English

जहाँ विज्ञानको नियम पनि असफलअहिले पवित्र महिना साउन चलिरहेको छ र यो महिना पूरा भगवान शिवलाई समर्पित छ। भोलेनाथको आशीर्वाद प्राप्त गर्न साउन महिनामा मानिसहरूले महादेवको विशेष पूजा गर्छन् । संसारमा शिवका लाखौँ मन्दिर छन् । यी मध्ये केही यस्ता छन् कि ती चमत्कारी छन् । यस्तै एउटा चमत्कारी शिव मन्दिर भारतको उत्तर प्रदेशको सीतापुरमा छ । वास्तवमा, यस मन्दिरमा एक चमत्कारी पोखरी छ । यो अद्भुत पोखरीको चमत्कार देखेपछि विज्ञानको नियम पनि असफल हुन्छ । विज्ञानको नियम अनुसार हल्का चीजहरू पानीमा तैरिन्छन् र भारी चीजहरू पानीमा डुब्छन् । तर यस पोखरीमा, विज्ञानका यी नियमहरू उल्टो हुन्छन्।

यस्ता चमत्कार हुन्छन्

उत्तर प्रदेशको सीतापुरमा नैमिषारण्य धाम नजिकै गोमती नदीको किनारमा रहेको अर्वापुर गाउँमा रुद्रेश्वर महादेवको मन्दिर छ । यहाँ एक अद्भुत पोखरी पनि छ । यस कुण्डको बारेमा बताइन्छ कि आज पनि यहाँ जीवित शिवलिंग अवस्थित छ । यो अद्भुत पोखरीको पानीमा बेलपत्र जस्ता हल्का चिज पानीमा डुबेको छ । अर्कोतर्फ स्याउ, अनार र अमरुद जस्ता भारी फलफूल पानीमा तैरन थाल्छन् ।

महादेवको वास्तविक चमत्कार

यस अद्भुत पोखरीसँग धेरै पौराणिक परम्पराहरू पनि जोडिएका छन् । गोमती नदीको किनारमा बनेको यस कुण्डभित्र रहेको शिवलिंगलाई बाबा रुद्रेश्वर महादेव भनिन्छ । यहाँ कुनै निश्चित स्थानमा बेलपत्र कुण्डको पानी भित्र जान्छ भनिएको छ । यहाँ शिवका भक्तहरूले ओम नमः शिवाय जप गर्नुपर्छ । यस अचम्मको शिवलिंगमा भक्तहरूले ओम नमः शिवाय जप गर्दा बेलपत्र, दूध र फलफूल चढाउनु अघि सबै चीजलाई पानीमा डुबाइन्छ । यसपछि प्रसादको रूपमा मागेको फल पनि आउँछ । महादेवको यो साँचो चमत्कार हेर्न टाढा टाढाबाट भक्तजन आउँछन् ।

साउनमा शिवभक्तको भीड लाग्ने गर्छ

साउनमा यहाँ भक्तजनको भीड लाग्छ । यो चमत्कार हेर्न टाढा टाढाबाट भक्तजनहरू आउने गर्दछन् । कुनै समय यस ठाउँमा पौराणिक शिव मन्दिर रहेको मन्दिरका जानकार बताउँछन् । जुन अहिले पानी भित्र डुबेको छ । तर जति बेला खोलाको पानी कम हुन्छ, मन्दिरका अवशेषहरू देखिन थाल्छन्।

यो पनि…
११ नम्बर लाई किन यति धेरै माया ?
एलियन जस्तै देखिने जङ्गलLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नोबेल पुरस्कार विजेता यासुनारी कावावाताले उपन्यास ‘स्नो कन्ट्री’ मा देश सुन्दर हुने तीनवटा तत्व उल्लेख गरे–प्रकृति,संस्कृति र परिवेश । लाग्छ–साहित्यकार

तमु समुदायको ऐतिहासिक चाड बैशाख पूर्णिमाका अवसर पारेर तमु ट्हो ह्युल हङकङले आफ्नो २६ औं वार्षिकोत्सव मनाएको छ । उक्त

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम