English

जहाँ देवताको निर्णय मात्र मान्य हुन्छएउटा यस्तो ठाउँ छ जुन प्रेम जोडीका लागि सबैभन्दा सुरक्षित ठाउँ मानिन्छ । यो यस्तो ठाउँ हो जहाँ माया गर्ने जोडीलाई कसैको डर हुँदैन। न समाजको, न कानुनको । यति मात्र होइन, यहाँका मानिसहरूले पनि अन्य पाहुनाको जस्तै हेरचाह गर्छन्। भारतको हिमाचल प्रदेशस्थित कुल्लीमा रहेको शाङ्चुल महादेव मन्दिरमा यस । जहाँ माया गर्ने जोडीले गर्मी नपाएर सुरक्षित महसुस गर्छन् । त्यो ठाउँ हो, हिमाचल प्रदेशको कुल्लु जिल्लाको शंघड गाउँमा साङ्चुल महादेव नामको मन्दिर ! यदि माया गर्ने जोडी यो ठाउँको सिममा पुगे भने उनीहरू एकदम सुरक्षित हुन्छन्। किनभने यस ठाउँमा भागेर आएका दम्पतीका लागि गाउँका मानिसहरूले खाना र बासको व्यवस्था गर्छन्।

यस गाउँमा आएका सबै फरार प्रेमीहरूलाई राम्रोसँग स्वागत गर्छन्। देवताको आदेशमा गाउँका मानिसहरूले यी मानिसहरूको रक्षा गर्ने जनविश्वास छ। यो मानिन्छ कि जब पाण्डवहरू निर्वासनमा यस क्षेत्रमा पुगेका थिए तब मानिसहरूले उनीहरूलाई यहाँ आश्रय दिएका थिए तर उनीहरूलाई पछ्याउँदै कौरवहरू पनि यहाँ पुगेका थिए। त्यसपछि साङ्चुल महादेवले उनलाई गाउँ प्रवेश गर्नबाट रोके । महादेवले भने, ‘मेरो शरणमा आउने जो कोहीको पनि रक्षा गर्छु ।’

त्यस बेलादेखि आजसम्म यहाँ यो परम्परा चलिरहेको छ । यो परम्परा अनुसार यस गाउँका जनताले फरार प्रेमीकाको संरक्षण गर्ने गर्छन् । यति मात्र होइन, यस गाउँमा प्रहरीलाई समेत प्रवेश गर्न दिइँदैन । यसबाहेक गाउँमा मासु, मदिरा, छालाका सामान पनि निषेध गरिएको छ ।

कौरवहरू पाण्डवहरूलाई पछ्याउँदै यस गाउँमा पुगेपछि महादेवको डरले कौरवहरू फर्किए। त्यसै बेलादेखि यहाँ यस्तो चलन सुरु भएको र यहाँ आउने भक्तजनले पूर्ण सुरक्षा पाउन थालेका छन् । भनिन्छ, जबसम्म मामिला मिल्दैन तबसम्म यहाँ आउनेलाई यहाँको समुदायले भरपुर अतिथि सत्कार गर्छन् । बस्नेदेखि खानासम्मको सम्पूर्ण जिम्मेवारी यहाँका जनताले लिने गरेका छन् । यो गाउँमा हतियार लिएर कोही पस्न पाउँदैनन् । यति मात्र होइन, यो गाउँमा कसैसँग ठूलो स्वरमा कुरा गर्न पनि निषेध गरिएको छ । यहाँ देवताको निर्णय मात्र मान्य हुन्छ।

यो पनि
वैज्ञानिकले पत्ता लगाए यस्तो रहस्य
जहाँ ४० मिनेट मात्रै रात पर्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

नेपालको अन्नपूर्ण संरक्षण क्षेत्रमा नयाँ प्रजातिको चरा भेटिएको छ । नयाँ प्रजातिको चरा ‘फुस्रो सारौं’ नाममा अभिलेख गरिएको छ ।

वायु प्रदूषण रोक्न विकसित मुलुकहरूले सवारी साधन, कलकारखाना, उद्योगलगायत विभिन्न क्षेत्रमा विशेष मापदण्डहरू तोकी एक्युआई अर्थात् एयर क्वालिटी इन्डेक्समा उत्तम

‘तपाई जति प्रकृति नजिक पुग्नु हुन्छ, प्रकृति त्यति नै तपाई नजिक आइपुग्छ’, यो भनाई हङकङका नेपाली व्यवसायी राज गुरुङलाई ठ्याक्कै

एक साँझ हामी सूर्यास्त अवलोकन गर्न हेग शहरको अत्याधिक प्रसिद्ध समुन्द्रतट स्केभनिनगन गएका थियौँ । हाम्रो टोलीमा इटाली, फ्रान्स, नर्वे,