निषेधाज्ञामा घरमै समय कसरी बिताउने ?नेपालमा फैलिरहेको कोरोना संक्रमणको जोखिमलाई कम गर्ने उद्देश्यले ४१ जिल्लामा निषेधाज्ञा जारी गरिएको छ । निषेधाज्ञामा घरभित्रै बस्दा छटपटी, अल्छिपन, दिक्दारी लाग्न सक्छ । यतिमात्र होइन घरमै बसिरहँदा मानिसमा तनाव, चिन्ता, डर लाग्ने जस्ता समस्याहरु देखिन सक्छ । महामारीको अवस्थामा घरभित्रै कसरी समय बिताउन सकिन्छ त ? मनोविश्लेषक वासु आचार्य यस्तो सुझाव दिन्छन् ।

पुस्तक पढ्ने

महामारीको त्रासका बीचमा अरु कुरा सोच्नुभन्दा पुस्तक र उपन्यास पढेर दिन बिताउन सकिन्छ । घरमा किताव छैन भनेपनि अहिले विभिन्न वेबसाइटमा निःशुल्क पुस्तक पाइन्छन् । स्क्रिब्ड डटकम scripd.com, गुटेन बर्ग डट ओआरजी Gutenberge.org, गूगलबुक्स books.google.com र विकिसोर्स wikisource.org, इपुस्तकालय डट कम लगायतका वेबसाइटमा निःशुल्क पुस्तक अध्ययन गर्न सकिन्छ ।

चित्रहरु बनाउन, गीत गाउन, गजल, कविता लेख्न सकिन्छ । साथै खाना बनाउन मन पर्छ भने विभिन्न परिकारका खाना बनाएर परिवारसँग रमाइलोसँग दिन बिताउन सक्नुहुन्छ ।

बालबालिकालाई जीवन उपयोगी काम सिकाउने

यदि घरमा आफ्ना बालबालिका छन् भने उनीहरुलाई जीवनमा उपयोग हुने आधारभुत कुराहरु सिकाउन सकिन्छ । जस्तै, पानी तताउन, चिया बनाउन, अमलेट बनाउन, खानाका परिकार पकाउन लगायतका विभिन्न कामहरु सिकाउन सकिन्छ । जसले बालबालिकालाई आत्मनिर्भर बन्न प्रेरित गर्छ ।

बालबालिकालाई पढाउने

विद्यालयहरु बन्द छन् । यस्तो बेलामा बालबालिकाहरु पढिसकेका विषयवस्तु बिर्सन सक्छन् । त्यसैले घरमै उनीहरुलाई पुस्तक पढ्न प्रेरित गर्नुपर्छ । अनलाइन कक्षामा बालबालिकासँगै बसेर पढाईमा सहजिकरण गरिदिन सकिन्छ । यसका साथसाथै उनीहरुलाई युट्युवबाट पढ्ने विषयको छनौट गरी सँगै भिडियो हेर्न सक्नुहुन्छ । यसरी बालबालिकालाई समय दिएमा पढाई राम्रो हुनुका साथै उनीहरुलाई एक्लोपन महशुस हुनबाट जोगाउन सक्नुहुन्छ ।

परिवारसँग खेल खेल्दा परिवारिक सम्बन्धमा मिठास आउँछ । एक्लै हुनुहुन्छ भने आनलाइनमा साथीहरुसँग लुडो, चेस लगायत विभिन्न खेल खेल्न सक्नुहुन्छ अथवा फोनमा कुराकानी गरेर पनि समय बिताउन सकिन्छ ।

खेल खेल्ने

यस्तो बेला घरभित्रै विभिन्न प्रकारका खेल खेल्न सकिन्छ । परिवारको सदस्यसँग बसेर लुडो, क्यारेमबोर्ड, चेस, चोरपुलिस लगायतका विभिन्न खेलहरु खेल्न सक्नुहुन्छ । यसरी परिवारसँग खेल खेल्दा परिवारिक सम्बन्धमा मिठास आउँछ । एक्लै हुनुहुन्छ भने आनलाइनमा साथीहरुसँग लुडो, चेस लगायत विभिन्न खेल खेल्न सक्नुहुन्छ अथवा फोनमा कुराकानी गरेर पनि समय बिताउन सकिन्छ ।

फिल्म हेर्ने

घरमा बसेर विभिन्न किसिमका फिल्म, नाटक, सिरिज हेरेर पनि समय बिताउन सकिन्छ । जसले मनमा सकारात्मक भावना उब्जाउन मद्दत गर्छ ।

आफूलाई मन पर्ने काम गर्ने

व्यस्तताले घरमा बसेर गर्ने काम गर्न नपाएका मानिसले सिर्जनात्मक काम गर्न सक्नुहुन्छ । चित्रहरु बनाउन, गीत गाउन, गजल, कविता लेख्न सकिन्छ । साथै खाना बनाउन मन पर्छ भने विभिन्न परिकारका खाना बनाएर परिवारसँग रमाइलोसँग दिन बिताउन सक्नुहुन्छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्
चार्टर तथा उद्धार उडान सञ्चालन हुने
निषेधाज्ञामा घरमै समय कसरी बिताउने ?

अन्योलमा राष्ट्रिय जनगणना

कोरोनासँग जोडिएका १० भ्रम र सत्य

दैनिक उपभोग्य वस्तुको आयात र ढुवानीमा नयाँ नियम लागू

यी हुन् निषेधाज्ञा जारी भएका ४१ जिल्ला

काठमाडौं उपत्यकाका कुन अस्पतालमा कति छन् आईसीयू र भेन्टिलेटर ?प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

जल तथा मौसम विज्ञान विभागले मनसुनको आगमनसँगै यस वर्ष बाढी तथा पहिरोको जोखिममा बढोत्तरी हुने सम्भावना रहेको उल्लेख गर्दै सतर्कता

राष्ट्रिय लोक तथा दोहोरी गीत प्रतिष्ठानले निषेधाज्ञाका कारण प्रभावित भएका कलाकारलाई राहत वितरण जारी राखेको छ । कोरोना महामारीले दोहोरी

कोरोना भाइरसका कारण गत वर्ष नौ महिनासम्म लकडाउन भयो । सो समयमा शिक्षा, यातायात, व्यापार व्यवसाय, चलचित्र लगायत मानिसको दैनिकीलाई

दोस्रो लहरको कोरोना भाइरस अहिले तीव्र गतिमा फैलिएको छ । यसले आम मानिस त्रसित भएका छन् । यसका साथसाथै कोरोना