काठमाडौं उपत्यकाका कुन अस्पतालमा कति छन् आईसीयू र भेन्टिलेटर ?यतिबेला नेपालमा कोरोना भाइरसको संक्रमण तीव्र गतीमा फैलिरहेको छ । राजधानी लगायतका देशका अधिकांश अस्पतालका आइसीयू र भेन्टिलेटर बेड भरिसकेका छन् । यही गतिमा संक्रमण फैलिएमा देशको स्वास्थ्य प्रणालीले थेग्न नसक्ने भन्दै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले आम नागरिकलाई संवेदनशील बन्न आग्रह समेत गरेको छ ।

हाल देशभर १ हजार २ सय ४९ आईसीयू र ५ सय २६ भेन्टिलेटरको बेड संख्या छ । जसमध्ये ४ सय ७७ जना आईसीयू र १ सय ३१ जना संक्रमित भेन्टिलेटरमा उपचाररत रहेको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । अहिले काठमाडौं उपत्यकाका कोभिड अस्पतालका बेडहरु भरिन थालिसकेका छन् ।

कोरोनाका संक्रमण भयावह हुने स्थिती छ, जनमानसमा यसबारे चेतनाको विकास हुनु जरुरी रहेको त्रिवि शिक्षण अस्पतालका निर्देशक डा. दिनेश काफ्ले बताउँछन् । ‘कोरोना संक्रमित बिरामीले अस्पतालहरू भरिन थालीसके । तैपनि मानिसहरुमा गाम्भीर्यता देखिएन,’ उनले भने ।

कुन अस्पतालमा कति आइसीयू र भेन्टिलेटर ?
वीर अस्पताल

वीर अस्पतालले ७६ बेडको आइसोलेसन वार्ड, १० बेड आई.सी.यू र ५ वटा भेन्टिलेटर कोरोना संक्रमितका लागि छुट्याएको छ । जसमध्ये आइसोलेसनमा ७८ जना, आई.सी.यू.मा ७ जना र भेन्टिलेटरमा १ जना उपचाररत रहेको अस्पतालका कोभिड संयोजक डा. अच्युत कार्कीले जानकारी दिए ।

महाराजगञ्जस्थित त्रि.वि. शिक्षण अस्पतालले कोभिड संक्रमितको उपचारका लागि १ सय ३० आइसोलेसन बेड, २४ बेड आईसीयू, ५० बेड एचडियू र २० बेड भेन्टिलेटर छुट्याएको छ ।

सशस्त्र प्रहरी बल अस्पताल

बलम्बुमा रहेको शसस्त्र प्रहरी बल अस्पतालले १ सय २० आइसोलेसन, २० आई.सी.यु र ८ भेन्टिलेटर सेवा प्रदान गर्दै आएको छ । यहाँ आइसोलेसनको क्षमता भन्दा बढी संक्रमित रहेका छन् । १ सय २० जनाको क्षमताको आइसोलेसनमा १ सय ६६ जना रहेको डा. प्रविन नेपालले जानकारी दिए । उनका अनुसार अस्पतालमा अहिले आईसीयूमा १२ जना र भेन्टिलेटरमा ६ जना उपचाररत रहेका छन् ।

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पताल

टेकु स्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालमा कोरोना संक्रमितका लागि २० आईसीयू र ११ वटा भेन्टिलेटर रहेको अस्पतालका प्रवक्ता डा. अनुप बास्तोलाले जानकारी दिए । जसमध्ये ६६ जना आइसोलेसन, ९ जना आई.सी.यू र ११ जना संक्रमित भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् ।

त्रि.वि. शिक्षण अस्पताल, महाराजगञ्ज

महाराजगञ्जस्थित त्रि.वि. शिक्षण अस्पतालले कोभिड संक्रमितको उपचारका लागि १ सय ३० आइसोलेसन बेड, २४ बेड आईसीयू, ५० बेड एचडियू र २० बेड भेन्टिलेटर छुट्याएको छ । जहाँ आइसोलेसनमा १ सय ५३ जना, आईसीयूमा ३५ जना र भेन्टिलेटरमा ७ जना कोरोना संक्रमित उपचाररत छन् ।

निजामती कर्मचारी अस्पताल, काठमाडौं

निजामती कर्मचारी अस्पतालमा ५० जना क्षमताको आइसोलेसन, १४ बेडको आईसीयू र ६ बेडको भेन्टिलेटर छुट्याइएको कोभिड फोकल पर्सन ज्वाला ढकालले जानकारी दिइन् । यस अस्पतालमा हाल १४ जना कोरोना संक्रमित आइसीयूमा उपचाररत छन् भने भेन्टिलेटरमा छैनन् ।

भक्तपुर अस्पताल

भक्तपुर अस्पतालमा ६८ आइसोलेसन, ६ आईसीयू. र ६ भेन्टिलेटरको क्षमता छ । यस अस्पतालको आइसोलेसनमा २७ जना, आईसीयूमा ४ जना र भेन्टिलेटरमा २ जना उपचाररत रहेको कोभिड फोकल पर्सन डा.सुमित्रा गौतमले जानकारी दिइन् ।

ललितपुरस्थित पाटन अस्पतालले कोरोना संक्रमितको उपचारका लागि ३ सय आइसोलेसन, २६ बेड आईसीयू र १७ बेड भेन्टिलेटर छुट्याए अस्पतालका निर्देशक डा. रवि शाक्यले जानकारी दिए ।

नेपाल प्रहरी अस्पताल, महाराजगञ्ज

नेपाल प्रहरी अस्पतालले कोभिड संक्रमितको उपचारका लागि आइसीयूसहितको भेन्टिलेटर बेड २० वटा, एचडियु बेड ३९ वटा र आइसोलेसन बेड १ सय ३२ वटा छुट्याएको अस्पतालका प्रवक्ता डिआइजी रामकृष्णराज भण्डारीले जानकारी दिए । जसमा आइतवारसम्म १ सय २१ जना आइसोलेसन, ८ जना आइसीयूमा उपचाररत छन् । यहाँ भेन्टिलेटरमा भने हालसम्म संक्रमित छैनन् ।

पाटन अस्पताल, ललितपुर

यसैगरी ललितपुरस्थित पाटन अस्पतालले कोरोना संक्रमितको उपचारका लागि ३ सय आइसोलेसन, २६ बेड आईसीयू र १७ बेड भेन्टिलेटर छुट्याए अस्पतालका निर्देशक डा. रवि शाक्यले जानकारी दिए । जसमा हाल ९० जना आइसोलेसनमा छन् भने ९ जना आइसियू र ९ जना भेन्टिलेटरमा उपचाररत रहेको कोभिड फोकल पर्सन डा. आशिष श्रेष्ठले जानकारी दिए ।

सानेपास्थित स्टार अस्पतालमा २५ जना आइसोलेसनमा ५ जना आईसीयू र १ जना कोरोना संक्रमितको भेन्टिलेटरमा उपचार भइरहेको छ ।

वीरेन्द्र अस्पताल, छाउनी

वीरेन्द्र अस्पताल छाउनीको आइसोलेसनमा ७१, आईसीयूमा ५ जना कोरोना संक्रमित उपचाररत छन् ।

यसैगरी, निजी अस्पतालतर्फ ग्राण्डी अन्तराष्ट्रिय अस्पतालको आइसोलेसनमा ४५ जना, आईसीयूमा १३ र भेन्टिलेटरमा ५ जना उपचाररत रहेको स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । यस्तै, ह्याम्स अस्पतालमा ८२ जना आइसोलेसन, १८ जना आईसीयू र ५ जना भेन्टिलेटर उपचाररत छन् । नेपाल मेडिसिटी अस्पतालमा ४९ जना आइसोलेसन, २६ जना आईसीयू र ६ जना भेन्टिलेटरमा उपचाररत छन् । सानेपास्थित स्टार अस्पतालमा २५ जना आइसोलेसनमा ५ जना आईसीयू र १ जना कोरोना संक्रमितको भेन्टिलेटरमा उपचार भइरहेको छ ।Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

सुन्दर देखिने रहर कसलाई नहोला र ! हरेक मानिस शारीरिक रूपमा सुन्दर देखिन चाहन्छन् । तर, खानपान र हेरचाहमा ख्याल

गाउँको नाम सुन्दा चारैतिर फैलिएको हरियालीका तस्बिर आँखाअगाडि आउन थाल्छन् । जसका कारण गाउँहरू निकै उत्साहित हुन्छन् । आज हामी

मौसम जस्तोसुकै होस्, यात्राको आफ्नै रमाइलो छ। जसरी गर्मी मौसममा विभिन्न प्रकारका लुगा लगाइन्छ, त्यसैगरी यस मौसममा जुत्ता किन्दा धेरै

इनडोर प्लान्टहरूले हावा शुद्ध पार्छ, हावामा प्रदूषकहरू घटाउँछ, अक्सिजनको स्तर बढाउँछ, तपाईँको मुड बढाउँछ र सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्छ। बिरुवालाई