English

जहाँ महिलाले मात्र शासन गर्छन्हाम्रो समाज परापूर्व कालदेखि नै पुरुष प्रधान छ । त्यसैले सुरुदेखि नै महिलालाई घरको जिम्मेवारी सम्हाल्न सक्षम मानिन्छ । एकै समयमा, सम्पूर्ण परिवारको जिम्मेवारी पुरुषको काँधमा छ। तर आज हामी तपाईँलाई एउटा यस्तो ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जहाँ महिलाले शासन गर्छन् । यति मात्र होइन, यहाँ पुरुषलाई पनि महिलाको जस्तै व्यवहार गरिन्छ । यो संसारमा एक मात्र ठाउँ हो जहाँ महिलाले मात्र पूर्ण शासन गर्छन्। यो थाहा पाउँदा तपाईँलाई अचम्म लाग्न सक्छ, तर यो बिलकुल सत्य हो। वास्तवमा, हामी युरोपेली देश इस्टोनियाको कुरा गर्दैछौं। जहाँ ९० प्रतिशतभन्दा बढी जनसङ्ख्या महिलाको रहेको एउटा अनौठो टापु छ ।

यति मात्र होइन, यस टापुमा अधिकांश महिलाहरू बस्छन् जसले सम्पूर्ण टापुको जिम्मेवारी सम्हालिरहेका छन्। इस्टोनियाको किहनु टापुको नाम युनेस्कोको मानवताको अमूर्त सांस्कृतिक सम्पदाको सूचीमा समावेश छ। यो ठाउँ महिलाहरूको टापुको रूपमा प्रख्यात छ । इस्टोनियाको किहनु टापुमा जम्मा ३०० जनाको जनसङ्ख्या छ। जसमध्ये अधिकांश महिला पनि छन् । जानकारी अनुसार किहनु टापुमा बस्ने पुरुषहरू इस्टोनियामा काम गर्न जान्छन्।

त्यसैले यस टापुमा महिला मात्रै रहन्छन् र यस टापुको सम्पूर्ण जिम्मेवारी यी महिलाहरूको काँधमा छ। महिलाहरूले चाडपर्वलाई धूमधामका साथ मनाउँछन्, नाच्छन्, गाउँछन् र हस्तकला गरेर पैसा कमाउँछन्। यति मात्र होइन, यिनै महिलाहरूले मानिसहरूको विवाहको अन्तिम संस्कार गराउँछन्। यस टापुमा पहिले अपराधी र निर्वासनको सजाय भोग्ने मानिसहरू मात्रै बस्ने गरेको बताइन्छ ।

पछि, यो टापु सोभियत संघले लगभग ५० वर्षको लागि कब्जा गर्यो। त्यसयता यहाँ महिलाको वर्चस्व छ । त्यसयता धेरैजसो महिलाले यो टापु चलाउँदै आएका छन् । तर बदलिँदो समयसँगै अहिले केटा–केटीहरू टापुबाहिर पढ्न वा काम गर्न चाहन्छन्, जसका कारण बिस्तारै मातृ सत्ताको प्रथा समाप्त हुँदै गएको छ ।

यो पनि…
आदिवासी जनजातिको अनौठो परम्परा
इन्टरनेटमा सर्वाधिक खोजिने गाउँLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

ग्लोबल आइएमई बैंकको क्रेडिट कार्ड बाहकले ६ हजार रुपैयाँमै विदेश भ्रमण गर्न पाउने भएका छन् । ग्लोबल आइएमई बैंक लिमिटेडले

मानिसहरू यो सोच्छन् कि नयाँ वर्षलाई स्वागत गर्नको लागि उनीहरूले केही मूर्खतापूर्ण कामहरू गर्नुपर्छ- मदिरा पिउनु, मुर्ख्याइँ गरेर सवारी हाँक्नु,

राइज मिडियाका प्रमोटर सुनिल गुरुङलाई पितृशोक परेको छ । उनका बुबा पोखरेली समाजसेवी बिल बहादुर गुरुङको उपचारकै क्रममा मंगलबार राती

उत्तरमा चुरेपहाड, दक्षिणमा तराईको समथर फाँट । पूर्वमा बबई नदी पश्चिममा बग्ने सङ्लो कर्णालीको चिसो पानी । र बीचमा हरियाली