गर्भाधारणको लागि सहि उमेर कति हो ?गर्भावस्था एक संवेदनशिल समय हो । त्यसैले धेरै दम्पतीहरु कुन उमेर गर्भाधारणको लागि उपयुक्त हुन्छ भनेर सल्लाह लिन चाहन्छन् । करिअर तथा अध्ययन केन्द्रित भएकाले अहिले ढिलो विवाह गर्ने चलन बढ्दो छ । यसले करिअर तथा भविष्य राम्रो भए पनि प्रजनन्मा भने असर पुग्नसक्छ ।

३० वर्षभन्दा ढिलो सन्तान जन्माउन चाहने महिलामा बच्चा बस्न गाह्रो हुने तथा बच्चा बसे पनि आमा तथा बच्चा दुवैको स्वास्थ्य जोखिममा पर्नसक्छ । त्यसैले गर्भाधारणको लागि सहि उमेर कति हो भन्ने विषयमा डा.नितेश घिमिरेको सुझाव यस्तो छ:  

–  २५ देखि ३० वर्षको उमेरमा पहिलो सन्तान जन्माउनु उचित हुन्छ । किनकी यो समयमा महिलाहरुको आमाशयमा हुने अण्डाको संख्या निश्चित हुन्छ । प्रत्येक महिला आफ्नो आमाको पेटमा हुँदा नै अण्डाको संख्या निश्चित भईसकेको हुन्छ । त्यसैले हरेक महिलाहरुमा अण्डाको संख्या फरक फरक हुन्छ ।

– जति उमेर बढ्दै जान्छ अण्डाको संख्या घट्दै गईरहेको हुन्छ । हरेक पटक हुने महिनावारीमा एउटा अण्डा खर्च भईरहेको हुन्छ जस्ले गर्दा अण्डाको संख्या क्रमश घट्दै गईरहेको हुन्छ । उमेर बढ्दै जाँदा स्वास्थ अण्डाहरुको संख्या घट्दै जाने भएकोले गर्भ रहने सम्भावना पनि कम हुन्छ । यदि अस्वस्थकर अण्डाबाट बच्चा भईहाल्यो भने पनि बच्चा खेर जाने, बच्चा अस्वस्थ हुने तथा बच्चामा विभिन्न समस्याहरु देखिन सक्छ । 

–  सामान्यतया एक महिलाको आमासयमा ६ लाख देखि १० लाख अण्डा हुन्छ । २५ वर्ष उमेरसम्ममा ५० प्रतिशत फर्टाइल अण्डाहरु नै उत्पादन भैरहेको हुन्छ । ३० देखि ३५ उमेर पुग्दा १० प्रतिसत मात्र फर्टाइल अण्डा उत्पादन हुन्छ र यदि महिला ३५ वर्ष उमेर नाघेकी छिन् भने ५ प्रतिशत मात्र फर्टइल अण्डा हुन्छ ।

–  किताबी भाषामा हेर्ने हो भने २५ वर्ष सम्ममा गर्भवति भएको राम्रो हो । तर अहिलेको अवस्थामा यो उमेर अलि उपयुक्त नहुन सक्छ किनकि महिलाहरुको बिहे नै २५ वर्षमा भएको हुँदैन । पढाई, करियरको पछाडी दौडीदा दौडीदै बिहे नै ढिलो हुने भएकोले २५ देखि ३० वर्षको उमेरमा पहिले प्रेग्नेन्सि हुँदा सुरक्षित हुन्छ । ३० देखि ३५ वर्ष उमेरमा प्रेग्निेन्सी नहुने भनेको होइन तर जति उमेर बढ्दै गयो । स्वस्थ समस्या बढ्ने खतरा पनि त्यति नै बढ्दै जान्छ । 

– पुरुषहरु पनि करियर तथा अध्ययनमा केन्द्रित भएर ढिलो विवाह गर्छन् । भविस्यको बारेमा धेरै चिन्तित हुन्छन् र बच्चा ढिलो जन्माउने योजना बनाउँछन् तर, महिलाको तुलनामा पुरुषहरुको अण्डाको फर्टाइल हुने उमेर भने अलि बढि हुन्छ । ४० वर्ष सम्म पुरुषहरुको अण्डा फर्टाइल हुन्छ ।  ​​​​​​​

छुटाउनु भयो कि ?
कुन उमेरसमूहका मानिसले कति घन्टा सुत्ने ?
मोटोपना घटाउन के खाने के नखाने ?
नवजात शिशुमा निमोनिया भएको कसरी थाहा पाउने ?
आकस्मिक गर्भ निरोधक औषधि सेवनले महिलाको स्वास्थ्यमा गर्छ यस्तो असर
यी हुन् नियमित अनार खानुको १० फाइदा...
गर्भावस्थामा सेक्स गर्दा यी कुरामा ध्यान दिऔं - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] गर्भावस्था जोडीको लागि एकदमै महत्वपूर्ण समय हो । यो अवस्था एकदमै जोखिमपूर्ण पनि हो । केही जानीनजानी गल्ती गरेमा ठूलो नोक्सानी बेर्होनुपर्ने हुन्छ । गर्भावस्थामा सेक्स गर्नु, स्वास्थ्य र आउनेवाला बच्चालाई कतिको असर हुन्छ त ? के गर्भावस्थामा सेक्स गनु ठीक हो त ? यस्ता प्रश्नहरू तपाईंका मन आउन सक्छन् । […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँको व्यवसाय राम्रै चल्दै थियो । दुग्ध विकास संस्थान (डिडिसी) को डिलर लिएर काठमाडौँमा दुई वटा डेरी चलाइरहेका थिए उनले

सरुवा रोग विशेषज्ञ डा.शेरबहादुर पुन अहिले एकदमै व्यस्त रहेका छन् । कोरोनाको नयाँ–नयाँ भेरियन्ट देखिएसँगै त्यसको अध्ययन अनुसन्धानमा उनी व्यस्त

कोरोना भाइरस संक्रमणको असर नेपालमा देखिन थालेको छ। हप्ता दिनयता नेपालमा संक्रमितको संख्या डरलाग्दो रूपले उकालो लागेको छ। मंगलबार २२

यतिखेर देशभर चिसो बढ्न थालेसँगै सामान्यदेखि जटिल स्वास्थ्य समस्या देखिन सक्ने भन्दै चिसोबाट बच्न जनस्वास्थ्यविद्ले सुझाव दिएका छन्। जल तथा

Suggested