आइरनको कमी हुन नदिन खानामा यी चिज समावेश गर्नुहोस्गलत खानपान, खानामा पोषक तत्त्वको कमी, महिनावारी, आन्तरिक चोटपटक आदिका कारण शरीरमा रगतको कमी हुन्छ । यसले एनिमिया रोगको जोखिम बढाउँछ। शरीरमा रगतको कमी भएमा एनिमिया हुन्छ । स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार रक्त अल्पताका कारण रक्त कोशिकामा कमी आउने गरेको छ । जसका कारण शरीरमा अक्सिजनको सञ्चार राम्रोसँग हुन सक्दैन । यस्तो अवस्थामा बिरामीलाई थकान, टाउको दुख्ने, चक्कर लाग्ने, सिरोसिसजस्ता समस्या हुने गर्छ । लामो समयसम्म सिरोसिस हुँदा अन्य धेरै रोगहरूले पनि आक्रमण गर्छ। यसका लागि आइरन युक्त खानेकुरालाई डाइटमा समावेश गर्नुपर्छ । यदि तपाई पनि शरीरमा रगतको मात्रा बढाउन चाहनुहुन्छ भने यी चिजको सेवन गर्नुहोस् ।

पालक खानुहोस्

पालकमा आइरन प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । साथै यसमा ९० प्रतिशत पानी हुन्छ । यसबाहेक पालकमा लुटेन, पोटासियम, फाइबर, फोलेट र भिटामिन–ई पाइन्छ, जुन विभिन्न रोगमा फाइदाजनक हुन्छ । यसको सेवनले शरीरमा आइरनको कमी हट्छ । यससँगै शरीरमा रहेको टक्सिन पनि बाहिर निस्कन्छ । यसका लागि जाडोमा आइरनको कमीलाई हटाउन आहारमा पालकलाई समावेश गर्नुपर्छ ।

अण्डा खानुहोस्

अण्डामा फोलेट, फस्फोरस, क्याल्सियम, सेलेनियम, भिटामिन ए, बी, ई र के पाइन्छ, जुन स्वास्थ्यका लागि फाइदाजनक हुन्छ । अण्डामा प्रोटिन प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । यसका लागि अण्डालाई सुपरफुड भनिन्छ। यसको प्रयोगले आइरनको कमी निको हुन्छ । डाइट चार्ट अनुसार एउटा अण्डामा १ मिलिग्राम आइरन पाइन्छ ।

किसमिस खानुहोस्

किसमिसमा आइरन प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । यसको सेवनले शरीरमा तत्काल आइरनको आपूर्ति हुन्छ । यसका लागि राति सुत्नुअघि एक गिलास पानीमा एक मुठ्ठी किसमिस भिजाउनुहोस् । भोलिपल्ट बिहान किसमिस खानुहोस्। यसको सेवनले शरीरमा हेमोग्लोबिनको मात्रा बढाउँछ ।

यो पनि…
खानेकुरालाई तताएर खादा स्वास्थ्यमा ठुलो नोक्सान हुन सक्छ
सिरानीमा मोबाइल राखेर सुत्नुहुन्छ भने आजैदेखि छोड्नुहोस्...
Harriett

Remarkable! Its truly awesome post, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing. Also visit my web-site: armani exchange grey tortoise sunglasses

...
Hugh

Appreciate this post. Let me try it out. Here is my web site: mollybcurr.online

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले मोबाइलको प्रयोग निकै बढेको छ । अफिसको कामदेखि लिएर अनलाइन मनी ट्रान्सफरसम्मको काम मानिसहरूले मोबाइलबाटै गर्छन् । मोबाइलमा पनि

हङकङमा तुलसीकुमार गुरुङद्वारा लिखित र वि विल राइज फाउन्डेसनद्वारा प्रकाशित आत्मकथा ‘तुलसी’को लोकार्पण गरिएको छ। गुरुङ वि विल राइज फाउन्डेसन,

सिटिजन लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनीले प्रिमियम मूल्यमा सर्वसाधारण सेयर सार्वजनिक निष्कासन गर्ने पारित गरेको छ । आइतबार छायादेवी कम्प्लेक्समा सम्पन्न भएको

मधुमेह एक गम्भीर रोग हो, जसलाई नियन्त्रण गर्न बिरामीले आफ्नो खानपान र जीवनशैलीमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । चिनीको मात्रा बढेमा

Suggested