यस भिटामिनको कमीले कपाल, नङ र छाला बिग्रन थाल्छबायोटिन स्वस्थ कपाल, नङ र छालाको लागि धेरै लाभदायक छ। मानिसहरूले आफ्नो दैनिक आहारमा बायोटिन युक्त खाना समावेश गर्नुपर्छ। बायोटिन पनि बी कम्प्लेक्स परिवार मध्ये एक हो। जसलाई प्रायः भिटामिन B7 भनिन्छ। जुन हाम्रो शरीरको स्वस्थ प्रक्रियाको लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण तत्त्व हो। यदि तपाईँले आफ्नो आहारमा पर्याप्त मात्रामा बायोटिन पाउनुभयो भने, यसले प्रोटिन, लिपिड र कार्बोहाइड्रेटलाई तपाईँले खाने खानाबाट ग्लुकोजमा परिणत गर्न सक्छ।

पानीमा घुलनशील भिटामिन बायोटिनलाई भिटामिन एच पनि भनिन्छ। जुन शरीरले सामान्यतया भण्डारण गर्न सक्दैन। यसको स्तर उच्च राख्न, तपाईँले यसलाई बारम्बार उपभोग गर्नुपर्छ। यसले खाना खाएपछि ऊर्जामा परिणत गर्न मद्दत गर्छ। यसबाहेक शरीरले केराटिन उत्पादन गर्न आवश्यक हुन्छ। यो विशेष प्रकारको प्रोटिनले तपाईँको कपाल, छाला र नङहरू बनाउँछ।

जाडो मौसममा हाम्रो कपाल र छालाको विशेष हेरचाह चाहिन्छ। चिसो र सुख्खा मौसममा कपाल सुख्खा हुने, कमजोरी हुने, चायाँ पर्ने र कपाल झर्ने जस्ता समस्या हुन सक्छ । यो मौसममा बायोटिन युक्त खानेकुरालाई एक हिस्सा बनाउनु कपाललाई स्वस्थ राख्न लाभदायी हुन सक्छ।

फलफूल

मटर, सिमी र दाल त्यस्ता फलफूल मध्ये एक हो। तिनीहरूमा प्रोटिन, फाइबर र धेरै खनिजहरू पाइन्छन्। बदाम र सोयाबीन–व्युत्पन्न बायोटिनहरूबाट सतह आफैँमा सबैभन्दा विशिष्ट गुणहरू मध्ये एक हो। फलफूलहरू सामान्यतया खानु अघि उमालेका हुन्छन् । यसलाई करी, सलाद वा अन्य कुनै पनि तरिकाले खान सकिन्छ।

च्याउ

एन्टिअक्सिडेन्ट, सेलेनियम र म्याग्नेसियम जस्ता खनिजहरूले भरपुर च्याउ धेरै फाइदाजनक हुन्छ। यसबाहेक एक कप च्याउमा ५ देखि ६ एमसीजी बायोटिन हुन्छ। मसरूम सलाद, आहार मा हल्का फ्राई, स्यान्डबिच वा सूपको रूपमा समावेश गर्न सकिन्छ।

सखरखण्ड

सखरखण्डमा भिटामिन, मिनरल्स, फाइबर र क्यारोटिनोइड्स प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ। यसलाई खानु अघि, यसलाई चुलोमा पकाउन आवश्यक छ। तिनीहरू मसला आलुको रूपमा खान सकिन्छ। सखरखण्ड जाडोको सबैभन्दा राम्रो आहार हो।

अण्डाको पहेँलो भाग
अण्डामा भिटामिन बी, प्रोटिन, आइरन र फस्फोरस पर्याप्त मात्रामा पाइन्छ। यदि अण्डाको पहेँलो भागको कुरा गर्ने हो भने यसमा धेरै मात्रामा बायोटिन हुन्छ ।

सालमन

ओमेगा ३ फ्याटी एसिड जो सालमनमा सबैभन्दा बढी हुन्छ । यसले शरीरमा सुन्निने समस्या कम गर्न मद्दत गर्न सक्छ। यसको अतिरिक्त, पकाएको सालमन बायोटिनको धनी छ। जो स्वस्थ छाला र स्वस्थ कपालको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ।

बीउ

बीउलाई सुपरफुड भनिन्छ। यो भिटामिन, खनिज र स्वस्थ हुन्छ। बीउमा क्याल्सियम, म्याग्नेसियम, फस्फोरस, फलाम पनि हुन्छ। यसको अतिरिक्त, यो बायोटिन को एक राम्रो स्रोत पनि हो।

बदाम

एक चौथाइ कप बदाममा धेरै बायोटिन हुन्छ। बदाममा ओमेगा ३ फ्याटी एसिड र मोनोअनस्याचुरेटेड फ्याट पनि हुन्छ, जसले मुटुलाई पनि स्वस्थ राख्छ । बदाम कपाल र छालाको लागि वरदान हो।

यो पनि…
कपाललाई यसरी बनाउनुहोस् लामो र सुन्दर
कपालमा कलर गर्दा नभुल्नुहोस् यी चार कुरा...
fuck google

यस भिटामिनको कमीले कपाल, नङ र छाला बिग्रन थाल्छ - Mero LifeStyle Mero LifeStyle https://www.apunkachoice.com/bollywood-breaks-silence-over-the-jnu-violence/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

विश्व पर्यटन दिवस २०२३ को अवसरमा च्यासा मंका खंलले धिमे बाजाको धुनमा नेवारी लोकप्रिय गीत ‘सचिका चिना’ प्रस्तुत गरेर सहभागी

हरेक वर्ष सेप्टेम्बर २९ का दिन विश्व मुटु दिवस मनाउँदै आइएको छ । नेपालमा पनि विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमहरू आयोजना गरी

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन