भान्सामै उपलब्ध छन् इम्युनिटी बढाउने चीजसङ्क्रमणको जोखिम घटाएर धेरै गम्भीर रोगको जोखिमबाट बच्न स्वास्थ्य विज्ञहरूले सबै व्यक्तिलाई आहारमा ती चीजहरू समावेश गर्न सुझाव दिन्छन्, जसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन मद्दत गर्छ। रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बलियो राख्दा सरुवा रोगका साथै धेरै गम्भीर दीर्घ रोगको जोखिम पनि कम हुने स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । खानपान र दिनचर्या सही राखेर रोग प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई बलियो बनाउन सकिन्छ । हाम्रो घरमा यस्ता धेरै चीजहरू पाइन्छ जुन शरीरलाई स्वस्थ राख्नका साथै रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउनमा विशेष उपयोगी मानिन्छ ।

प्रतिरक्षा शक्ति बढाउनु एक निरन्तर प्रक्रिया हो जसका लागि निरन्तर प्रयास आवश्यक रहेको स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । यसका लागि खानपानमा ध्यान दिनु, नियमित शारीरिक क्रियाकलाप गर्नु, राम्रो निद्रा लिनु र चिन्ता कम गर्ने प्रयास गर्नु लाभदायक मानिन्छ । राम्रो प्रतिरक्षा प्रणालीको लागि वजन कम राख्नु पनि आवश्यक छ।

हाम्रा सबै घरमा यस्ता धेरै प्रभावकारी औषधीहरू उपलब्ध हुने आहारविद्हरू बताउँछन्, जसको प्रयोगले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन विशेष फाइदा पुग्ने गर्दछ ।

तुलसीको पातको सेवन

तुलसीको पात धेरै वर्षदेखि विभिन्न रोगको घरेलु उपचारको रूपमा प्रयोग हुँदै आएको छ। यसमा एन्टी–इन्फ्लेमेटरी र यान्टिबायोटिक गुणहरू छन् जसले श्वासप्रश्वाससम्बन्धी समस्या, पाचनसम्बन्धी विकारहरूबाट राहत प्रदान गर्न मद्दत गर्छ। तुलसीको सेवनले इम्युनिटी पावर बढाउनुका साथै घाँटीको इन्फेक्सन कम गर्न पनि मद्दत गर्छ । भाइरस, सङ्क्रमण र एलर्जीबाट टाढा रहन नियमित रूपमा यसको सेवन गर्नुहोस्।

बेसारको विशेष फाइदा

बेसारमा कर्किउमिन नामक यौगिक हुन्छ, जुन अध्ययनले समग्र स्वास्थ्यको लागि धेरै तरिकामा फाइदाजनक देखाएको छ। धेरै औषधीय गुण भएको बेसारमा भाइरल रोगहरूको जोखिम कम गर्ने र शरीरलाई रोगसँग लड्न मद्दत गर्ने गुणहरू छन्। बेसारले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बलियो बनाउँछ, यसलाई खाना वा दूधमा मिसाएर सेवन गर्न सकिन्छ। बेसारको सेवनले शरीरको थकान कम गर्न र राम्रो निद्रा लिन पनि सहयोगी हुन्छ ।

अदुवा प्रयोग गर्नुहोस्

सामान्य रुघाखोकी र रुघाखोकी बाहेक चिसो मौसमको साइड इफेक्टलाई कम गर्न अदुवा लाभदायक मानिन्छ । अदुवाको चियाले शरीरलाई स्फूर्ति दिन र चिसो मौसममा टाउको दुखाइ कम गर्न मद्दत गर्छ। अदुवामा पाइने जिन्जरोल घाँटी दुख्ने र जोर्नीमा हुने असुविधा कम गर्नको लागि उत्कृष्ट उपाय हो। यो तपाईँको प्रतिरक्षा प्रणाली बढाउनका साथै रोगहरूबाट बचाउन मद्दत गर्ने औषधि हो।

यो पनि…
उल्टो हिँड्दा हुने फाइदा
सुकुमेलले गर्छ कब्जियतदेखि मुटुरोगसम्मलाई फाइदाLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

१९औं एसियाली खेलकुदअन्तर्गत पुरुष क्रिकेटको क्वाटरफाइनलमा नेपाल भारतसँग पराजित भएको छ । मंगलबार बिहान झेजियाङ युनिभर्सिटी अफ टेक्नोलोजी पिङफेङ क्रिकेट

विश्वकै सबैभन्दा पुरानो जात्राको रूपमा मानिने ‘इन्द्रजात्रा’ का विषयमा विभिन्न किंवदन्ती प्रचलित छ । एउटा भनाइअनुसार वर्षा राम्रोसँग सम्पन्न भई

प्रिय, ओ प्रियभन किन बुझी दिएनौं, यो मन, भनभन किन बुझी दिएनौं, भन किन बुझिदिएनौ प्रिय, ओ प्रिय . .

काठमाडौं उपत्यकामा मनाइने प्रसिद्ध जात्रा इन्द्रजात्राको अवसरमा राजधानीको नेपाल आर्ट काउन्सिलमा शुक्रबार ‘हाम्रो राम्रो उपत्यका’ नामक कला प्रदर्शनी गरियाे ।