जहाँ मानिसहरूले ढुङ्गामुनि घर बनाउँथेमानव सभ्यताको विकास करोडौँ वर्ष पुरानो हो। आज तपाईँ हामीले देखेको सभ्यता धेरै प्रगतिशील र उन्नत छ, तर करोडौँ वर्ष पहिले मानिस आजको जस्तो ठूला भवनहरूमा बस्दैनथे। बरु जमिनभित्र बनेका गुफा र घरहरूमा मात्रै बस्ने गर्दथे । आज हामी तपाईँलाई ग्रीसको एउटा टापुको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ जहाँ मानिसहरू चट्टान मुनि घर बनाउँथे । यसको कारण यो थियो कि यी मानिसहरू यहाँ सुरक्षित महसुस गर्थे। ताकि उनीहरूलाई कसैले भेट्टाउन नसकुन् । शताब्दीयौंसम्म यी मानिसहरू चट्टानमुनि बनेका घरहरूमा बस्दै आएका थिए।

Ikaria Island ग्रीसमा छ

वास्तवमा हामी ग्रीसको इकारिया टापुको कुरा गर्दैछौं। जुन एजियन सागरमा अवस्थित छ। अडिटी सेन्ट्रल वेबसाइटको रिपोर्ट अनुसार इकारिया र एजियन सागरका अन्य टापुहरूमा समुद्री डाँकूहरूको समस्या धेरै पुरानो छ। जहाँ प्रथम शताब्दीमै लुटेराहरू आउन थालेका थिए। जसले स्थानीय जनतालाई मार्ने वा दुर्व्यवहार गर्ने र सामान चोर्ने गर्थे । रोमन र बाइजान्टिन साम्राज्यहरूमा पनि आक्रमण जारी थियो। जब यो टापु ओटोमन साम्राज्यको अधीनमा आयो, यहाँका बासिन्दाहरूले समुद्री डाकूहरूको समस्याबाट छुटकारा पाउन प्रयास गर्ने निर्णय गरे।

लडाइँमा यहाँका मानिसहरू कमजोर थिए

यहाँ बसोबास गर्नेहरू लडाकु थिएनन्, त्यसैले उनीहरूले लुटेराहरूबाट बच्ने नयाँ विकल्प खोजेका थिए । वास्तवमा यहाँका स्थानीय बासिन्दाहरू टापुको तटीय क्षेत्र खाली गरेर पहाडी क्षेत्र अर्थात् जङ्गलतर्फ गएका थिए । जहाँ उनीहरूले ठूला ढुङ्गामुनि घर बनाएका थिए । यसो गर्दा समुद्री डाकहरूले धोका दिने अवस्थाको सामना नगर्नुपर्ने र समुद्रमा तैरिरहेका समुद्री डाकहरूको डुङ्गा वा जहाजले यी मानिसहरूलाई देख्न पाउँदैनन्। यसरी उनीहरूले शताब्दीयौंसम्म लुटेराहरूबाट आफूलाई जोगाइरहे।

यी घरहरूलाई एन्टी पाइरेट भनिन्छ

इकारिया टापुमा बनेका घरहरूलाई समुद्री डाकूँ विरोधी घरहरू भनेर चिनिन्छ। जुन ठूला ढुङ्गाहरूको ओठमा बनाइन्छ, वा तिनीहरूको तल। यी घरहरू अगाडिबाट गएपछि मात्र देख्न सकिन्थ्यो। यी घरहरू टाढाबाट वा पहाडको टुप्पोबाट देखिँदैनथे।

यी घरहरू आरामदायी थिएनन् तर यी घरहरूका कारण स्थानीयको ज्यान जोगिएको थियो। यहाँ बसोबास गर्ने मानिसहरू एक अर्कालाई रातमा मात्र भेट्ने गर्दथे र रातमा आगो बाल्ने गर्दथे, टाढाबाट कसैले नदेखोस् भनेर। यस बाहेक उनीहरूले कुकुर पनि पाल्दैन थिए ताकि उनीहरूको भुकाइको कारण यहाँ कसैलाई थाहा नहोस् ।

यो पनि…
बेहुली होइन, यहाँ विवाहपछि बेहुला अन्माइन्छ !
बेहुली नाचेपछि बेहुलाले तत्कालै दिए डिभोर्सLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित खबरहरु

४४औँ विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा बुधवार राजधानीस्थित कीर्तिपुरमा ‘संरक्षणको लागि साँझपखको हिँडाइ’ सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा संरक्षण विज्ञ अनिल

मंगलबार साँझ हिमालयन उद्धार संघको व्हाट्सएप ग्रुपमा बुधबार बिहान पाटनढोकामा हुने ४४ औँ विश्व पर्यटन दिवस ‘प्रभातफेरी’ मा सहभागी हुन

जीवनमा समय धेरै महत्त्वपूर्ण छ । जीवनमा समयले मात्र सही बाटो देखाउँछ तर यसका लागि समयको सही दिशा हुनु आवश्यक

अहिले धेरैजसो मानिसहरू आफूलाई सुन्दर देखाउन विभिन्न कुराहरूको प्रयोग गर्छन् । धेरैले घरेलु उपाय अपनाउने गर्छन् भने धेरैले चलन अनुसार