्, जुन कहिलेकाहीँ बिफरको दाग जस्तो देखिन्छ।

यो पनि
वैज्ञानिकले पत्ता लगाए यस्तो रहस्य
जहाँ ४० मिनेट मात्रै रात पर्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हिमाली जिल्ला डोल्पामा १ सय २० हिउँचितुवा भेटिएको छ । डिभिजन वन कार्यालय डोल्पाले शे–फोक्सुण्डो राष्ट्रिय निकुञ्ज क्षेत्रमा ९० र

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

मानिसहरू यो सोच्छन् कि नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्नको लागि उनीहरूले केही मूर्खतापूर्ण कामहरू गर्नुपर्छ- मदिरा पिउनु, मुर्ख्याइँ गरेर सवारी हाँक्नु,

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती