‘नर्कको ढोका’ मानिने यो खाडलसंसारमा यस्ता धेरै ठाउँहरू छन् जहाँ केही यस्ता घटना घटेका छन्, जसको कारण आजसम्म कसैले पत्ता लगाउन सकेको छैन। यस्तै एउटा घटना ५१ वर्षअघि तुर्कमेनिस्तानको काराकुम मरुभूमिमा भएको थियो, जुन अझै पनि मानिसका लागि रहस्यभन्दा कम छैन । वास्तवमा यहाँ एउटा रहस्यमय खाडल ५१ वर्षदेखि निरन्तर जलिरहेको छ । मानिसहरूले यसलाई नरकको द्वार भन्छन्।

वास्तवमा ७० को दशकमा सोभियत संघ विश्वको सबैभन्दा शक्तिशाली राष्ट्र थियो । सन् १९७१ मा यहाँका वैज्ञानिकहरूको टोली प्राकृतिक ग्यासको खोजीमा तुर्कमेनिस्तानको काराकुम मरुभूमिमा पुगेको थियो । वैज्ञानिकहरूले त्यहाँ एउटा खाडल खने। यस खाडलको वरिपरि ठुला मेसिन जडान गरी जमिन भित्र खन्न थालिएको थियो । उत्खननका क्रममा एक दिन अचानक जमिनको ठुलो भाग भरिएर डुब्यो । त्यसपछि यहाँ ठुलो खाडल बन्यो ।

बिस्तारै यो खाडल १३० फिट चौडा र ६० फिट गहिरो भयो । यो खाडलबाट लगातार मिथेन ग्यास निस्किरहेको थियो । यसपछि वैज्ञानिकहरूले सो ग्यासलाई जलाउनुपर्छ । जसका कारण खाडलमा रहेको मिथेन ग्यास केही दिनमै समाप्त हुनेछ भन्ने निष्कर्ष निकाले । त्यसपछि वैज्ञानिकहरूले उक्त खाडलमा आगो लगाए । त्यसपछि यो खाडलको आगो आजसम्म पनि निरन्तर बलिरहेको छ ।

यस रहस्यमय खाडलबाट यस्तो भयानक आगो निस्कन्छ कि देखेर मानिसहरू डराउँछन् । यो खाडल भित्र जान वैज्ञानिकहरू पनि हिम्मत गर्दैनन् । यही कारणले गर्दा वरपरका गाउँमा बस्ने मानिसहरूले यसलाई नर्कको द्वार भन्ने गर्छन्। उनीहरू नर्कमा पनि यस्तै ज्वालाहरू छन् भन्ने विश्वास गर्छन्।

तुर्कमेनिस्तान सरकारले यो खाडल भर्ने धेरै पटक प्रयास गर्यो तर हरेक पटक असफल भयो । अहिले यो ठाउँ पर्यटकीय स्थल बनेको छ । यो रहस्यमय खाडल हेर्न टाढा टाढाबाट मानिसहरू आउँछन् । यो ठाउँमा अझै पनि मिथेन ग्यासको गन्ध आउँछ।

यो पनि…
इन्टरनेटमा सर्वाधिक खोजिने गाउँ
एउटा रहस्यमय रुखLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

एलियनको बारेमा धेरै वर्षदेखि बहस चलिरहेको छ। केही मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि त्यहाँ एलियनहरू छन्। र केही मानिसहरू भन्छन् कि

न्यु ब्रिउ कुनै साधारण बियर होइन । यो ‘रिसाइकल’ गरिएको ढलबाट बनाइएको हो । सिंगापुरको राष्ट्रिय पानी एजेन्सी पव (पीयूबी)

संसारभर दुर्घटनामा धेरैको मृत्यु हुने गरेको छ । सवारीसाधनको चाप बढेसँगै दुर्घटनाका घटना पनि बढेका छन् । पहाडी क्षेत्र वा

साइन्स एडभान्सेस जर्नलमा प्रकाशित एउटा नयाँ अध्ययनले शरीरको गन्ध उस्तै भएका मानिस साथीको रूपमा प्राकृतिकरूपमा मिलनसार र साथी बन्न सक्ने

Suggested