पल–नाबालिग प्रकरण : विवाहका लागि दुवै राजी भए के हुन्छ ?पल प्रकरण अहिले सबैको चासोको विषय बनेको छ । नाबालिग किशोरीमाथि जबरजस्ती करणी गरेको आरोपमा उजुरी परेपछि अभिनेता पल यतिबेला प्रहरी हिरासतमा छन् । अनुसन्धानको प्रक्रिया जारी छ ।

तर, अहिले पलले नाबालिगसँग विवाह गर्ने मञ्जुरी दिए र नाबालिगले पनि विवाहको प्रस्ताव स्विकारेको खण्डमा पलविरुद्धको मुद्दा खारेज हुन्छ वा पल सजायबाट मुक्त हुन्छन् त भन्ने विषय पनि धेरैको चासोको विषय बनेको छ ।

केही समयअघि पल र नाबालिगसँग सम्बन्धित विभिन्न अडियोहरू पनि सामाजिक सञ्जालमा सार्वजनिक भएको थियो । अडियोमा नाबालिगले एक अधिकारकर्मीसँग ‘पलले विवाह गर्ने प्रलोभन देखाएर करणी गरेर स्वार्थ पूरा भएपछि इग्नोर गर्न थालेको र उजुरीको तयारी गरेपछि परिवारसँग भेटेर दुई वर्षपछि विवाह गर्छु’ भनेको कुराहरू उल्लेख छ ।

पलले भने नाबालिगसँग विवाह गर्ने भन्ने कुनै पनि सहमति नभएको कुरा विभिन्न अन्तरवार्तामार्फत बताएका थिए ।

यो प्रकरणले अब कस्तो रूप लिन्छ भन्ने कुरा त प्रहरीको थप अनुसन्धानबाट पत्ता लाग्ला । तर, यदि पल शाहले नाबालिगसँग विवाह गर्न मञ्जुर गरे र नाबालिगले पनि विवाहको प्रस्ताव स्विकारे के हुन्छ ?

वीरेन्द्र गौतम
अधिवक्ता

तर, किन र कसरी भनेर पनि माफ पाइँदैन । यदि, आरोपित कसुर ठहर भएको खण्डमा उन्मुक्ति पाउने कुरै हुँदैन । पल शाहले पीडितसँग विवाह गर्छु भने पनि अपराधबाट छुट पाउने सुविधा कानुनले दिएको छैन ।

प्रहरीको अनुसन्धान र अदालतको निर्णय कुर्नुको विकल्प छैन

१८ वर्षभन्दा मुनिको नाबालिगसँग मञ्जुरी लिएर सम्बन्ध राखेको खण्डमा पनि त्यो जबरजस्ती करणी मानिन्छ भनेर नेपालको कानुनमा उल्लेख गरिएको छ । यो मुद्दामा तर, किन र कसरी भनेर पनि माफ पाइँदैन । यदि, आरोपित कसुर ठहर भएको खण्डमा उन्मुक्ति पाउने कुरै नभएको अधिवक्ता वीरेन्द्र गौतमको ठम्याइ छ । उनले सुनाए, ‘पल शाहले पीडितसँग विवाह गर्छु भने पनि अपराधबाट छुट पाउने सुविधा कानुनले दिएको छैन ।’

गौतमका अनुसार,एकपटक कस्तो समेत भएको छ भने ‘करणी गर्ने व्यक्तिले जो बालिकालाई करणी गरेको हो ऊसँग विवाह गरी सकेका थिए, उनले ती बालिका मेरो श्रीमती हो भनी प्रमाण देखाए पनि अदालतले उनलाई कसुर वार ठहर गरेको छ ।’

नाबालिगसँग सहमतिमै या जबरजस्ती या फकाएर जे र जुन अवस्थामा यौन सम्बन्ध भएको भए पनि त्यो जबरजस्ती करणी मानिन्छ । त्यसैले, पलले नाबालिगसँग उमेर पुगेपछि विवाह गर्छु भने पनि यो मुद्दा माफ नहुने अधिवक्ता गौतम बताउँछन् । ‘प्रहरीको अनुसन्धान र अदालतको निर्णय कुर्नुको विकल्प छैन ।’

करणी प्रमाणित भएको अवस्थामा पलले नाबालिगसँग विवाह गर्ने मञ्जुरी गरे पनि कसुर साबित भए उनले सजाय भोग्नु नै पर्छ ।

लोकेन्द्र वली
अधिवक्ता

मुलुकी अपराध संहिताको दफा २१९ अनुसार १८ वर्षभन्दा कम उमेरकी बालिकासँग सहमतिमै यौन सम्बन्ध राखे पनि त्यसलाई जबरजस्ती करणी मानिन्छ । त्यसैले, करणी प्रमाणित भएको अवस्थामा पलले नाबालिगसँग विवाह गर्ने मञ्जुरी गरे पनि कसुर साबित भए उनले सजाय भोग्नु नै पर्ने अधिवक्ता लोकेन्द्र वली बताउँछन् ।

यसरी अघि बढ्छ कानुनी प्रक्रिया

पल शाहविरुद्ध अहिले प्रहरीले अनुसन्धान गरिरहेको छ । अनुसन्धान टुङ्गिएपछि मुद्दा चल्ने प्रमाण भेटिएमा प्रहरीले शाहविरुद्ध बलात्कारको आरोपमा मुद्दा चलाउन जिल्ला सरकारी वकिल कार्यालयलाई राय दिन्छ । जिल्ला सरकारी वकिल कार्यालयले जिल्ला अदालत तनहुँमा पल शाहविरुद्ध मुद्दा दायर गर्नेछ । मुद्दा दायर हुनासाथ जिल्ला अदालतमा शाहको बयान हुनेछ ।

बयान सकिएपछि शाहलाई थुनामा राखेर अनुसन्धान गर्ने वा धरौटीमा छाड्ने वा सामान्य तारेखमा छाड्ने भन्नेमा बहस हुनेछ । अदालती भाषामा थुनछेक बहस भनिने यो प्रक्रिया सकिएपछि जिल्ला अदालतले शाहलाई थुनामा राख्ने, धरौटीमा छाड्ने वा सामान्य तारिखमा छाड्ने भन्ने आदेश दिनेछ । सामान्यतया: तीन वर्षभन्दा बढी सजाय तोकिएको अनि प्रारम्भिक रूपमा हेर्दा कुनै न कुनै प्रमाण भेटिएमा आरोपितलाई पुर्पक्षका लागि थुनामा पठाउने चलन हुन्छ ।

यसो भन्छन् मानव अधिकारकर्मी

यो एउटा अपराध भएको भएर प्रहरीले नै यो विषयमा अनुसन्धान पर्ने हुन्छ । राम्ररी अनुसन्धान भएको छ वा छैन भन्ने विषयमा मानव अधिकार आयोगले ध्यानाकर्षण गरिरहेको छ । अनुसन्धानको निष्कर्ष नआउँदै केही मिडियाले यो विषयमा आ–आफ्नो धारणा राख्नु गलत भएको मानव अधिकार आयोगकी उपसचिव मञ्जु खतिवडा बताउँछिन् ।

मञ्जु खतिवडा
उपसचिव, मानव अधिकार आयोग

अनुसन्धानको निष्कर्ष पर्खनुबाहेक अरू कुनै उपाय छैन, उनीहरूबीच सम्बन्ध भएको हो वा हैन र पीडित १८ वर्षभन्दा कम उमेरको हो वा हैन भन्ने कुराले नै यो विषयको निष्कर्ष निकाल्छ ।

दोषी सावित नभएसम्म कसैलाई अपराधी भन्न पाइँदैन । कसैको गोपनीयतालाई भङ्ग गर्ने काम पनि कसैले गर्न नहुने खतिवडा बताउँछिन् । ‘अनुसन्धानको निष्कर्ष पर्खनुबाहेक अरू कुनै उपाय छैन,’ खतिवडाको ठम्याइ छ,‘उनीहरूबीच सम्बन्ध भएको हो वा हैन र पीडित १८ वर्षभन्दा कम उमेरको हो वा हैन भन्ने कुराले नै यो विषयको निष्कर्ष निकाल्छ ।’

हो,अहिलेलाई खतिवडाले भनेजस्तै अनुसन्धानको निष्कर्षबाट नै यो प्रकरणको पहिलो अध्याय सकिन्छ ।

यो पनि…
पल–समिक्षा : तनहुँको एउटा कोठादेखि प्रहरी अड्डासम्म
पल शाह प्रकरण : पक्ष/विपक्षमा विभाजित सिने क्षेत्र
पल शाह प्रकरण : कसरी अघि बढ्दैछ कानुनी प्रक्रिया ?
पल शाहमाथिको अनुसन्धानमा आयोगको यस्तो आग्रहLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार

बारबरा अडम्स फाउन्डेसनले ‘स्टोलेन इमेज अफ नेपाल’ कार्यक्रम गरेको छ । आइतबार काठमाडौँमा उक्त कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा नेपाली

काठमाडौँ महानगरका मेयर बालेन शाहको कार्यालय अगाडी आफूलाई ईः भन्न रुचाउने २८ वर्षीय युवा बिहीबार देखि नै लगातार उभिएर विरोध

सोफाले हाम्रो बैठक कोठालाई आकर्षक बनाउने काम गर्छ। पाहुनाहरू घरभित्र पस्दा सबैभन्दा पहिले बैठक कोठाको सोफालाई ध्यान दिन्छन् । साथै,