चलचित्र विकास बोर्डमा सम्झनाको सम्भावनासम्झना उप्रेती रौनियारले नगरेको काम के होला ? ४३ बर्षको उमेरसम्म आइपुग्दा सम्झनाले फिल्म निर्माणदेखि निर्देशनसम्म, इभेन्ट म्यानेजरदेखि पत्रकारितासम्मको यात्रा तय गरिसकेकी छन् ।

पद्‍मकन्या क्याम्पसबाट समाजशास्त्रमा स्नातकोत्तरकी यी विद्यार्थीले पढाइमा जस्तै कला क्षेत्रमा जति काम गरिन्, उम्दा गरिन् । त्रिभुवन विश्वविद्यालय कलेज अफ फिल्म स्टडिजबाट स्नातक समेत गरिसकेकी सम्झनाले नेपालमामात्र होइन भारतको मुम्बइमा दुई बर्ष रहँदा केहि हिन्दी चलचित्रमा सहायक निर्देशक र भारतीय टेलिभिजनमा समेत काम गरेर ख्याती बटुिलन । चर्चित बालाजी टेलिफिल्ममा समेत काम गरेको अनुभव छ, सम्झनासँग ।

झण्डै दुई दशकभन्दा लामो समयदेखि नेपाली चलचित्र क्षेत्रमा सक्रिय सम्झना ‘मेघा’ र ‘फागु’ चलचित्रकी निर्देशन हुन् । उनी निर्देशित नेपाली फिल्म ‘मेघा’ लन्डन एसियन चलचित्र महोत्सव २०१६ मा छानिएको थियो ।

धेरै चलचित्र महोत्सवहरुमा सक्रियता पूर्वक भाग लिनुका साथै फ्रेन्च चलचित्र महोत्सव आयोजनामा पनि सम्झनाको भूमिका यादगार मानिन्छ ।

तर, सम्झनाले फिल्मी क्षेत्रमा आफ्नो रचनात्मकता जति देखाएकी छिन्, नेपाली राजनीतिमा पनि उनको सक्रियता उत्तिकै लोभलाग्दो छ ।

सरकाले बोर्डको नेतृत्व गर्ने अवसर मलाई दिएको खण्डमा फिल्मक्षेत्रबाट मैले प्राप्त गरेको अनुभव पक्कै पनि नेपाली फिल्म जगतका लागि उपयोगी हुनेछ ।

पद्मकन्या कलेज, काठमाडौंमा अध्ययनरत रहँदादेखि नै नेपाल विद्यार्थी संघ (नेविसंघ)मा आवद्ध भएर राजनीतिको मैदानमा होमिएकी थिइन्,सम्झना । जुझारु स्वभावकी सम्झनाको त्यसबेला सोही क्याम्पसमा अखिलकी नेत्री रामकुमारी झाँक्रीसँग हात हालाहाल समेत भएको थियो । तर, यी कलेज दिनको राजनीतिको कुरा थियो । अहिले सम्झना र रामकुमारी असल साथी बनेका छन् । सम्झना नेपाली कांग्रेसको राजनीतिमा सक्रिय छिन् भने रामकुमारी नेपाल एकीकृत समाजवादी पार्टीमा आवद्ध छिन् ।

२९ बर्षअघि नेपाली कांग्रेसको क्रियाशील सदस्यता लिएकी सम्झनाले २०७८ मा भएको कांग्रेस महाधिवेशनमा महाधिवेशन प्रतिनिधिमा राम्रो मत ल्याएर निर्वाचित भएकी थिइन् ।

राजनीतिमा निरन्तरको सक्रियता र नेपाल र मुम्बईबाट प्राप्त गरेको फिल्मी क्षेत्रको ज्ञान उनी राष्ट्रलाई समर्पण गर्न चाहन्छिन् । उनले चलचित्र विकास बोर्ड,नेपालको नेतृत्व लिएर नेपाली फिल्म क्षेत्रलाई फड्को मार्ने तहमा पुर्याउन चाहन्छिन् । भन्छिन्, ‘सरकारले बोर्डको नेतृत्व गर्ने अवसर दिएको खण्डमा फिल्मक्षेत्रबाट मैले प्राप्त गरेको अनुभव पक्कै पनि नेपाली फिल्म जगतका लागि उपयोगी हुनेछ ।’

यदि म विकास बोर्डको अध्यक्ष भएँ भने सबैभन्दा पहिला चलचित्रलाई सहजै हलसम्म पुग्ने व्यवस्था मिलाउनेछु जसले चलचित्र क्षेत्र चलायमान हुन मद्धत पुग्छ ।

२२ वर्षदेखि चलचित्र क्षेत्रबाट हासिल गरेको अनुभवलाई संस्थागत गरी नेपाली सिने क्षेत्रको प्रवर्द्धन गर्ने आफ्नो सपना रहेको रौनियार सुनाउँछिन् । ‘एउटा चलचित्र निर्माताले चलचित्र निर्माण गरी हलसम्म पुर्याउनका लागि के–कस्ता समस्या झेल्छ भन्ने कुराको म भुक्तभोगी हुँ,’ उनी भन्दै थिइन्, ‘यदि म विकास बोर्डको अध्यक्ष भएँ भने सबैभन्दा पहिला चलचित्रलाई सहजै हलसम्म पुग्ने व्यवस्था मिलाउनेछु जसले चलचित्र क्षेत्र चलायमान हुन मद्धत पुग्छ ।’

सरकारले यसै महिनाभित्र बोर्डमा नयाँ नेतृत्व ल्याउने तयारी गरिरहेको छ । बोर्डको नेतृत्वमा उनको फिल्म क्षेत्रको अनुभव, शिक्षा र बोर्डले महिला नेतृत्व पाउने भएकोले उनको सम्भावना पनि छ ।

यो पनि…
नेपाली चलचित्र : डिजिटल रिलिज कत्तिको सुरक्षित ?
गुदी नभेटिएपछि नेपाली फिल्मबाट टाढिदैछन् दर्शक...
Squancy

buy lasix water pills conjugated tamsulosina uso en mujeres Always dreamt, like Roald Dahl s Charlie, of seeing the magical interior of a chocolate factory

...
Enemexept

clomid in males 90 Currently, however, no studies have directly evaluated the optimal hormone therapy after 5 years of OFS plus aromatase inhibitor or tamoxifen in women who remain premenopausal and warrant extended therapy

...
ceteraree

Thyagarajan et al stromectol canada over the counter DDS, MS Hazards of Root Canal letter 87, p

...
orikige

The last FA head accepted reality, Dykes would change the rules whatever the cost long-term side effects of doxycycline Glimepiride Glimepiride The metabolism of Diazepam can be decreased when combined with Glimepiride

...
Scieste

hcg and nolvadex pct A hysterosalpingogram was performed to verify tubal patency and patients with at least one tube patent were included in the study

...
Ornadia

buy priligy without a script 7 Г… for the three systems, taking into account only the coordinates of the CО± atoms, and subsequently, the clusters obtained were projected onto the two principal components

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

आसन्न मंसिर ४ को चुनावलाई लक्षित गरी नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री गगन थापाको चुनावी गीत सार्वजनिक भएको छ । बुधाबार ‘हाइहाइ

यति बेला देश निर्वाचनमय बनेको छ । प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचन आउन अब ९ दिन मात्रै बाँकी छ । निर्वाचन

लोक गायिका बबिता बानियाँ ‘जेरी’ र गायक शंकर क्षेत्रीको सम्बन्ध विच्छेद भएको छ । उनीहरूले बिहीबार काठमाडौं जिल्ला अदालत पुगेर

समाजसेवी अमृत दोर्जे (कान्छा लामा) द्वारा लिखित आत्मकथा ‘पर्खाइ’ को विमोचन गरिएको छ । सोमबार बुढानीलकण्ठस्थित हातीगौँडामा भएको कार्यक्रममा नेकपा

Suggested