यो हो संसारको सबैभन्दा रहस्यमय पिरामिडसंसारमा यस्ता धेरै कुराहरू छन् जो अचम्मका र रहस्यमय छन् । यी रहस्यको बारेमा आजसम्म कसैले थाहा पाएका छैनन् । यस्तै एउटा रहस्य मेक्सिकोको युकाटान क्षेत्रमा बनेको संसारको सबैभन्दा पुरानो पिरामिड हो। यो पिरामिडलाई चिचेन इत्जा चिर्प भनेर चिनिन्छ। जसलाई मेक्सिकोको सबैभन्दा रहस्यमय कलाकृति पनि मानिन्छ। यो पिरामिड मेक्सिकोको सांस्कृतिक सम्पदाको केन्द्र हो, साथै यो पिरामिड धेरै आश्चर्यहरूले भरिएको छ। वास्तवमा, चिचेन इट्जा एक कोलम्बियाई मन्दिर हो, जुन माया जनजाति सभ्यताका मानिसहरूले बनाएका थिए।

यस मन्दिरको सबैभन्दा ठूलो विशेषता यो हो कि यदि कसैले यहाँ उभिएर ताली बजायो भने आवाज प्रतिबिम्बित हुन्छ र त्यसपछि चराको चरीवीरमा परिणत हुन्छ। मेक्सिकोको ‘चिचेन इत्जा’ मन्दिर सुन्दर निर्माण मध्ये एक हो तर यसको सबैभन्दा रहस्यमय कुरा यहाँ प्रतिबिम्बित हुने आवाज हो। ध्वनि विशेषज्ञहरूका अनुसार यस पिरामिडमा ताली बजाउँदा, आवाज प्रतिबिम्बित हुन्छ र क्वेट्जल नामक चराको आवाज जस्तै आउँछ। यति मात्र होइन, धेरैले एकसाथ ताली बजाए, धेरै चराहरू बोलिरहेका छन् भन्ने महसुस हुन्छ।

१९९८ मा, क्यालिफोर्निया ध्वनि विशेषज्ञ डेभिड लुबम्यानले Chichen Itza को अनुसन्धान गरे। उनी पछि धेरै ध्वनि विशेषज्ञहरू यहाँ अनुसन्धान गर्न आए तर तिनीहरू सबै कुनै निष्कर्षमा पुग्न सकेनन्। चिचेन इट्जामा ताली बजाउँदा चराको आवाज किन प्रतिबिम्बित हुन्छ भनेर आजसम्म कुनै पनि वैज्ञानिकले व्याख्या गर्न सकेको छैन। यसबाहेक, चिचेन इट्जाको विशेषता यो हो कि यदि कसैले यसको आधारमा उभिएर ड्रम बजाउँछ वा कराउँछ भने, प्रत्येक पटक फरक प्रकारको आवाज प्रतिबिम्बित हुन्छ।

माया सभ्यताका मानिसहरूलाई यी सबै कुराहरू थाहा थियो वा तिनीहरूले यस्ता आवाजहरू प्रतिबिम्बित गर्नका लागि यो पिरामिड बनाएका थिए भन्न गाह्रो छ। यस बाहेक, यदि यो पिरामिडको एक छेउमा रहेको सिँढीहरूमा सूर्यको किरण पर्यो भने, तिनीहरू सर्प जस्तै देखिन्छन्। बेल्जियम विश्वविद्यालयका वैज्ञानिक मिसो डिक्लर्कले पनि यस पिरामिडको अनुसन्धान गरेका थिए ।

यस अनुसन्धानमा उनले पिरामिडको सिँढी चढ्दा बाल्टिनमा पानी परेको जस्तो आवाज निस्कने बताए । माया सभ्यताका मानिसहरूले वर्षाको देवताको पूजा गर्थे, त्यसैले यो संयोग हुन सक्दैन। यस पिरामिडबाट विभिन्न प्रकारका धुनहरू सुनिन्छन्।

यो पनि…
इन्टरनेटमा सर्वाधिक खोजिने गाउँ
जहाँ पुरुषत्व प्रमाणित गर्न पुरुषले गर्नुपर्छ यस्तो काम...
Amynts

cost rocaltrol buy rocaltrol 0.25mg pills order calcitriol 0.25mg online cheap

...
रहस्यमयी ताल, जसको पानी रातमा नीलो हुन्छ - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] रहस्यको कुनै कमी छैन, संसारभरका […]

...
जहाँ जनावर र पंक्षीहरू ढुङ्गा बन्छन् - Mero LifeStyle Mero LifeStyle

[…] ब्रह्माण्डमा यस्ता अनगिन्ती रहस्य लुकेका छन्, जसको बारेमा आजसम्म […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

सम्बन्धित खबरहरु

मानव सभ्यताको विकास करोडौँ वर्ष पुरानो हो। आज तपाईँ हामीले देखेको सभ्यता धेरै प्रगतिशील र उन्नत छ, तर करोडौँ वर्ष

घरबाहिर निस्कँदा ताला लगाउन बिर्सनुहुन्न । किनभने यसो गर्दा हामीमा सधैँ चोरीको डर हुन्छ। यति मात्र होइन, चोरहरूले घरको ताला

संसारमा हरेक धर्म र जातका आ–आफ्नै संस्कृति छन् । भारतमा पनि विभिन्न संस्कृतिका मानिसहरू बस्छन्। उनीहरूको वेशभूषा, खानपिन र आस्था

एक साउदी पुरुषले आफ्नो ४३ वर्षको अवधिमा विभिन्न महिलासँग ५३ पटक विवाह गरेको बताएका छन् । उनी व्यक्तिगत रुपमा खुसीभन्दा

Suggested