जहाँ देवताको निर्णय मात्र मान्य हुन्छएउटा यस्तो ठाउँ छ जुन प्रेम जोडीका लागि सबैभन्दा सुरक्षित ठाउँ मानिन्छ । यो यस्तो ठाउँ हो जहाँ माया गर्ने जोडीलाई कसैको डर हुँदैन। न समाजको, न कानुनको । यति मात्र होइन, यहाँका मानिसहरूले पनि अन्य पाहुनाको जस्तै हेरचाह गर्छन्। भारतको हिमाचल प्रदेशस्थित कुल्लीमा रहेको शाङ्चुल महादेव मन्दिरमा यस । जहाँ माया गर्ने जोडीले गर्मी नपाएर सुरक्षित महसुस गर्छन् । त्यो ठाउँ हो, हिमाचल प्रदेशको कुल्लु जिल्लाको शंघड गाउँमा साङ्चुल महादेव नामको मन्दिर ! यदि माया गर्ने जोडी यो ठाउँको सिममा पुगे भने उनीहरू एकदम सुरक्षित हुन्छन्। किनभने यस ठाउँमा भागेर आएका दम्पतीका लागि गाउँका मानिसहरूले खाना र बासको व्यवस्था गर्छन्।

यस गाउँमा आएका सबै फरार प्रेमीहरूलाई राम्रोसँग स्वागत गर्छन्। देवताको आदेशमा गाउँका मानिसहरूले यी मानिसहरूको रक्षा गर्ने जनविश्वास छ। यो मानिन्छ कि जब पाण्डवहरू निर्वासनमा यस क्षेत्रमा पुगेका थिए तब मानिसहरूले उनीहरूलाई यहाँ आश्रय दिएका थिए तर उनीहरूलाई पछ्याउँदै कौरवहरू पनि यहाँ पुगेका थिए। त्यसपछि साङ्चुल महादेवले उनलाई गाउँ प्रवेश गर्नबाट रोके । महादेवले भने, ‘मेरो शरणमा आउने जो कोहीको पनि रक्षा गर्छु ।’

त्यस बेलादेखि आजसम्म यहाँ यो परम्परा चलिरहेको छ । यो परम्परा अनुसार यस गाउँका जनताले फरार प्रेमीकाको संरक्षण गर्ने गर्छन् । यति मात्र होइन, यस गाउँमा प्रहरीलाई समेत प्रवेश गर्न दिइँदैन । यसबाहेक गाउँमा मासु, मदिरा, छालाका सामान पनि निषेध गरिएको छ ।

कौरवहरू पाण्डवहरूलाई पछ्याउँदै यस गाउँमा पुगेपछि महादेवको डरले कौरवहरू फर्किए। त्यसै बेलादेखि यहाँ यस्तो चलन सुरु भएको र यहाँ आउने भक्तजनले पूर्ण सुरक्षा पाउन थालेका छन् । भनिन्छ, जबसम्म मामिला मिल्दैन तबसम्म यहाँ आउनेलाई यहाँको समुदायले भरपुर अतिथि सत्कार गर्छन् । बस्नेदेखि खानासम्मको सम्पूर्ण जिम्मेवारी यहाँका जनताले लिने गरेका छन् । यो गाउँमा हतियार लिएर कोही पस्न पाउँदैनन् । यति मात्र होइन, यो गाउँमा कसैसँग ठूलो स्वरमा कुरा गर्न पनि निषेध गरिएको छ । यहाँ देवताको निर्णय मात्र मान्य हुन्छ।

यो पनि
वैज्ञानिकले पत्ता लगाए यस्तो रहस्य
जहाँ ४० मिनेट मात्रै रात पर्छLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विगत केही दशकहरूमा हाम्रो वातावरणमा जसरी प्रदूषण बढ्दै गइरहेको छ, त्यो वर्तमानका लागि मात्र होइन भविष्यका लागि पनि धेरै हिसाबले

घरबाहिर तथा बैठक कोठालाई सजाएर राख्दा घरको वातावरण सकारात्मक मात्रै होइन, तपाईंलाई एउटा फरक छवि पनि दिने गर्छ । घरभित्रको

मानव जीवनको सुरक्षाका लागि वातावरणलाई सुरक्षित राख्नुपर्छ । आधुनिकतातर्फ अघि बढिरहेको विश्वमा विकासको बाटोमा हामीले पृथ्वी र वातावरणका लागि घातक

मानिसको मुखमा ३२ वटा दाँत हुन्छ । वयस्कतामा, अधिकांश मानिसहरूले २८ दाँतहरू विकास गर्छन्। १७ देखि २१ वर्षको उमेरमा, बङ्गाराको