दिनमा कति हिँड्नु स्वास्थ्यको लागि राम्रो ?डा.ओम मूर्ति अनिल, मुटुरोग विशेषज्ञ

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनको अनुसार ४ मध्ये १ जनाको हिँडाई पर्याप्त छैन । विशेष गरेर किशोर अवस्थाका बालबालिकाहरूमा ८० प्रतिशत भन्दा बढी पर्याप्त रूपमा हिँड्दैनन् । यसको कारणले मुटुरोग र कम उमेरमा मृत्यु हुने जोखिम २० देखि ३० प्रतिशतले बढ्ने गर्छ ।

हामी यदि दैनिक शारीरिक गतिविधिमा आफूलाई संलग्न भयौ भने यसले हाम्रो शरीरलाई मात्र स्वास्थ्य राख्ने हैन मानसिक स्वास्थ्यलाई पनि यसले राम्रो बनाउँछ । मुटु रोगका धेरै कारणहरूलाई हिडाईले मात्र पनि धेरै नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । प्रेसर, सुगर, कोलेस्ट्रोल, मष्तिस्कघात तथा हृदयाघात जस्तो रोगहरूलाई शारीरिक सक्रियताले घटाउन सकिन्छ । त्यसैगरि विभिन्न किसिमका क्यान्सरलाई पनि हामी व्यायामको माध्यमले जोखिम घटाउन सकिन्छ ।

महिलाहरूमा हुने स्तन क्यान्सर, आन्द्रा क्यान्सरलाई पनि घटाउन सकिन्छ । यदि तपाई धेरै हिँड्नुभयो, व्यायाम गर्नु भयो भने मानसिक स्फूर्ति पनि राम्रो हुन्छ । यसले हाड जोर्नीको समस्यालाई पनि कम गर्छ । तर, कति हिँड्नु स्वास्थ्यकर हो भन्ने कुराको जानकारी हुन जरुरी छ । कुन उमेरको व्यक्ति, कस्तो अवस्था भएको व्यक्तिले कति हिँड्नु पर्छ भन्ने जानकारी धेरैलाई छैन ।

एउटा पुस्तकमा लेखिएको अनुसार मानिसको शरीर प्रतिदिन ६० किलोमिटर हिँड्ने हिसाबले बनाइएको छ । यदि मरुभूमिमा घोडा र मानिसको दौड लगाइयो भने २० किलोमिटरको दौडमा घोडा पछाडि पर्छ र मानिस अगाडी जान्छ ।

कोही व्यक्ति लामो समय देखि शारीरिक रूपमा निष्क्रिय छ भने उसलाई अचानक मृत्युको जोखिम धेरै हुन्छ । यसलाई अटोनोमीक डिस्फगंसन भनिन्छ । यदि वृद्धहरू नियमित हिँड्नु हुन्न भने अटोनोमीक डिस्फगंसन भएर मृत्यु हुने सम्भावना बढी देखिन्छ ।
हाम्रो जीवनशैली एकदमै विलासी छ जसले गर्दा हामी दिनप्रतिदिन निष्क्रिय भइरहेका छौँ ।

एउटा पुस्तकमा लेखिएको अनुसार मानिसको शरीर प्रतिदिन ६० किलोमिटर हिँड्ने हिसाबले बनाइएको छ । यदि मरुभूमिमा घोडा र मानिसको दौड लगाइयो भने २० किलोमिटरको दौडमा घोडा पछाडि पर्छ र मानिस अगाडी जान्छ । किनभने हामी जब हिँड्छौ, दौडन्छौ त्यो बेला हाम्रो शरीरबाट जुन पसिना आउँछ त्यो पसिनाले फेरि हाम्रो कुलिङ गर्छ र दौडने क्षमता बढाउँछ ।

कति हिँड्ने ?
विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनको अनुसार एउटा स्वास्थ्य व्यक्तिले प्रत्येक दिन कम्तीमा ३० मिनेट छिटो छिटो हिँड्नु पर्छ । ३० मिनेट भनेको लगभग ३ किलोमिटर हो । मांसपेशीको व्यायाम पनि हप्तामा दुई पटक १० देखि १५ मिनेट गर्नुपर्छ । यो पूर्ण रूपमा स्वस्थे व्यक्तिको लागि हो ।

जसलाई उच्च रक्तचाप, मधुमेह, उच्च कोलेस्ट्रोल,मोटोपना वा अन्य केही रोग छ भने त्यस्तो व्यक्तिले ठ्याक्कै डबल भन्नाले ६० मिनेट हिँड्नु पर्ने विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनको सल्लाह छ ।

अहिलेको अवस्था हेर्दा प्राय हरेक व्यक्तिमा उच्च रक्तचाप, मधुमेह, उच्च कोलेस्ट्रोल,मोटोपना जस्ता समस्याहरू छन् त्यसैले ६० मिनेट सबैले हिँड्नुपर्ने हुन सक्छ ।

५ देखि १७ वर्ष उमेर समूहले प्रत्येक दिन कम्तीमा ६० मिनेट हिँड्नु पर्छ । १८ देखि ६४ वर्ष उमेर समूहको व्यक्तिले कम्तीमा ३० देखि ६० मिनेट प्रत्यकदिन हिँड्नुपर्छ । ६५ वर्ष भन्दा माथिका उमेर समूहले पनि १ घण्टा भन्दा बढी हिँड्न जरुरी छ ।

५ देखि १७ वर्ष उमेर समूहले प्रत्येक दिन कम्तीमा ६० मिनेट हिँड्नु पर्छ । १८ देखि ६४ वर्ष उमेर समूहको व्यक्तिले कम्तीमा ३० देखि ६० मिनेट प्रत्यकदिन हिँड्नुपर्छ । ६५ वर्ष भन्दा माथिका उमेर समूहले पनि १ घण्टा भन्दा बढी हिँड्न जरुरी छ ।

उमेर बढ्दै जाँदा हाम्रो शररिमा रोगहरू पनि बढ्छ । उच्च रक्तचाप, मधुमेह, उच्च कोलेस्ट्रोल जस्ता रोगहरू लाग्ने जोखिम बढ्दै जान्छ । त्यसैले उमेर अनुसार पनि हिँड्नु पर्ने हुन्छ यदि तपाई ३० वर्षको हुनुहुन्छ भने कम्तीमा ३० मिनेट हिँड्दा हुन्छ । ६० वर्षको व्यक्तिले ६० मिनेट हिँड्नु पर्छ किनकि उनीहरूमा रोग लाग्ने सम्भावना बढ्दै जान्छ । ६० वर्ष माथिको व्यक्तिले कसरी ६० मिनेट हिँड्न सक्छ भन्ने पनि लाग्न सक्छ । त्यसैले, ६० वर्ष बढी भएका व्यक्तिहरूले सम्म ठाउँमा बिस्तारै हिँड्नु पर्छ । यसो गर्दा रोगहरूबाट टाढा रहन सकिन्छ ।

यो पनि…
जाडोमा जोर्नी दुखाइबाट यसरी बचौँ

जाडोमा उच्च रक्तचापका बिरामीले ध्यान दिनुपर्ने कुराहरूLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँको व्यवसाय राम्रै चल्दै थियो । दुग्ध विकास संस्थान (डिडिसी) को डिलर लिएर काठमाडौँमा दुई वटा डेरी चलाइरहेका थिए उनले

सरुवा रोग विशेषज्ञ डा.शेरबहादुर पुन अहिले एकदमै व्यस्त रहेका छन् । कोरोनाको नयाँ–नयाँ भेरियन्ट देखिएसँगै त्यसको अध्ययन अनुसन्धानमा उनी व्यस्त

कोरोना भाइरस संक्रमणको असर नेपालमा देखिन थालेको छ। हप्ता दिनयता नेपालमा संक्रमितको संख्या डरलाग्दो रूपले उकालो लागेको छ। मंगलबार २२

यतिखेर देशभर चिसो बढ्न थालेसँगै सामान्यदेखि जटिल स्वास्थ्य समस्या देखिन सक्ने भन्दै चिसोबाट बच्न जनस्वास्थ्यविद्ले सुझाव दिएका छन्। जल तथा

Suggested