English

११ नम्बर लाई किन यति धेरै माया ?टेबल घडी होस् वा हात घडी, जुनसुकै घडी होस्, १२ बज्छ। तर आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो घडीको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ, जसमा १२ बज्दैन । यो घडी अरू कतै होइन, तर संसार स्विट्जरल्याण्डको एउटा सहर हो। यो सहर धेरै सुन्दर सहर हो। यस सहरको नाम सोलोथर्न हो। यस सहरको सबैभन्दा विशेष कुरा यो हो कि यस सहरका मानिसहरूले ११ नम्बरलाई धेरै माया गर्छन्। यहाँ अधिकांश चीजहरूको डिजाइन यो संख्याको वरिपरि घुम्छ।

यहाँ चर्च र च्यापलहरूको संख्या पनि ११–११ छ। ऐतिहासिक झरनाहरू, सङ्ग्रहालयहरू र टावरहरू पनि ११ नम्बरमा छन्। यहाँको सेन्ट उर्ससको मुख्य चर्चमा पनि तपाईँले ११ नम्बरको लागि मानिसहरूको माया देख्नुहुनेछ। यो चर्च ११ वर्ष मा पूरा भएको थियो। यहाँ तीन वटा सिडीहरू छन्, जसमा प्रत्येक सेटमा ११ पङ्क्ति, ११ ढोका, ११ घण्टी र ११ वेदीहरू छन्।

यो संख्यामा मानिसहरूको यति धेरै लगाव छ कि यहाँ हरेक कुरामा ११ देखिनेछ। मानिसको जीवनमा पनि ११ नम्बरको विशेष महत्त्व छ । यहाँका मानिसहरूले हरेक ११ औँ जन्मदिन विशेष तरिकाले मनाउँछन्। जन्मदिनको अवसरमा दिइने उपहार पनि ११ नम्बरसँग सम्बन्धित छ। जस्तै अफी बियर अर्थात् बियर ११, ११–आइ चकलेट। यही कारणले, यहाँ यस्तो घडी छ, जहाँ ११ बज्दैन। यस सहरको टाउन स्क्वायरमा घडी छ। त्यो घडीमा घण्टाको मात्र ११ हात छ। १२ यसबाट हराइरहेको छ।

११ नम्बर लाई किन यति धेरै माया छ ?

११ नम्बरमा मानिसहरूको संलग्नताको बारेमा केही पौराणिक मान्यताहरू छन्। एउटा मान्यता अनुसार कुनै समय सोलोथर्नका जनता निकै मेहनत गर्थे । धेरै काम गरे पनि उनीहरूको जीवनमा खुसी थिएन । यसैबीच, यहाँ पहाडबाट चराहरू आउन थाले र यहाँका मानिसहरूलाई प्रोत्साहन गर्न थाले। एल्फको आगमनसँगै उनको जीवनमा खुसी आउन थाल्यो । जर्मन भाषामा एल्फ भनेको ११ हो । त्यसैले यहाँका मानिसहरूले एल्फलाई ११ नम्बरसँग जोड्छन्। उनको अनुग्रह सम्झन, मानिसहरूले ११ नम्बरलाई महत्त्व दिन थाले।

यो पनि…
एलियन जस्तै देखिने जङ्गल
जसले तीन मिनेटमा १० जनाको ज्यान लिन्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

हिमाली जिल्ला डोल्पामा १ सय २० हिउँचितुवा भेटिएको छ । डिभिजन वन कार्यालय डोल्पाले शे–फोक्सुण्डो राष्ट्रिय निकुञ्ज क्षेत्रमा ९० र

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

मानिसहरू यो सोच्छन् कि नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्नको लागि उनीहरूले केही मूर्खतापूर्ण कामहरू गर्नुपर्छ- मदिरा पिउनु, मुर्ख्याइँ गरेर सवारी हाँक्नु,

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती