एउटा रहस्यमय रुखमानिस जस्तै वनस्पतिमा पनि जीवन रहेको विश्वास गरिन्छ । नेपाल, भारत लगायतका देशमा धेरै रूख र बोटबिरुवाको पनि पूजा गरिन्छ र तिनीहरूलाई भगवानको दर्जा दिइन्छ। जङ्गलमा धेरै रहस्य भेटिन्छन्। यस्तै एउटा रहस्य भारतको उत्तराखण्डको नैनी तालको जङ्गलमा लुकेको छ, जुन आफैमा अचम्मको छ ।

वास्तवमा कालाढुङ्गीको जङ्गलमा एउटा यस्तो रुख छ जसले ठ्याक्कै मानिसले जस्तै काम गर्छ । यो रुखले मानिसजस्तै गुद गुदी गर्छ। जब कसैले यो रूखलाई छोयो, त्यो रूखले गुद गुदी गर्न थाल्छ। यसका हाँगा र पातहरू हाँस्न थाल्छन्। यो रुखको फिडमा औँला राख्दा यसका हाँगाहरू चल्न थाल्छन् ।

यसै कारणले यो रुखलाई हाँस्ने रुख पनि भनिन्छ । यस जङ्गलमा यो रुख हेर्न टाढा टाढाबाट मानिसहरू आउने गर्दछन् । यो हाँस्ने रुखको वनस्पति नाम ‘रेंडिया डूमिटोरम’ हो । यस रुखलाई छुँदा किन गुद गुदी हुन्छ भन्ने विषयमा धेरै अनुसन्धान भइरहेका छन् ।

यस रुखको गुद गुदी हेर्न टाढा टाढाबाट पर्यटकहरू आउने गर्दछन् । धेरै मानिसहरूले यो रूखलाई आफैँ गुद गुदी गर्छन्, मानिसहरूले यो रूखका सबै काँपहरू जोडले हल्लाउन थालेको पाए। यही कारण यो रुख हेर्न मानिसहरू जङ्गलमा पुग्छन् ।

यो पनि…
विरुवा नै लोप हुने विज्ञको चिन्ता
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

एलियनको बारेमा धेरै वर्षदेखि बहस चलिरहेको छ। केही मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि त्यहाँ एलियनहरू छन्। र केही मानिसहरू भन्छन् कि

न्यु ब्रिउ कुनै साधारण बियर होइन । यो ‘रिसाइकल’ गरिएको ढलबाट बनाइएको हो । सिंगापुरको राष्ट्रिय पानी एजेन्सी पव (पीयूबी)

संसारभर दुर्घटनामा धेरैको मृत्यु हुने गरेको छ । सवारीसाधनको चाप बढेसँगै दुर्घटनाका घटना पनि बढेका छन् । पहाडी क्षेत्र वा

साइन्स एडभान्सेस जर्नलमा प्रकाशित एउटा नयाँ अध्ययनले शरीरको गन्ध उस्तै भएका मानिस साथीको रूपमा प्राकृतिकरूपमा मिलनसार र साथी बन्न सक्ने

Suggested