वैज्ञानिकहरूले पहिलो पटक उमारे अन्तरिक्षमा मुलावैज्ञानिकहरूले पहिलो पटक अन्तरिक्षमा मुला उमारेएका थिए । अन्तरिक्षमा उमारिएका ती मुला अर्को वर्ष मात्र पृथ्वीमा ल्याइयो ।

नासाको अन्तरिक्ष यात्री तथा फ्लाइट इन्जिनियर केट रुविन्सले पहिलो पटक इन्टरनेसनल स्पेस स्टेसनमा उमारिएको मुलाको फसल काटेको हो । केटले मुलाका २० बिरुवा प्याक गरी सन् २०२१ मा पृथ्वीमा ल्याउन कोल्ड स्टोरेजमा राखिसकेका थिए ।

नासाको यो प्रयोगको नाम प्लान्ट हेबिटेट ०२ राखिएको थियो । वैज्ञानिकहरूलाई विश्वास थियो, २७ दिन मै मुला तयार हुनेछ, त्यसैले यसलाई अन्तरिक्षमा केन्द्रमा उमार्न चयन गरिएको थियो । उक्त मुलामा पोषक तत्त्व पनि थियो र खान लायक पनि । पातहरू हुने मुला फरक खालको फसल भएको नासाका योजना प्रबन्धक निकोल डुफोरले बताए । यसअघि अन्तरिक्षमा गहुँ उमारिएको थियो ।

फरक फरक प्रकारका तरकारी उमारेर अन्तरिक्षमा कस्ता खालका बिरुवा उमार्न सकिन्छ जुन लामो समयसम्म रहने अन्तरिक्ष यात्रीहरूका लागि उपयोगी बन्न सक्छ भन्ने कुराको परीक्षण भइरहेको थियो । नासाका अनुसार मुला उमार्न अत्यन्तै कम मात्र रेखदेखको आवश्यक पर्छ ।

अन्तरिक्षको जुन कक्षमा यसलाई उमारिएको हो, त्यहाँ रातो, निलो, हरियो र सतो एलइडी लाइटको किरण दिइएको थियो, ताकी बिरुवा वृद्धि राम्रो होस् । अन्तरिक्षमा उमारिएका मुलाको तुलना फ्लोरिडाको केनेडी स्पेस सेन्टरमा उमारिएका मुलासँग गरिएको थियो ।

यो पनि…
मानिसको जस्तै ओठ भएको एलियन जीव
सबैभन्दा पुरानो यो जीवबारे वैज्ञानिक नै छक्कLeave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

उरुग्वेविरुद्धको समूह एचको उद्घाटन खेलमा दक्षिण कोरियाली टोलीका सन ह्युङ–मिन मास्क लगाएर देखिए । सनले १०४ अन्तर्राष्ट्रिय खेलमा ३५ गोल

मानिसको अधिकतम जीवन कति हुन सक्छ। तपाईँको जवाफ १०० वा एक वा दुई वर्ष भन्दा बढी हुनेछ। तर आज हामी

लसुन हाम्रो स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । लसुन स्वस्थ शरीर र छालाको लागि धेरै उपयोगी हुन्छ । तपाईंले आफ्नो

सम्बन्धमा एक अर्कालाई समय दिइन्छ, तर व्यस्त जीवनमा मानिसहरूसँग समयको कमी हुन्छ। यस्तो अवस्थामा जब जोडीले एक अर्कालाई समय दिँदैनन्,

Suggested